SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: kupno Multimedia Polska przez Vectrę może ograniczyć konkurencję w tv kablowej i internecie szerokopasmowym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Vectrę kontroli nad Multimedia Polska. Regulator ocenia, że firmy świadczą identyczne usługi w tych samych miastach, więc ich fuzja niesie ze sobą ryzyko ograniczenia konkurencji.

Marek Niechciał, prezes UOKiK-uArticle

Umowa typu term sheet, ustalająca wstępne warunki transakcji, została podpisana przez Vectrę i większościowych akcjonariuszy Multimedia Polska pod koniec sierpnia br. Nie podano, ile wynosi cena za przejmowaną firmę.

- Niniejsza transakcja wpisuje się w strategię Vectry. Zwiększenie skali działalności wzmacnia potencjał dalszego rozwoju oraz zwiększa możliwości dalszych inwestycji infrastrukturalnych i technologicznych - uzasadnił Tomasz Żurański, prezes Vectry. - Połączony podmiot skorzysta z istotnych synergii i będzie mógł efektywniej funkcjonować na konkurencyjnym polskim rynku telekomunikacyjnym - zapowiedział.

Jednocześnie Vectra zgłosiła tę transakcję do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który musi wyrazić zgodę, żeby mogła zostać zrealizowana.

UOKiK: jest ryzyko ograniczenia konkurencji

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że skierował postępowanie w tej sprawie do drugiego etapu. Regulator zwrócił uwagę, że Vectra i Multimedia Polska na tych samych obszarach świadczą identyczne usługi: działalność firm pokrywa się w 39 miastach w zakresie płatnej telewizji, a w 45 miejscowościach w zakresie szerokopasmowego internetu stacjonarnego.

- Z informacji przedstawionych przez przedsiębiorców wynika, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji w kilkunastu miastach. Dlatego konieczna jest druga faza postępowania, w której UOKiK musi zweryfikować te dane - wyjaśnił regulator.

Zaznaczył przy tym, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o tym, jaka decyzja zostanie wydana. Wariantów jest kilka: prezes UOKiK-u może wyrazić bezwarunkową lub warunkową zgodę na fuzję albo zakazać jej przeprowadzenia.

Z kupna Multimedia Polska wycofał się UPC Polska

Przypomnijmy, że w październiku ub.r. przejęcie Multimedia Polska ogłosił UPC Polska. Miał zapłacić za firmę 760 mln zł. Jednak pod koniec marca UPC wycofał się z transakcji, a badający ją Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - po przeprowadzeniu drugiego etapu postępowania w tej sprawie - ocenił, że fuzja firm spowodowałaby ograniczenie konkurencji na rynkach płatnej telewizji i dostępu do internetu stacjonarnego w 11 miastach.

W ub.r. Grupa Multimedia Polska zanotowała spadek wpływów ze sprzedaży o 3 proc. do 678,4 mln zł oraz 1,8 mln zł straty netto (wobec 9,4 mln zł zysku rok wcześniej). Na koniec ub.r. miała ponad 750 tys. klientów i 1,75 mln sprzedanych usług jednostkowych (RGU). W kwietniu br. firma wzięła 1,515 mld zł kredytu na całkowitą spłatę ówczesnego zadłużenia oraz 30 mln zł kredytu na finansowanie bieżących potrzeb. Kredyty ma spłacić za 6 lat.

Vectra niedawno kupiła sieć Jambox

W lipcu br. Vectra kupiła od Grupy 3S 66,5 proc. akcji spółki SGT, do której należy sieć kablowa Jambox. Nie podano wartości tej transakcji.

Na koniec ub.r. Vectra miała ponad 900 tys. klientów. W ub.r. firma zanotowała 715,7 mln zł przychodów sprzedażowych (wobec 698,9 mln zł rok wcześniej), 698 mln zł kosztów operacyjnych (668,5 mln zł w 2016 roku) oraz 18,8 mln zł zysk operacyjnego (wobec 26,9 mln zł w 2016 roku).

Z kolei zysk netto Vectry w ub.r. wyniósł aż 858,8 mln zł, co wynika głównie z 900,2 mln zł dywidend od podmiotów powiązanych (rok wcześniej w ogóle nie zanotowała takich wpływów) i 36,6 mln zł z odsetek, głównie od jednostek powiązanych (wobec 5,1 mln zł w 2016 roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: kupno Multimedia Polska przez Vectrę może ograniczyć konkurencję w tv kablowej i internecie szerokopasmowym

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hd
Chyba że w Vectrze znajdą się jakieś stołki dla misiewiczów.
odpowiedź
User
asd
i to samo z UPC...., a Mutimedia już leży i kwiczy....
odpowiedź
User
zeetees
Brawo UOKiK! Czas skończyć z takim przejmowaniem i ograniczaniem konkurencji. Nie podoba się świadczenie usług jako oddzielna firma to niech zamkną biznes i wyp....ją z Polski. Nikt ich tutaj nie zapraszał i płakał po nich nie będzie!
odpowiedź
User
Gość
VECTRA i MULTIMEDIA są polskimi firmami obie z Gdyni. Po drugie Multimedia ma gigantyczne zadłużenie ok 1,5mld i musi się sprzedać jeżeli do tego nie dojdzie możliwe że będzie upadłośc.Chyba Tego chce UKOIK...
T-mobile zawarł umowę z Orange na 10 lat i na ich łączach 2019 będzie świadczyl usługi
Choć też interesował się Multimedia.
A Cyfrowy Polsat kupił Netie i wkrótce też będzie inwestowal sieć po Netii.
Jak widać nie ma chętnych na Multimedie.
Za dużo kasy chcą za,trupa.
odpowiedź
User
xcf
widać jedno UOKIK ma wątpliwości ale i tak sprzeda multimedia polska tylko POLSATOWI .I przeszkód nie będzie .
odpowiedź