SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2011 r. sprzedanych zostanie 252 mln telewizorów

Firma badawcza DisplaySearch obniżyła swoją prognozę tegorocznej globalnej sprzedaży telewizorów o 3 proc., do 252 milionów odbiorników.

W 2011 r. sprzedanych zostanie 252 mln telewizorów

Do obniżenia prognozy w głównej mierze przyczynił się nadal ograniczony popyt w wielu krajach rozwiniętych. W Ameryce Północnej sprzedaż telewizorów ma zwiększyć sie tylko o około 2 proc. (po 4-proc. wzroście w 2010 r.), a dla Europy Zachodniej przewidywany jest spadek o 1,5 proc.

Co więcej, japoński rynek - po zakończeniu specjalnego rządowego programu stymulacyjnego, który poskutkował wysokimi wzrostami w latach 2009 i 2010 - ma w tym roku odnotować spadek aż o ponad 40 proc.

Sytuację powinny natomiast zrównoważyć wyniki z rynków wschodzących, takich jak Chiny, Ameryka Łacińska i Indie, na których sprzedaż telewizorów cały czas szybko rośnie ze względu na stosunkowo niski poziom penetracji odbiorników z płaskimi ekranami.

DisplaySearch prognozuje, że w latach 2011 - 2015 sprzedaż telewizorów w regionach wschodzących będzie rosła rocznie średnio o 6 proc., podczas gdy w regionach dojrzałych zaledwie o 0,3 proc.

W tym roku Chiny mają się także stać największym rynkiem dla odbiorników z płaskimi ekranami, ze sprzedażą sięgającą ponad 46 milionów sztuk. Państwo Środka ma utrzymać tutaj pozycję lidera co najmniej do końca 2015 roku.

Kluczową przyczyną dla obniżenia ogólnej prognozy jest przewidywana słabsza sprzedaż telewizorów LCD. Firma badawcza szacuje, że w 2011 roku na całym świecie sprzedanych zostanie 210 milionów tego typu odbiorników, w porównaniu do 192 milionów w roku 2010. Wcześniej zakładano tutaj sprzedaż na poziomie 217 milionów sztuk.

46 proc. sprzedanych w tym roku telewizorów LCD mają stanowić odbiorniki z podświetleniem LED, a 8 proc. - odbiorniki 3D.

Istotną część rynku cały czas stanowią telewizory plazmowe, ale ich udział w ogólnej sprzedaży ma zmniejszyć się z 7 proc. w 2011 roku do niecałych 5 proc. w roku 2015.

Według DisplaySearch, w ciągu najbliższych czterech lat sprzedaż telewizorów z płaskimi ekranami w regionach wschodzących (Chiny, Azja/Pacyfik, Ameryka Łacińska, Europa Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka) będzie rosła rocznie średnio o 17 proc. Tymczasem w regionach rozwiniętych (Ameryka Północna, Japonia i Europa Zachodnia) w tym samym czasie nie zostanie odnotowany żaden wzrost.

Firma badawcza prognozuje także, że sprzedaż telewizorów 3D zwiększy się w latach 2011 - 2015 z około 20 milionów do ponad 100 milionów.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2011 r. sprzedanych zostanie 252 mln telewizorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl