SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

VI edycja Nagrody Dariusza Fikusa, "Rzeczpospopolita"

Szósty już raz Rzeczpospolita przyznaje Nagrodę im. Dariusza Fikusa, twórcy niezależnej "Rzeczpospolitej". Jury nominowało dwanaście osób. Zwycięzców poznamy 20 lutego.

Dariusz Fikus zmarł siedem lat temu. Powołany w przełomowym 1989 roku przez premiera Tadeusza Mazowieckiego został pierwszym naczelnym niezależnej "Rzeczpospolitej". Dzięki niemu gazeta stała się nie tylko ważnym opiniotwórczym dziennikiem, ale odniosła również sukces finansowy.

By uczcić pamięć Fikusa, co roku przyznawane s± nagrody za sukces w dziedzinie mediów "z uwzględnieniem zasad etyki zawodowej i wysokich standardów moralnych". Od roku nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "Twórcy w mediach" (dziennikarze i publicyści) oraz "Twórcy mediów" (właściciele, redaktorzy naczelni, menedżerowie). Zwycięzca w każdej z nich otrzyma 25 tysięcy złotych netto.

Laureatów wybiera jury, powiększane co roku o kolejnych zwycięzców. Obecnie należą do niego: Jerzy Baczyński, Stefan Bratkowski, Magdalena Fikus, Grzegorz Gauden, Renata Gorczyńska, Janusz Jankowiak, Katarzyna Janowska, Włodzimierz Kalicki, Hanna Krall, Maciej Łukasiewicz, Tadeusz Mazowiecki, Irena i Jerzy Morawscy, Piotr Mucharski, Andrzej Rosner i Maria Wiernikowska.

Laureatką pierwszej nagrody (w 1997 roku) została Maria Wiernikowska z TVP, w 1998 r. wygrała Renata Gorczyńska (PR), w 1999 - Włodzimierz Kalicki ("Gazeta Wyborcza"), w roku 2000 - Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski (TVP) oraz w 2001 Irena i Jerzy Morawscy za cykl reportaży telewizyjnych "Serce z węgla" oraz Jerzy Baczyński za sukces "Polityki".

W sprawie nagrody za rok 2002 członkowie jury naradzali się wczoraj w redakcji "Rzeczpospolitej". Zapoznali się z 32 wnioskami.

W pierwszej kategorii, "Twórcy w mediach", nominowano:

- Barbarę Czajkowską (TVP) - za utrzymujący się od lat na wysokim poziomie cykl "Linia specjalna" oraz za debaty na ważne tematy społeczne i gospodarcze, jak również za dociekliwość i precyzję w formułowaniu trudnych pytań bez wzbudzania agresji.

- Wojciecha Jagielskiego ("Gazeta Wyborcza") - za wybitny dorobek reporterski i publicystyczny, przybliżający polskiemu czytelnikowi problemy współczesnego Trzeciego Świata, oraz za tom reportaży "Modlitwa o deszcz".

- Ryszarda Kapuścińskiego - za podniesienie rangi reportażu do roli wysokiej literatury, za wyznaczenie najwyższych standardów zawodowych i etycznych w zawodzie dziennikarskim oraz za V tom "Lapidarium".

- Wojciecha Tochmana ("Gazeta Wyborcza") - za książkę "Jakbyś kamień jadła", opowieść reporterską o bośniackich kobietach w obliczu tragicznych skutków krwawej wojny domowej na Bałkanach.

- Tomasza Patorę, Marcina Stelmasika ("Gazeta Wyborcza", Łódź) i Przemysława Witkowskiego (Radio Łódź) - za cykl reportaży "Łowcy skór", który wstrząsnął opinią publiczną, ujawniając patologię polskiej służby zdrowia.

W kategorii "Twórcy mediów" nominowani są: - Andrzej Fidyk (TVP) - za nadanie wysokiej rangi filmowi dokumentalnemu i wywalczenie dla niego trwałego miejsca w telewizji publicznej.

- Józef Jerzy Jurecki ("Tygodnik Podhalański") - za stworzenie i utrzymanie z sukcesem na rynku największego w Polsce tygodnika regionalnego.

- Andrzej Skworz ("Press") - za pomysł i konsekwentną realizację miesięcznika "Press".

- Zygmunt Stępiński ("Murator") - za przekształcenie stworzonego w 1982 roku miesięcznika "Murator" w ważną instytucję wydawniczą.

- Mariusz Walter (TVN) - za stworzenie i trwałe umocnienie pierwszego w Polsce kanału telewizji informacyjnej TVN24, bez którego trudno sobie dziś wyobrazić życie człowieka, który interesuje się losami kraju i świata, oraz za zbudowanie wysokiej próby zespołu redakcyjnego.

Nazwiska laureatów poznamy 20 lutego podczas uroczystości w Pałacu Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: VI edycja Nagrody Dariusza Fikusa, "Rzeczpospopolita"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl