SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma zarzuca Vectrze skopiowanie jej logotypu. Isobar: roszczenia są całkowicie bezzasadne

Działająca w Hiszpanii spółka Vallot Enterprise, zarządzana przez Polaków, twierdzi, że nowe logo Vectry jest lustrzanym odbiciem jej znaku towarowego i domaga się od operatora wycofania tej grafiki. Vectra nie zajmuje w tej sprawie stanowiska. - Jesteśmy wyłącznym twórcą nowego logo Vectry, a przedmiotowe roszczenia są całkowicie bezzasadne - odpowiada agencja Isobar Polska (dentsu), która przygotowała nową identyfikację wizualną Vectry. 

Logotypy Vallot i VectryArticle

Hiszpańska spółka Vallot Enterprise w oświadczeniu przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl poinformowała, że nowe logo Vectry jest lustrzanym, odbiciem jej znaku graficznego. "Zgodnie z opublikowanym dnia 29 maja 2020 na stronie internetowej vallot.es oświadczeniem informujemy, że nie udzieliliśmy zgody  na wykorzystanie naszego graficznego znaku towarowego. Informowaliśmy wielokrotnie spółkę Vectra, że jesteśmy autorami logo, którego lustrzane odbicie wykorzystywane jest obecnie w kampanii rebrandingowej spółki Vectra S.A" - czytamy w oświadczeniu Vallot.

"Zgodnie z podpisanym porozumieniem autorskie prawa majątkowe gwarantują nam nadzór nad stworzoną przez siebie grafiką (znak towarowy Vallot) i wynagrodzenie za korzystanie z niej w drodze sprzedaży  lub licencjonowania. Przypominamy, że ochrona praw autorskich rozpoczyna się od momentu powstania dzieła a logo firmy Vallot Enterprise S.L. opublikowaliśmy 29 maja 2020 roku" - napisano.

Firma twierdzi, że wielokrotnie informowała Vectrę o bezprawnym używaniu jej znaku towarowego jednak liczne rozmowy  z przedstawicielem działu PR nie odniosły skutku. Z firmą miała nie skontaktować się też agencja Isobar polska, która dla Vectry przygotowała logo. "W kampanii reklamowej wykorzystano wizerunek polskiego aktora,  Pana Cezarego Pazura. Niestety kontakt z menadżerką aktora- Panią Edytą Pazura zakończył się wyśmianiem naszego problemu i jej rozłączeniem się. Mimo umówionej rozmowy telefonicznej z przedstawicielami Spółki Vectra S.A. celem wyjaśnienia oraz możliwości filantropijnego rozwiązania sytuacji-  Spółka Vectra S.A. milczy. Do chwili wydania przez Spółkę Vallot Enterprise S.L. niniejszego oświadczenia nie otrzymaliśmy kontaktu od zaangażowanych podmiotów" - opisano w oświadczeniu.

Paweł Laskowski z firmy Vallot w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekazał, że mimo wielu obietnic Vecra nadal milczy, a jej PR manager Krzysztof Stefaniak nie odbiera telefonów. - Gentelmeni nie wkładają głowy w piasek a mądrzy ludzie ze sobą rozmawiają. Zostaliśmy potraktowani przez Vectra.pl niepoważnie - powiedział Laskowski. Dodaje, że sprawa jest jasna, a nowe logo Vectry powinno zostać wycofane z użytku.

Nowe logo od września

Vectra nową identyfikację wizualną obejmującą m.in. logo wprowadziła w drugiej połowie września br.

W czwartek Krzysztof Stefaniak przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że Vectra zdecydowanie odrzuca roszczenia firmy Vallot uważając je za całkowicie bezzasadne i celowo godzące w nasze dobre imię. - Wystosowaliśmy do firmy Vallot stanowcze żądanie zaprzestania publicznego rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o rzekomym naruszeniu przez nas prawa własności intelektualnej firmy Vallot. W przypadku dalszych prób naruszenia naszego dobrego imienia rozważymy podjęcie odpowiednich kroków prawnych zarówno przeciwko Vallot Enterprise S.L., jak i odrębnie przeciwko osobom imiennie podpisanym pod tego rodzaju publikacjami - zapowiedział.

Z kolei Grupa dentsu, do której należy Isobar Polska przekazała, że agencja ta jest wyłącznym twórcą nowego logo Vectry.

- Przedmiotowe roszczenia są całkowicie bezzasadne. Agencja rozważa podjęcie stosownych kroków prawnych względem osób rozpowszechniających publicznie informacje o rzekomym naruszeniu praw autorskich, jako uderzających w dobra osobiste agencji - informuje dentsu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Firma zarzuca Vectrze skopiowanie jej logotypu. Isobar: roszczenia są całkowicie bezzasadne

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mała Mi
Hiszpańska spółka kontaktuje sie z... Pazurą w sprawie znaku towarowego? Paradne.
odpowiedź
User
Tolek
Tworząc takie logotypy przegląda się bazy rejestrowe w celu uniknięcia takich konfliktów. Stylizowane w ten sposób "V" nie jest niczym oryginalnym, ale jeśli hiszpańska spółka zarejestrowała grafikę jako znak słowno-graficzny to Vectra/Isobar muszą iść na kompromis. I zapewne po prostu zapłacić. Mogli to zrobić zanim sprawa się rozlała bo pewnie nie chodziło o jakieś miliony. Tylko o jakieś kilkaset tysięcy :-)
Za błędy trzeba płacić. W tym przypadku winna jest agencja.
odpowiedź
User
Do Pani Pazura
Kontakt do Pani Pazury potwierdza, że spółka chciała rozwiązać problem. W oświadczeniu napisane jest ze chcieli aby Vectra przekazała jakieś pieniądze na cel charytatywny. Rzeczywiście logo jest identyczne a vectra powinna przeprosić
odpowiedź