SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Volvo Cars planuje otworzyć nowy Tech Hub w Krakowie. Koncern zatrudni setki programistów

Volvo Cars w poniedziałek ogłosiło plany otwarcia Tech Hubu w Krakowie. Ma ono być centrum rozwoju oprogramowania i odegrać kluczową rolę w strategicznych ambicjach firmy. Volvo do 2030 roku zamierza stać się w pełni elektryczną marką i liderem w dziedzinie nowych technologii.

Prezes Volvo Cars Jim Rowan (fot. materiały prasowe)Article

O nowym projekcie poinformował prezes Volvo Cars Jim Rowan podczas konferencji prasowej zorganizowanej w warszawskim salonie Volvo Car Warszawa.

Tech hub będzie ponosił pełną odpowiedzialność za rozwój kompletnych i kluczowych funkcji w naszych nowych, w pełni elektrycznych samochodach, które są podstawą celu Volvo jako marki.

Inżynierowie w Krakowie dołączą do globalnej puli talentów, aby zwiększyć tempo innowacji poprzez rozwój oprogramowania w istotnych dla Volvo Cars obszarach – od podstawowych technologii bezpieczeństwa opartych na głębokim zrozumieniu przyczyn wypadków, po algorytmy percepcji i wspomagania kierowcy oraz oprogramowanie do autonomicznej jazdy.

Inne wyzwania inżynierskie to opracowanie funkcji łączności nowej generacji lub wsparcie wszystkich prac rozwojowych poprzez analitykę danych.

Volvo zamierza uruchomić Tech Hub do końca tego roku, zatrudniając około 120 osób. W połowie dekady firma chce zatrudniać w Krakowie od 500 do 600 osób, uzupełniając i ściśle łącząc się z głównymi centrami inżynieryjnymi w Chinach i Szwecji, a także z innymi centrami technologicznymi na całym świecie.

Zdefiniowany programowo

Volvo zapowiada, że jego przyszłe w pełni elektryczne samochody będą w całości oparte na oprogramowaniu.

Samochód Volvo przyszłości ma być w pełni elektryczny, w coraz większym stopniu sprzedawany przez internet, napędzany najnowocześniejszymi komputerami głównymi z własnym oprogramowaniem. Z czasem, jak zapowiada koncern, będzie stawał się coraz lepszy dzięki regularnym aktualizacjom.

Czytaj też: Tesla wycofuje prawie 363 tys. pojazdów z powodu wad oprogramowania wspomagającego kierowcę

Volvo tłumaczy, że to sprawia, iż rozwój wewnętrznego oprogramowania jest kluczem do osiągnięcia strategicznych ambicji, które obejmują bycie liderem w dziedzinie nowych technologii i marką samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym do 2030 roku. Aby przyspieszyć transformację, Volvo rekrutuje tysiące talentów inżynierskich na całym świecie, a krakowski hub ma być kolejnym elementem tej układanki.

„Jesteśmy firmą zorientowaną na cel i technologię, więc nasza nowa generacja samochodów Volvo będzie czymś więcej niż tylko transportem. Będą to komputery na kołach, zaprojektowane tak, aby można je było aktualizować zdalnie za pomocą nowego oprogramowania. Oznacza to, że nasz krakowski hub technologiczny i rozwój własnych możliwości w zakresie tworzenia oprogramowania są kluczem do naszego przyszłego sukcesu” – mówi Jim Rowan, CEO Volvo Cars.

Firma wybrała Kraków po dokładnej analizie: jej zdaniem miasto jest wschodzącym centrum technologicznym, z szeroką siecią firm technologicznych w regionie. Posiada również duży sektor telekomunikacyjny, który był bogatym źródłem rekrutacji w innych lokalizacjach, gdzie producent samochodów ma centra inżynieryjne.

Ponadto, podczas gdy inne duże, globalne firmy technologiczne są obecne w Polsce, wiele z nich nie odkryło jeszcze Krakowa. Volvo twierdzi, że będzie pierwszym producentem samochodów ze znaczącą obecnością inżynierów, co sprawia, że jest to doskonała lokalizacja dla nowego Tech Hubu.

„Naszą ambicją jest przyciąganie i rekrutowanie największych talentów na całym świecie poprzez obecność w strategicznie ważnych lokalizacjach. Nasz nowy Tech Hub w Krakowie jest tego doskonałym przykładem. Jeśli więc jesteś zainteresowany kształtowaniem przyszłości mobilności z marką, która jest w czołówce rozwoju technologii, i zainspirowany, aby być częścią pielęgnowania naszej silnej kultury i wartości, Volvo Cars jest miejscem dla Ciebie” – dodaje Hanna Fager, global head of corporate functions w Volvo Cars.

„Chociaż region EMEA obejmuje ponad 60 krajów, Polska zawsze zajmowała szczególne miejsce w moim sercu. Jestem przekonany, że Tech Hub w Krakowie to nowy rozdział dla Volvo Cars w Polsce. Jego pracownicy będą mieli dostęp do najnowszych technologii i pozwolą nam je rozwijać i udoskonalać” – zapowiada Arek Nowiński, senior vice president Volvo Cars, head of EMEA, były dyrektor zarządzający Volvo Car Poland.

Obecnie Volvo prowadzi Tech Huby w Sztokholmie i Lund w Szwecji, a także w Bangalore w Indiach. Posiada również duże centra inżynieryjne w Szanghaju w Chinach i Göteborgu w Szwecji. Według firmy, każda z tych lokalizacji ma swój własny obszar zainteresowania, razem tworzą one kluczową sieć ośrodków innowacji strategicznie rozmieszczonych na całym świecie.

Dołącz do dyskusji: Volvo Cars planuje otworzyć nowy Tech Hub w Krakowie. Koncern zatrudni setki programistów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl