SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusze venture capital zainwestowały w Polsce ponad 2,1 mld zł. Iceye, Brainly i Booksy z największym finansowaniem

Ponad 2,1 mld zł - to wartość polskiego rynku venture w 2020 roku. Tyle zainwestowały polskie i zagraniczne fundusze w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. W porównaniu do 2019 roku wartość inwestycji wzrosła o 70 proc. Wśród największych rund finansowania znalazły się: ICEYE (331 mln zł), Brainly (302 mln zł) oraz Booksy (266 mln zł).

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Z raportu przygotowanego przez PFR Ventures wspólnie z Inovo Venture Partners wynika, że w ubiegłym roku 153 fundusze sfinansowały 300 spółek, które pozyskały w sumie 2,1 mld zł od inwestorów.

– W roku 2020 odnotowaliśmy kolejny rekord na polskim rynku venture capital. Trzy transakcje w pułapie od 250 do 350 mln zł wyznaczyły głównych kandydatów do tytułu polskiego jednorożca. Nie oznacza to jednak, że w 2021 roku nie pojawi się jeszcze jakiś „czarny koń”, który dołączy do Booksy, Brainly, DocPlanner i ICEYE – stwierdza Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners zaznacza, że pomimo niepewnego otoczenia rynkowego, 2020 rok był „bez wątpienia najlepszym w historii polskiej sceny startupowej”.

- Wzrost wartości inwestycji o 70 proc. względem 2019 rok pokazuje, że zarówno nasz lokalny ekosystem, jak i sektor technologiczny ogółem są liczącym się elementem gospodarki niejednokrotnie odpornym na sytuację makroekonomiczną – komentuje.

Udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 48 proc., a 258 z 310 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. Natomiast pięć największych rund finansowania odpowiadało za nieco ponad połowę całego finansowania w 2020 roku. Jednocześnie, rośnie średnia wartość transakcji, która zbliża się do 4 mln zł. Mediana utrzymuje się na poziomie 1 mln zł.

Inwestycje w zdrowie, korporacje, fintech

Jak wynika z raportu, co czwarta spółka do której trafiły środki venture capital zajmuje się rozwojem innowacji z sektora ochrony zdrowia. To nie tylko projekty naukowe, ale także przedsięwzięcia mające na celu rewolucjonizować dotychczasowy system opieki lub zwiększać świadomość o samopoczuciu.

Popularne wśród inwestorów były także rozwiązania dla korporacji (Enterprise Software) oraz FinTech, które stanowiły odpowiednio 15 proc. i 9 proc. wszystkich transakcji w 2020 roku.

Celem PFR Ventures jest zasilenie kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. Obecnie PFR Ventures posiada ponad 50 funduszy, które dokonały ponad 300 inwestycji.

Dołącz do dyskusji: Fundusze venture capital zainwestowały w Polsce ponad 2,1 mld zł. Iceye, Brainly i Booksy z największym finansowaniem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl