SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwa programy nawiązują do stacji Viva. „Legendarna telewizja”

Choć Viva Polska nie istnieje od 2017 roku, to programy nawiązujące nazwą do pozycji znanej z tego kanału nadają dwie muzyczne stacje. „Viva Planet” można oglądać w Music Box Polska, a „Planet Viva” w Viva Russia. Przedstawiciel pierwszej stacji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl określa zamkniętą telewizję mianem „legendarnej”.

Kanał telewizyjny Viva Russia Article

Kanał Viva zadebiutował w Niemczech w 1993 roku. W 1995 roku dołączył do niego Viva Zwei, a w 2000 roku zaczęła nadawanie Viva Polska. W pierwszej dekadzie działalności stacja emitująca teledyski i programy rozrywkowe, była jedną z najpopularniejszych wśród kanałów tematycznych pod względem oglądalności.

W 2004 roku niemiecką firmę przejął amerykański koncern Viacom (dzisiaj Paramount Global). Z czasem kanał zaczął pokazywać coraz więcej programów rozrywkowych. W 2015 roku ponownie powrócił do typowo muzycznego profilu, zdejmując pasmo programowa z anteny. Z powodu malejącej oglądalności 17 października 2017 roku, kanał został zastąpiony przez MTV Music. W marcu 2020 roku jego miejsce zajął ogólnoeuropejski MTV Music 24, który 1 czerwca 2021 roku przemianowano na NickMusic.

„Viva Planet” w Music Box Polska

W latach 2000-2011 w ramówce Vivy Polska był m.in. program „Planet Viva”, w którym prezentowano największe hity ostatnich lat. Od niedawna w niedziele o godzinie 21 i w środy o 15 stacja Music Box Polska nadaje audycję pod nazwą „Viva Planet”. Prezentowane są w niej klasyki muzyki klubowej.

Czy to nawiązanie do Vivy Polska? Skąd pomysł na taką pozycję w ramówce? - Oczywiście, rozumiemy, że niektórzy mogą skojarzyć nazwę naszego projektu z dawnym kanałem „Viva". To całkiem nieźle, ponieważ znacząca część naszych odbiorców wyrosła na tej legendarnej telewizji. Nas też swoją drogą ona w pewnym sensie inspiruje, tak jak kiedyś inspirowała tysiące Polaków i Polek. Dlatego zawsze miło jest czytać opinię widzów, którzy porównują nas z „Vivą" - informuje Wirtualnemedia.pl Antoni Kudrewicz, szef marketingu Music Box Polska.

Jego zdaniem nazwa może mieć szersze znaczenie. - Inni mogą potraktować nasz program „Viva Planet" jako hołd naszej pięknej planecie (wspomnianą nazwę można przetłumaczyć przecież jako „Niech żyje planeta!"), na której powstało tyle dobrej muzyki, w tym elektronicznej muzyki tanecznej z przełomu tysiąclecia, którą w szczególności prezentuje program - przekonuje Kudrewicz.

Zapewnia, że jego firma nie narusza praw Paramount Global. - Jesteśmy jak najbardziej za tym, aby każdy miał swoje własne skojarzenia. Natomiast w żaden sposób nie naruszyliśmy praw stron trzecich, ponieważ nie używamy jakichkolwiek znaków towarowych lub innych zastrzeżonych prawem autorskim materiałów. Zastrzeżony znak „Viva" jest znakiem słowno-graficznym i nie jest przez nas w programie wykorzystywany - wyjaśnia przedstawiciel Music Box Polska.

Viva Russia dostępna w streamingu

W 2018 roku amatorzy z Rosji stworzyli kanał Viva Russia, który emitował muzykę taneczną. Był dostępny drogą internetową i przez pirackie usługi IPTV. We wrześniu 2019 roku nielegalną stację zastąpił kanał internetowy Pulse z muzyką dance. W tym samym okresie uruchomiono nową wersję Viva Russia, która działa do dziś.

W ofercie tego kanału znajdują się m.in. programy znane z oficjalnej Vivy, takie jak „Planet Viva” czy „Club Rotation”. Logo jest niemalże identyczne do tego stosowanego kiedyś przez polską czy niemiecką stację. Towarzyszy mu jednak podpis „Russia”. Portal Wirtualnemedia.pl pytał Paramount Global czy rosyjski kanał wykupił prawa do marki. Firma od ponad tygodnia nie odpowiedziała jednak czy jakiekolwiek jej prawa zostały naruszone.

Viva Russia jest oferowana w legalnie działającym w Polsce serwisie streamingowym gonet.tv, podobnie jak stacje MTV. Na stronie internetowej nadawca chwali się też emisją w sieciach kablowych oraz usługach IPTV na terytoriach Rosji i Gruzji.

Dołącz do dyskusji: Dwa programy nawiązują do stacji Viva. „Legendarna telewizja”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
viva
VIVA Russia to w ogóle chyba nadaje z Polski
odpowiedź
User
Marcin
I komu to przeszkadzało, wszystko muszą zniszczyć
odpowiedź
User
miś społeczny
"Nie możesz pokonać konkurencji, to ją wykup".
odpowiedź