SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Agorze rozpoczęła prace grupa robocza. Ma opracować model relacji między zarządem spółki a "Wyborczą"

W środę w Agorze prace rozpoczęła grupa robocza składająca się z przedstawicieli zarządu spółki i redakcji „Gazety Wyborczej”. Jej celem jest opracowanie nowego modelu relacji. Wyniki prac grupa ma przedstawić do 7 lipca.

Jarosław Kurski i Bartosz Hojka (screen: YouTube/Gazeta Wyborcza; YouTube/inwestorzy.tv)Article

W środę pracownicy Agory otrzymali mail z deklaracją podpisaną dzień wcześniej przez prezesa Agory Bartosza Hojkę i pierwszego zastępcę redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego.

Sygnatariusze informują, że spotkali się 25 czerwca po oświadczeniu zarządu, w którym deklarowano chęć rozmów o przyszłości dziennika. „Zarząd i Zespół »Gazety Wyborczej« pragną zakończyć istniejący między nimi spór i w ramach wspólnych prac zaproponować rozwiązania służące dobru »Gazety Wyborczej« i Agory S.A.” - napisano w deklaracji.

Zarząd potwierdził wstrzymanie procesu integracji „Wyborczej” na czas rozmów. „Szczególną ochroną otoczone będą narzędzia, zasoby, treści, technologie i dane, z których korzysta »Gazeta Wyborcza«” - podkreślono. Wstrzymane będą także decyzje personalne związane z procesem integracji.

W deklaracji poinformowano o powołaniu grupy roboczej, w skład której wejdzie po trzech przedstawicieli desygnowanych przez każdą ze stron. Obie strony mogą powołać ekspertów, ale w trakcie bezpośrednich rozmów liczba uczestników nie powinna przekroczyć pięciu osób po jednej stronie. Grupa robocza zaczyna prace w środę 30 czerwca, a jej celem jest „opracowanie nowego modelu relacji między Spółką a »Gazetą Wyborczą«, umacniającego niezależność »Gazety Wyborczej«”.

Grupa ma przedstawić wyniki swoich prac do 7 lipca, a do 9 lipca strony mają ocenić je oraz rekomendacje grupy.

W deklaracji dodano, że sprawa członka zarządu rekomendowanego przez „GW” będzie rozstrzygnięta niezależnie, w toku późniejszych rozmów. Dodano też, że na czas rozmów strony powstrzymują komunikację zewnętrzną w sprawie wzajemnych relacji.

Konflikt naczelnych "Wyborczej" z zarządem Agory

Zarząd Agory 9 czerwca poinformował, że zamierza połączyć segment prasowy spółki (obejmujący głównie „Gazetę Wyborczą” i Wyborcza.pl) i pion Gazeta.pl w jeden obszar biznesowy „realizujący wspólny cel wzrostu subskrypcji cyfrowych oraz wpływów reklamowych ze wszystkich powierzchni serwisów internetowych Agory S.A.”. Firma zaczyna przegląd opcji strategicznych dotyczących działalności internetowej. W mailu do pracowników zarząd tłumaczy ruch "konfliktem modeli biznesowych" i "wewnętrzną konkurencją".

Przeciwko planowanemu połączeniu i zwolnieniu wydawcy „Wyborczej” Jerzego Wójcika zaprotestowali naczelni tytułu i część dziennikarzy. Pod listem dziennikarzy podpisało się 321 osób. Kierownictwo skierowało do zarządu propozycję resetu relacji. Dodało, że chcą tego połączenia, ale nie robionego „znienacka” i za ich plecami.

Zarząd Agory odpowiedział, że jest "zdumiony i zaniepokojony" działaniami, służącymi "pogłębieniu podziałów" w firmie. Kierownictwo tytułu słowa zarządu odebrało jako groźbę i oświadczyło, że nie będzie współpracować z członkinią zarządu Agnieszką Sadowską, która w ich przekonaniu "skrycie przygotowała plan integracji".

Jeden z właścicieli Agory, spółka Agora Holding w liście do pracowników zaznaczyła, że chce być „gwarantem bezpieczeństwa obu stron” procesu integracji Wyborcza.pl i Gazeta.pl.

Głos zabrało również kierownictwo Gazeta.pl, sprzeciwiając się „narracji koleżanek i kolegów z »Gazety Wyborczej«” i wyrażając zdumienie „próbami wpływania na skład Zarządu Agory S.A. i chęcią zniwelowania zaproponowanego na początku kompromisu”.

Rada Redakcyjna „Gazety Wyborczej” oświadczyła, że połączenie Gazeta.pl i Wyborcza.pl nie może odbyć się „ze szkodą dla obydwu zespołów redakcyjnych”, czyli ze zwolnieniami. Rada poparła postulaty naczelnych tytułu, m.in. reset relacji z zarządem Agory.

Kierownictwo „Wyborczej” zaproponowało zarządowi kontrakt mediacyjny. Zarząd w piątek poinformował, że wstrzymuje integrację i podkreślił, że „priorytetem jest rozwiązanie sporu wewnątrz firmy”.

Tego samego dnia w Agorze zawiązał się kolejny, trzeci już związek zawodowy: Komitet Obrony „Gazety Wyborczej”.

Członkowie rady nadzorczej Agory ocenili, że połączenie biznesowe „Gazety Wyborczej” i Gazeta.pl nie jest sprzeczne z niezależnością dziennikarską „GW”. Kierownictwo „Gazety Wyborczej” odpowiedziało radzie, że nie może milczeć wobec biznesowej logiki zarządu, bo to „byłoby sprzeczne z wartościami, na których zbudowana została »Wyborcza« i spółka Agora S.A.”

Eksperci od PR twierdzą, że konflikt to "rozpraszanie kapitału ludzkiego", który może uczynić "wyłom w lojalności". Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Agorze uważa natomiast, że spór "przykryje (...) i jeszcze bardziej oddali rozmowy o tym, co od lat jest jedną z największych bolączek naszej firmy - sytuacji szeregowych pracowników".

W pierwszym kwartale br. przychody sprzedażowe grupy Agora zmalały rok do roku o 49,6 proc. do 146 mln zł, a strata netto pogłębiła się z 47,1 do 59,4 mln zł.

Dołącz do dyskusji: W Agorze rozpoczęła prace grupa robocza. Ma opracować model relacji między zarządem spółki a "Wyborczą"

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MS
Mam nadzieję, że zarządowi Agory uda się wywalczyć prawo do skierowania decyzji wydanej przez redakcję Gazety Wyborczej do ponownego rozpatrzenia. Inaczej ta nowa relacja może być trochę zbyt jednostronna...
odpowiedź
User
yyy
niech sie zagryza
odpowiedź
User
Dyna
W następnym odcinku: Agora podjeła decyzję o budowie nowej, większej siedziby. W starym budynku przestało się mieścić ego redaktorów naczelnych.
odpowiedź