SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2010 roku PKB Polski wzrośnie o 2,2 proc., złoty ma potencjał do umocnienia

W ocenie analityków Erste, PKB Polski w 2009 roku wzrósł o 1,3%. Z kolei w tym roku dynamika polskiej gospodarki wzrośnie do ok. 2,2%. Złoty ma potencjał do umocnienia na koniec roku do około 3,7 zł za euro - czytamy w raporcie Global Strategy banku Erste.

W 2010 roku PKB Polski wzrośnie o 2,2 proc., złoty ma potencjał do umocnienia

W trzecim kwartale 2009 roku polska gospodarka wzrosła o 0,5% w porównaniu do poprzedniego kwartału 2009. Z kolei w ujęciu rok do roku wzrost polskiego PKB wynosi 1,0% w III kwartale 2009.

"Głównym czynnikiem, który uchronił polską gospodarkę przed recesją był eksport netto oraz indywidualna konsumpcja. Przezwyciężyły one negatywne zjawiska czyli spadające inwestycje i wyprzedaż zapasów magazynowych" - piszą analitycy Erste w swoim raporcie.

W czwartym kwartale 2009 analitycy Erste spodziewają się dalszego pozytywnego wpływu na gospodarkę eksportu i indywidualnej konsumpcji (oba czynniki według Erste zanotują wzrost zarówno w ujęciu kwartał do kwartału, jak i rok do roku). Dodatkowo wesprze je tendencja do uzupełniania zapasów magazynowych przez firmy.

"Jednocześnie spodziewamy się kontynuacji spadku tempa inwestycji, co osłabi dynamikę wzrostu PKB. W rezultacie oczekujemy tempa wzrostu gospodarki polskiej w 2009 roku na poziomie 1,3% r/r oraz około 2,2% wzrostu PKB w 2010 roku" - czytamy w raporcie Erste.

W ocenie analityków Erste, złoty pozostanie najbardziej niedowartościowaną walutą regionu.

"W ciągu 2010 roku oczekujemy stopniowego obniżenia premii za ryzyko w związku z postępującym ożywieniem gospodarczym zarówno w Polsce, jak i za granicą. W efekcie złoty ma potencjał do umocnienia się wobec euro do około 3,7 zł w końcu 2010" - oceniają analitycy Erste.

Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej NBP, wzrost PKB wyniesie 1,3% w 2009 r., a w kolejnym roku gospodarka przyspieszy do 1,8% wobec 5,0% wzrostu w 2008 r. W 2011 roku wzrost gospodarczy wyniesie już 3,2%. Natomiast ustawa budżetowa na 2010 rok zakłada odpowiednio 0,9% i 1,2% wzrostu PKB w tym i przyszłym roku. Jednak przedstawiciele rządu wielokrotnie przyznawali już, że polska gospodarka wzrośnie w przyszłym roku co najmniej o 1,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2010 roku PKB Polski wzrośnie o 2,2 proc., złoty ma potencjał do umocnienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl