SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Użytkownicy urządzeń mobilnych nie zawsze pamiętają o bezpieczeństwie

Chociaż coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych, to wiele z nich nie zna obowiązujących ich zasad bezpiecznego użytkowania.

Firma McAfee opublikowała raport dotyczący konsumeryzacji technologii informatycznych i jej wpływu na bezpieczeństwo danych, zatytułowany "Mobility and Security: Dazzling Opportunities, Profound Challenges" ("Mobilność a bezpieczeństwo: wspaniałe możliwości, poważne wyzwania"). W raporcie naświetlono problem bezpieczeństwa i mobilności z perspektywy dyrektorów ds. informatycznych oraz użytkowników urządzeń mobilnych w przedsiębiorstwach.

Urządzenia mobilne są w firmach coraz bardziej popularne. Prawie połowa ankietowanych korzysta z nich intensywnie, a blisko 70 proc. — w stopniu większym niż przed rokiem. Technologie informatyczne są coraz częściej tworzone pod kątem potrzeb użytkowników indywidualnych, a firmy działają w heterogenicznym środowisku mobilnym, w którym smartfony BlackBerry już dawno przestały być standardem. Prawie dwie trzecie urządzeń podłączonych do sieci firmowych jest również używanych w celach prywatnych.

Zarówno informatycy, jak i użytkownicy uznali, że najpoważniejsze problemy dotyczące bezpieczeństwa danych wiążą się z kradzieżą lub zgubieniem urządzenia mobilnego — W 40 proc. badanych firm miały miejsce przypadki zgubienia lub kradzieży urządzeń mobilnych. Połowa z nich zawierała dane o kluczowym znaczeniu, a w ponad jednej trzeciej przypadków utrata urządzenia spowodowała straty finansowe. W następstwie takich incydentów dwie trzecie poszkodowanych firm wprowadziło lepsze zabezpieczenia urządzeń mobilnych.

 

Powszechne są ryzykowne zachowania i brak ostrożności — choć wszyscy wiedzą, że trzeba dbać o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, tylko niespełna połowa użytkowników tworzy kopie zapasowe znajdujących się nich danych częściej niż raz w tygodniu. Około połowa użytkowników umieszcza na urządzeniach mobilnych hasła, kody PIN lub dane kart kredytowych, a jedna trzecia — wrażliwe informacje dotyczące pracy i firmy.

 


 

Występują poważne rozbieżności pomiędzy zasadami, a rzeczywistością — 95 proc. firm opracowało i wdrożyło zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych, ale dobrze je zna i stosuje się do nich tylko jedna trzecia pracowników.

Raport "Mobility and Security Dazzling Opportunities, Profound Challenges" opracowano na podstawie badań przeprowadzonych przez ośrodek CyLab uniwersytetu Carnegie Mellon na zlecenie firmy McAfee, które objęły ponad 1500 informatyków i użytkowników urządzeń mobilnych z 14 krajów.
Przeprowadzenie ankiet online powierzono międzynarodowej firmie badawczej Vanson Bourne. W badaniach wzięło udział ponad 1500 respondentów z 14 krajów: Australii, Brazylii, Chin, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy — użytkowników urządzeń mobilnych oraz dyrektorów ds. informatycznych wyższego szczebla w firmach zatrudniających co najmniej 100 osób. Każda z tych grup otrzymała inne ankiety do wypełnienia.

Pełny tekst raportu można pobrać z tej strony http://www.mcafee.com/mobilesecurityreport.
 

Dołącz do dyskusji: Użytkownicy urządzeń mobilnych nie zawsze pamiętają o bezpieczeństwie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl