SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W 2015 roku więzionych 199 dziennikarzy, najwięcej w Chinach, Egipcie i Iranie

Według danych Komitetu Obrony Dziennikarzy w 2015 roku w więzieniach na całym świecie z powodu wykonywania swojej pracy przebywało 199 dziennikarzy. Jedna czwarta z nich została uwięziona w Chinach.

Article

Prowadzący statystyki Komitet Obrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists - CPJ) przyznaje, że choć liczba uwięzionych dziennikarzy na całym świecie - 199 jest wciąż wysoka, to jednak zmniejszyła się w porównaniu z ub.r., gdy w roli więźniów było 221 pracowników mediów.

Krajem, który więzi obecnie najwięcej dziennikarzy są Chiny - za kratami przebywa tam 49 osób zatrzymanych w związku z wykonywanymi przez nich obowiązkami dziennikarskimi. Na drugim miejscu znalazł się Egipt z 23. uwięzionymi ludźmi mediów. Raport CPJ zauważa przy okazji, że Egipt jest krajem, w którym w najbardziej dynamiczny sposób zwiększyła się liczba więźniów - dziennikarzy, bowiem w ub.r. było ich tam jedynie 12. Trzecie miejsce na liście przypadło Iranowi, gdzie w więzieniach znajduje się 19 dziennikarzy.

CPJ zaznacza, że ponad połowie dziennikarzy osadzonych w więzieniach postawiono zarzuty działalności antypaństwowej i zagrażającej bezpieczeństwu kraju. Jednak, jak zauważono w raporcie, do umieszczenia za kratami niewygodnych dla władz pracowników mediów często wykorzystuje się też spreparowane zarzuty kryminalne oraz skarbowe.

Według CPJ w br. dziennikarze byli więzieni łącznie w 28 krajach na świecie, jednak w 10. w więzieniach przebywał jedynie jeden dziennikarz. 28 proc. przebywających w więzieniach ludzi mediów stanowili freelancerzy, 109 to dziennikarze internetowi, a 83 pracuje w drukowanych tytułach. W porównaniu z ub.r. liczba dziennikarzy uwięzionych w roku 2015 wzrosła w Chinach, Egipcie, Turcji, Bangladeszu, Gambii, Indiach i Arabii Saudyjskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2015 roku więzionych 199 dziennikarzy, najwięcej w Chinach, Egipcie i Iranie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl