SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Virgin Mobile Polska: wpływy wzrosły o 97,5 mln zł, strata zmalała do 21,8 mln zł. 100 mln zł zadłużenia

W ub.r. wirtualny operator telekomunikacyjny Virgin Mobile Polska zanotował wzrost wpływów ze sprzedaży do 97,51 mln zł oraz 21,8 mln zł zysku netto (w 2016 roku miał 30,99 mln zł straty). Na koniec ub.r. firma miała 83 mln zł pożyczek od Virgin Mobile CEE, na początku br. sprzedała obligacje za 3,44 mln euro.

Article

Przychody Virgin Mobile Polska zwiększyły się z 82,57 mln zł w 2016 roku do 97,51 mln zł w ub.r., czyli o 18 proc. Firma w sprawozdaniach do KRS informuje, że wynika to ze wzrostu zarówno liczby klientów (na koniec ub.r. miała ich 430 tys.), jak też średnich wpływów od użytkownika (tzw. ARPU).

Do lutego ub.r. użytkownicy kart prepaidowych musieli je zarejestrować u operatorów, do czego zobowiązywała tzw. ustawa antyterrorystyczna. Virgin Mobile Polska podało, że 90 proc. klientów prepaidowych firmy zarejestrowało w niej swoje karty.

Virgin Mobile zrezygnowało z reklam telewizyjnych

Z kolei koszty operacyjne Virgin Mobile Polska wyniosły w ub.r. 118,58 mln zł, co wobec 108,91 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 8,9 proc. Zdecydowanie najwięcej firma wydaje na usługi obce - nakłady w tym zakresie zwiększyły się z 93,41 do 104,36 mln zł.

W sprawozdaniu firma podała, że w lipcu ub.r. zawarła nową umowę z operatorem sieci Play dotyczącą hostingu, dzięki czemu obniżyła jego koszty o ok. 1,5 mln zł miesięcznie. Ponadto ograniczono nakłady marketingowe o ok. 8 mln zł, rezygnując z reklamowania się w telewizji.

W ub.r. w Virgin Mobile Polska pracowało 71 osób, o dwie mniej niż rok wcześniej. Zarząd zarobił 1,36 mln zł (w 2016 roku jego wynagrodzenie wyniosło 1,3 mln zł).

Więcej pożyczek o Virgin Mobile CEE, 3,44 mln euro z obligacji

Udziałowcami Virgin Mobile Polska są koncern Virgin Mobile CEE (83,1 proc.) i Dirlango (16,9 proc.). Zadłużenie firmy z tytułu pożyczek udzielonych przez Virgin Mobile CEE na koniec ub.r. wynosiło 83,04 mln zł, wobec 64,81 mln zł rok wcześniej. W ub.r. firma zapłaciła swojemu większościowemu udziałowcowi 4,46 mln zł odsetek, a w 2016 roku - 3,05 mln zł.

Łączne straty spółki od startu działalności w 2012 roku wyniosły 163,1 mln zł. Jednocześnie na koniec ub.r. spółka miała 9,39 mln zł wolnych środków.

Na początku br. Virgin Mobile Polska wyemitowała dwie serie obligacji o łączne wartości 3,44 mln euro. Kupiły je wehikuły inwestycyjne Delta Partners i Łukasza Wojciecha, Troywood Holdings, Kai-Uwe Ricke (do końca ub.r. prezes Delta Partners, wcześniej m.in. szef Deutsche Telekom) oraz Grażyna Piotrowska-Oliwa i Wojciech Uchman (członkowie zarządu Virgin Mobile Polska). Firma tłumaczy, że te środki zapewniły jej płynność finansową.

W budżecie na br. zarząd Virgin Mobile Polska zakłada osiągnięcie ok. 400 tys. zł zysku EBITDA. Firma liczy, że zanotuje w br. ok. 120 mln zł, a na koniec roku będzie mieć 520 tys. użytkowników.

W styczniu br. operator sieci Play podpisał porozumienie, w ramach którego w 2020 roku może przejąć Virgin Mobile Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Virgin Mobile Polska: wpływy wzrosły o 97,5 mln zł, strata zmalała do 21,8 mln zł. 100 mln zł zadłużenia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olka
Wcale mnie to nie dziwi, że w Virgin Mobile jest co raz to więcej klientów. W ich ofercie można znaleźć wiele ciekawych propozycji, sama ostatnio się do nich przeniosłam i mam ofertę #minii9 analogicznie za jedyne 9 zł :D
odpowiedź