SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MF: urząd skarbowy poinformuje o nadpłacie, gdyby wynikała z przepisów obowiązujących do 1 lipca br.

Podatnicy w usłudze Twój e-PIT będą mieli do wglądu rozliczenie podatkowe według przepisów obowiązujących obecnie. Urząd skarbowy poinformuje o ewentualnej nadpłacie, gdyby wynikała z zastosowania regulacji obowiązujących do 1 lipca br. - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Podatnicy, którzy będą przy rozliczeniu podatku za 2022 r. korzystać z usługi Twój e-PIT, uzyskają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Przy czym – jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania PAP – będzie to zeznanie podatkowe wyliczone według zasad obowiązujących obecnie, a więc wprowadzonych po 30 czerwca 2022 r.

„Zeznania udostępniane w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione zgodnie z art. 45cd ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem art. 18 ustawy z 9 czerwca 2022 r. (tj. nie będą uwzględniały uchylonych przepisów dotyczących tzw. ulgi dla klasy średniej)” – wyjaśniło MF w odpowiedzi na pytania PAP.

Jednak – jak wynika z odpowiedzi resortu finansów, administracja skarbowa będzie także liczyć tzw. hipotetyczny podatek należy, a więc obliczać, ile podatnik zapłaciłby, gdyby był rozliczany według zasad obowiązujących w I połowie 2022 r.

„Właściwy naczelnik urzędu skarbowego sprawdzi, czy rozwiązanie sprzed 1 lipca 2022 r. nie byłoby korzystniejsze dla podatnika poprzez zastosowanie mechanizmu wyliczania podatku hipotetycznego. Wyliczenie hipotetycznego podatku należnego za 2022 r. dotyczy osób, które w 2022 r. uzyskały przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej, w wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł. Przy czym przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tej działalności, z wyłączeniem składek na ubezpieczenia społeczne zapłaconych na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących” – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Jeśli z wyliczenia zeznania podatkowego, dokonanego przez administrację skarbową według zasad z I połowy roku, będzie wynikać, że podatnik zapłaciłby mniej niż według przepisów obowiązujących obecnie, podatnik zostanie o tym poinformowany.

„W przypadku, gdy podatek należny za 2022 r. wynikający ze złożonego zeznania będzie wyższy od podatku hipotetycznego za 2022 r. właściwy naczelnik urzędu skarbowego poinformuje podatnika o kwocie do zwrotu w terminie 21 dni od dnia złożenia zeznania” – podało MF.

Jak działa usługa Twój e-PIT

Zgodnie z zasadami działania usługi Twój e-PIT, podatnik może wstępnie wypełnione zeznanie, do którego uzyska dostęp 15 lutego 2023 r., uzupełnić lub zmienić.

„W usłudze Twój e-PIT po skorzystaniu przez podatnika z ulg, czy wyrażeniu woli wspólnego rozliczenia z małżonkiem, będzie dokonane przeliczenie według zasad obowiązujących dla przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. (zgodne z art. 18 ustawy z 9 czerwca 2022 r.)” – wyjaśnił resort finansów. „Zeznania te nie uwzględniają również tych danych, które nie są w posiadaniu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dane te, np. ulgi z tytułu darowizn, ulgi termomodernizacyjnej mogą być uzupełnione przez podatnika w zaproponowanym zeznaniu lub w korekcie tego zeznania” – dodało MF.

Resort przypomniał także, że podatnik na każdym etapie może złożyć korektę zeznania podatkowego.

Dołącz do dyskusji: MF: urząd skarbowy poinformuje o nadpłacie, gdyby wynikała z przepisów obowiązujących do 1 lipca br.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl