SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Białymstoku przystanki autobusowe pełne roślinności

Trzy przystanki autobusowe w centrum Białegostoku są pełne roślin. Na dachach wiat oraz wokół nich posadzono wieloletnie krzewy i ozdobne trawy, które mają nie tylko zdobić, ale też poprawiać jakość powietrza.

Article

Pierwsze zapowiedzi o zdobionych roślinami przystankach w Białymstoku pojawiły się w czerwcu br. Władze miasta obiecywały wówczas, że w mieście pojawią się dwa takie przystanki – na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Trzecią lokalizację, której instalację właśnie zakończono wskazali internauci w głosowaniu. Jest to przystanek przy ul. Pałacowej.

Wiaty są obsadzone trawami, a na ich dachach posadzono rośliny odporne na warunki atmosferyczne i sukulenty. Roślinnością jest też w całości wypełniona też tylna, największa ściana wiaty przystankowej i teren wokół nich. Posadzone rośliny przy każdym z tych przystanków mogą produkować rocznie nawet 10 kg tlenu, co ma poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w powietrzu.

Rośliny na dachu przystanku obniżają temperaturę i uprzyjemniają oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymują nawet 90 proc. deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku, a zgromadzona deszczówka jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie.

Postawienie tych przystanków wpisuje się w realizację Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Białegostoku.

Postawieniem tych wiat przystankowych, obsadzeniem ich roślinnością oraz pielęgnowaniem roślin zajmuje się wybrana w prowadzonym przez władze miasta przetargu – spółka FPP Enviro z Warszawy. Miasto na realizację projektu przeznaczyło 150 tys. zł.

Pod koniec sierpnia br. także w centrum Łodzi jeden z przystanków tramwajowych ozdobiono roślinami - projekt przygotowała studentka ASP. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Białymstoku przystanki autobusowe pełne roślinności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl