SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Viaplay wyprodukuje film "Krwawa łaźnia sztokholmska". Wyreżyseruje go twórca głośnego "Zła"

Krwawa łaźnia sztokholmska, jedno z najbardziej znanych, a jednocześnie najbardziej makabrycznych wydarzeń w historii Szwecji, będzie tematem kolejnej produkcji filmowej Viaplay przedstawiającej przeszłość krajów nordyckich. Nagrania do produkcji rozpoczną się jesienią 2022 roku.

Fabuła filmu będzie dotyczyła wydarzeń z 1520 roku i zostanie wyreżyserowana przez nominowanego do Oskara Mikaela Hafstroma (‘Zło’ - szw. "Ondskan"; ‘Rytułał’ czy ’Dni jak ten’).

 „To opowieść niezwykle ostra, pełna czarnego humoru, odważna, bardzo ludzka i tak samo aktualna jak 500 lat temu” - podkreśla Mikael Hafstrom. „Erlend Loe stworzył scenariusz, który jest niezwykle wciągającą opowieścią. Dla mnie jest on idealną podstawą do pokazania bezwzględnej historii zemsty przedstawionej na krwawym tle Sztokholmu lat 20-tych XVI wieku” – dodaje Hafstrom.

Krwawa łaźnia sztokholmska miała miejsce w 1520 roku, gdy społeczeństwo było bardzo podzielone. Wówczas grupa szwedzkich arystokratów postanowiła wystąpić z Unii Kalmarskiej i zaczęła spiskować w celu obalenia duńskiego króla Chrystiana II, który zmierzał do Sztokholmu, by stłumić powstanie szwedzkich buntowników.

W tym samym czasie, w innej części Szwecji, rozgrywały się losy Anne Eriksson oraz jej przybranej siostry Freji, chcących wymierzyć sprawiedliwość na ludziach, którzy zamordowali ich rodzinę w dniu ślubu Anne. Obie siostry zostały wciągnięte w bezwzględną intrygę i walkę o władzę, której kulminacją była trzydniowa masowa egzekucja przeciwników Chrystiana II. Wydarzenie to stało się później znane jako krwawa łaźnia sztokholmska.

Kolejny film historyczny Viaplay

Serwis Viaplay należący do Nordic Entertainment Group (NENT Group), jest wiodącą platformą streamingową wywodzącą się z krajów nordyckich. NENT Group zapowiedziała już rozpoczęcie zdjęć do kolejnych filmów opowiadających historie rodem ze Skandynawii.

W ciągu roku na platformie pojawią się w sumie dwie tego typu anglojęzyczne produkcje filmowe. Drugim obrazem cyklu będzie ‘Hilma’ w reżyserii Lasse Hallstroma. To biografia szwedzkiej artystki i pionierki ruchu feministycznego Hilmy af Klint.

„Fakt, że ‘Krwawa łaźnia sztokholmska’ będzie kolejnym filmem, który stworzymy w ramach cyklu przedstawiającego nordyckie historie, jest niezwykle satysfakcjonujący. To epicki dramat opowiadający o rozgrywkach o władzę, który odcisnął piętno na społeczności i stał się jednym z najmroczniejszych rozdziałów szwedzkiej historii. Fakt, że Mikael Hafstrom, reżyser znany i ceniony na całym świecie, podjął się realizacji tego filmu, jest gwarancją absolutnie najwyższej jakości. Nie mogę się doczekać, by zaprezentować naszym widzom efekt końcowy” – mówi Filippa Wallestam, EVP i Chief Content Officer w Nordic Entertainment Group.

Premiera filmu ,,Krwawa łaźnia sztokholmska’’ odbędzie się na platformie streamingowej Viaplay, należącej do Nordic Entertainment Group i planowana jest na 2023 rok. Reżyserem filmu jest Mikael Hafstrom, autorami scenariusza są Erlend Loe (,,Kamikaze’’), oraz Nora Landsrod. Film zostanie wyprodukowany przez Viaplay Studios, a producentem jest Helena Danielsson („Hilma”, „Quick”). Koproducentem jest Nordisk Film.

Platforma Viaplay została niedawno uruchomiona w Stanach Zjednoczonych, a do końca 2023 roku będzie obecna na 16 rynkach. Poprzez produkcje tworzone z myślą o międzynarodowej publiczności, Nordic Entertainment Group oraz serwis Viaplay buduje pozycję wiodącej platformy streamingowej w Europie.

Platforma Viaplay na koniec ub.r. miała 547 tys. subskrybentów w Polsce i państwach bałtyckich, w ciągu kwartału zyskała 261 tys. NENT Group chce, żeby w br. łączna liczba jej subskrybentów wzrosła z 4 do ok. 6,5 mln, z czego ok. 2,2 mln poza Skandynawią. W br. Viaplay ruszy w Holandii i Niemczech.

W grudniu ub.r. stanowiska producentek wykonawczych w polskim zespole platformy streamingowej Viaplay objęły Małgorzata Jurczak oraz Barbara Wiśniewska-Grzesiak. Jurczak poprzednio była związana z Canal+ Polska, a Wiśniewska-Grzesiak z Grupą Abstra.

Dołącz do dyskusji: Viaplay wyprodukuje film "Krwawa łaźnia sztokholmska". Wyreżyseruje go twórca głośnego "Zła"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl