SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Visa Europe - nowa, niezależna spółka

Regionalna organizacja Visa Unia Europejska przekształca się w spółkę Visa Europe

Region Unia Europejska (region Visa EU) organizacji Visa International uzyskał z dniem 1 lipca br. status niezależnej spółki o nazwie Visa Europe, stając się tym samym pierwszą prawdziwie europejską organizacją płatniczą.

Jak stwierdził dotychczasowy prezes regionu, a obecnie spółki - Hans van der Velde, który był motorem obecnych przemian, działalność nowo utworzonego podmiotu będzie całkowicie nakierowana na potrzeby bankowości detalicznej na naszym kontynencie. Decyzje podejmowane przez spółkę będą dotyczyć Europy i będą w Europie zapadać.

"Visa Europe pozostanie oczywiście bardzo ważnym członkiem światowej rodziny Visa, o podobnej pozycji, jaką zajmuje Visa USA - inny ogromny region o statusie spółki działający w strukturach Visa International" - dodał Hans van der Velde.

"Narodziny spółki Visa Europe to historyczna chwila w branży płatniczej. Powstaje oto podmiot o wyłącznie europejskim charakterze, stanowiący własność europejskich instytucji członkowskich organizacji Visa i przez nie kontrolowany. Rezultatem będzie sprawniejsze zaspokajanie potrzeb naszych banków członkowskich" - oświadczył van der Velde.

W ramach organizacji Visa, Europa wykazuje wiele cech różniących ją od reszty świata - przede wszystkim w prawie 70% transakcji z użyciem kart płatniczych stosuje się tu karty debetowe, podczas gdy karty kredytowe pozostają w mniejszości.

"W 2003 r. region Visa EU obsłużył jedną trzecią ogólnej wartości transakcji kartami Visa na całym świecie i w tej sytuacji uznaliśmy, że nadszedł właściwy czas na zmianę formy działalności tak, by móc skupić nasze wysiłki na rynku europejskim" - powiedział dalej Hans van der Velde. Z ogólnej kwoty 2,5 biliona euro wydanych przy pomocy kart Visa na całym świecie, 824 mld euro przypadło na kraje regionu Visa EU.

"Dzisiejsze obroty Visa Europe to 150% wielkości odnotowanej przez całą organizację Visa w chwili, kiedy obejmowałem stanowisko prezesa regionu w 1995 r." - przypomniał van der Velde. "Potrzeba zmiany struktury była oczywista. Przekształcenie regionu w niezależną spółkę pozwoli nam stać się firmą w pełnym tego słowa znaczenia europejską, zdolną do wypracowania europejskich rozwiązań we wszystkich segmentach rynku płatności, a jednocześnie pozostającą częścią rynku globalnego" - dodał prezes Visa Europe.

"Banki członkowskie będą teraz mogły szybciej korzystać z różnorodnych inicjatyw podejmowanych na poziomie europejskim, jak również wprowadzać nowe produkty i usługi o charakterze regionalnym" - zapowiedział prezes nowej spółki.

Z punktu widzenia struktury organizacyjnej, przekształcenie w spółkę umożliwi Radzie Dyrektorów Visa Europe lepszą kontrolę nad sprawami dotyczącymi regionu; spółka pozostanie jednocześnie współwłaścicielem organizacji Visa International, a tym samym zachowa korzyści płynące z posiadania silnej marki o zasięgu ogólnoświatowym.

Christopher Rodrigues, prezes organizacji Visa International na świecie wyraził zadowolenie z przekształcenia i powstania spółki Visa Europe i dodał, że chcąc dziś pozostać prawdziwie światowym graczem trzeba być zdolnym do reagowania na zmieniające się potrzeby lokalne.

"Biorąc pod uwagę choćby tylko wielkość organizacji Visa na całym świecie, przekształcenie regionu Visa EU w spółkę Visa Europe to krok nie tylko uzasadniony, ale wręcz konieczny dla zacieśnienia współpracy naszej organizacji z bankami, rządami i organami regulacyjnymi" - powiedział Rodrigues.

"Należy jednak dodać, że Visa International w dalszym ciągu ma do odegrania ważną rolę w skutecznym zarządzaniu marką ogólnoświatową i określeniu jej przyszłych kierunków rozwoju. Podstawową cechą systemu Visa pozostanie zdolność zapewniania zgranego współdziałania wszystkich jego elementów i mechanizmów na całym świecie" - kontynuował Rodrigues.

Visa to wiodący międzynarodowy system płatniczy, którego kartami zawiera się rocznie transakcje o łącznej wartości ponad 2,5 biliona euro (prawie 3 biliony dolarów amerykańskich). Visa posiada największą sieć akceptacji w 150 krajach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Visa Europe - nowa, niezależna spółka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl