SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Virgin Media O2 i Telefonica łączą siły. 80 procent Wielkiej Brytanii w zasięgu światłowodu

Firmy Virgin Media O2 oraz Telefonica zawarły umowę o utworzeniu spółki joint venture na rynku brytyjskim. W efekcie transakcji o wartości 4,5 mld funtów ma powstać podmiot, który zapewni dostępność usług światłowodowych dla 80 procent gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

Londyn, fot. Shutterstock.comLondyn, fot. Shutterstock.com

W 2020 r. Virgin Media, brytyjski dostawca usług kablowych, będący własnością koncernu Liberty Global, oraz działająca w Wielkiej Brytanii sieć komórkowa O2 ogłosili połączenie w jedną firmę. Wartość transakcji wyniosła 31 mld funtów, w efekcie fuzji powstał podmiot o nazwie Virgin Media o2, największy na Wyspach Brytyjskich operator telekomunikacyjny.

Nowy gracz na rynku

Teraz Liberty Global i hiszpański telekom Telefonica ogłosiły utworzenie wspólnego, nowego projektu na terenie Wielkiej Brytanii.

Inwestycja o wartości 4,5 mld funtów ma sprawić, że nawet do siedmiu mln brytyjskich domów zostanie podłączonych do nowej hurtowej sieci światłowodowej.

Zgodnie z planem, Liberty Global i Telefonica będą wspólnie posiadać 50 proc. udziałów w przewidzianej spółce, zaś podmiot o nazwie InfraVia stanie się właścicielem pozostałych 50 proc.

Czytaj także: Telefonica ogłasza się liderem w produkcji 5G TV

Według zapowiedzi, partnerstwo początkowo doprowadzi światłowód do 5 mln domów, które nie są obecnie obsługiwane przez sieć Virgin Media O2, z możliwością rozszerzenia na dodatkowe 2 mln budynków.

Virgin Media O2 zobowiąże się do bycia hurtowym klientem nowej sieci od pierwszego dnia, co rozszerzy jej całkowity zasięg światłowodowy do 23 mln lokali. Odegra również integralną rolę, dostarczając podmiotowi swoje doświadczenie w zakresie rozbudowy sieci.

- Ta wielomiliardowa inwestycja to przełom, dzięki któremu światłowody Virgin Media O2 obejmą 80 proc. powierzchni Wielkiej Brytanii, wzmacniając naszą pozycję największego gracza na rynku - powiedział prezes Virgin Media O2, Lutz Schüle. - Obok istniejącej sieci gigabitowej, inni operatorzy otrzymają pokaźne i atrakcyjne możliwości hurtowe, które zwiększą konkurencję i wybór jak nigdy dotąd - podkreślił menedżer. Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w czwartym kwartale 2022 r.

Czytaj także: Telekomy: Niech serwisy streamingowe płacą za infrastrukturę

Dołącz do dyskusji: Virgin Media O2 i Telefonica łączą siły. 80 procent Wielkiej Brytanii w zasięgu światłowodu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl