SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W BBC mieli zatrudnić więcej kobiet, czarnoskórych, mniejszości etnicznych. Nic z tego nie wyszło

BBC nie osiąga celów związanych z różnorodnością. Taki jest główny wniosek z najnowszego raportu przygotowanego przez brytyjskiego nadawcę publicznego. Nadal na kierowniczych stanowiskach dominują mężczyźni.

fot. Flickr.comArticle

Na początku tego roku BBC opublikowała plan dotyczący różnorodności osób zatrudnionych w redakcji. Brytyjski nadawca publiczny zobowiązał się, że m.in. połowę pracowników będą stanowiły kobiety. W założeniach zapisano także, że po zmianach pracownicy BBC będą składali się w 20 proc. z mniejszości etnicznych i w 12 proc. z osób z niepełnosprawnością. Szefowie BBC tłumaczyli, że chodzi o to, by reprezentować wszystkie sektory społeczeństwa Wielkiej Brytanii.

Jednak jak wynika z rocznego raportu BBC, stacji nie udało się osiągnąć większości zakładanych celów w zakresie zwiększania różnorodności zatrudnianych tam osób. Na koniec marca 2021 r. kobiety stanowiły 48,6 proc. wszystkich pracowników. Zgodnie z celami wyznaczonymi przez BBC na lata 2016-2020 panie miały objąć co drugie stanowisko w firmie. Podobnie jest z zatrudnianiem kobiet na kierowniczych stanowiskach. Zamiast zakładanych 50 proc., na koniec pierwszego kwartału tego roku wśród kadry zarządczej dominowali panowie. Na wyższych stanowiskach kobiety zajmowały 46,1 proc.

BBC nie osiągnęło również zakładanego limitu przy zatrudnianiu na kierownicze funkcje pracowników czarnoskórych, pochodzenia azjatyckiego i mniejszości etnicznych (BAME). Mieli oni stanowić 15 proc., a na koniec 2020 r. było to tylko 13 proc. z tej grupy.

Brytyjski nadawca publiczny opublikował już nowy plan różnorodności i integracji na lata 2021-2023, w którym zrewidowano cele. Zgodnie z nową strategią pracownicy BAME powinni stanowić 20 proc. personelu i kadry zarządczej, ale na dzień 31 marca 2021 r. było to odpowiednio tylko 15,9 proc. i 12,6 proc.

Cięcia finansowe i decentralizacja

Od zeszłego roku BBC przeżywa kłopoty. Stacja spotkała się z redukcją finansowania ze strony rządu Wielkiej Brytanii, w związku z czym została zmuszona m.in. do znaczących cięć zatrudnienia oraz przeprowadzenia poważnych restrukturyzacji we władzach firmy.

Brytyjski nadawca zapowiedział, że w najbliższych latach przeprowadzi program decentralizacji swoich struktur oraz lokalizacji produkcji treści. Według planów kilka stacji i programów nadawcy zostanie wyprowadzonych poza Londyn, dzięki czemu brytyjski nadawca publiczny ma stać się bliższy wszystkim Brytyjczykom i lokalnym kwestiom, które ich interesują.

W lutym br. BBC ujawniła podjęcie działań, które mają w rezultacie przynieść do marca 2022 r. oszczędności w wysokości 951 mln funtów.

Dołącz do dyskusji: W BBC mieli zatrudnić więcej kobiet, czarnoskórych, mniejszości etnicznych. Nic z tego nie wyszło

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mumu
a łysi?? co z łysymi??
odpowiedź
User
Max
A dlaczego o lgbt nic nie ma?
odpowiedź
User
Dinpre
Zatrudnimy kolorowego, nawet niekumatego, bo musi być 12% mniejszości w ramach różnorodności.

Wyższy poziom debilizmu.
odpowiedź