SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W centrum Warszawy powstanie 180-metrowy drapacz chmur

Firma deweloperska BBI Development NFI ma wstępne porozumienie z Archidiecezją Warszawską w sprawie wspólnej realizacji inwestycji komercyjnej na działce u zbiegu ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej w Warszawie.

W centrum Warszawy powstanie 180-metrowy drapacz chmur

Zamiarem stron jest budowa drapacza chmur o wysokości do 180 m. i powierzchni około 50 tys. m.kw., poinformowała spółka w komunikacie.

"Rada Ekonomiczna Archidiecezji Warszawskiej podjęła uchwałę wymaganą - w świetle przepisów kodeksu prawa kanonicznego - do realizacji inwestycji z punktu widzenia kościelnych osób prawnych" – czytamy w komunikacie.

"Zgodnym zamierzeniem partnerów porozumienia jest budowa drapacza chmur o najwyższej jakości architektonicznej, charakteryzującego się prostotą formy i umiarem. Budynek ma stać się jednym z bardziej znaczących elementów panoramy Warszawy i korzystnie wpisywać się w kontekst otoczenia" - powiedział prezes BBI Development NFI Michał Skotnicki.

Przedwstępna umowa inwestycyjna podpisana 5 sierpnia i potwierdzona decyzją Rady Ekonomicznej przy Archidiecezji Warszawskiej 3 października zakłada, że budynek będzie miał około 50 tys. mkw. powierzchni użytkowej (handlowo-usługowej i przede wszystkim biurowej). Do jego realizacji zostaną powołane spółki celowe: spółkę komandytowo-akcyjną oraz sp. z o.o. pełniącą w niej rolę komplementariusza, podała spółka.

"Archidiecezja najpóźniej do dnia 30 czerwca 2012 r. wniesie do S.K.A. własność oraz prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, na których projekt ma być realizowany. W celu realizacji projektu S.K.A. zawrze stosowne umowy o przygotowanie inwestycji, o pełnienie nadzoru inwestorskiego, o wykonanie prac projektowych oraz o pełnienie nadzoru autorskiego nad wykonaniem ze spółką w 100% zależną od BBI Development – Realty 4 Management Projekt Developerski 7 („PD 7"). Za czynności przewidziane tymi umowami PD 7 należne będzie odpowiednie, dodatkowe wynagrodzenie. Wynagrodzenie to będzie wnoszone sukcesywnie do SKA jako wkład niepieniężny" – czytamy dalej.

PD 7 wniesie do S.K.A wkład pieniężny, wynoszący co najmniej 9 mln zł oraz nabędzie od Archidiecezji akcje S.K.A. za łączną cenę wynoszącą 10 mln zł (przy czym PD 7 uiściła już zaliczkę na poczet tej ceny w kwocie 2 mln zł), zaznaczono również.

"Przewidziane w umowie zwiększanie zaangażowania kapitałowego PD 7 w S.K.A. będzie przebiegać etapami. Zamiarem stron zawartego porozumienia jest osiągnięcie docelowo przez PD 7 44,99% udziałów w zysku S.K.A." – dodał Skotnicki.

Spółka celowa powołana do realizacji projektu drapacza chmur jeszcze w tym roku zamierza wystąpić o decyzję środowiskową i warunki zabudowy dla działki u zbiegu ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Harmonogram prac zakłada zaprezentowanie projekt budynku wiosną 2012 r.

"Na tym etapie jest zbyt wcześnie, by mówić o wartości projektu czy możliwych do zrealizowania zyskach. Wiele z postanowień przedwstępnej umowy inwestycyjnej pomiędzy BBI Development a Archidiecezją ma charakter wstępnych uzgodnień, w zakresie których niezbędne są dalsze negocjacje pomiędzy stronami. Dotyczy to m.in. wniesienia przedmiotowej nieruchomości do S.K.A., warunków nabycia oraz objęcia akcji S.K.A. przez PD 7, ustalenia szczegółowego harmonogramu realizacji projektu, etc. Dlatego, do czasu spełnienia licznych warunków zawieszających, możemy mówić
o projekcie drapacza chmur jako o zdarzeniu przyszłym, niepewnym, niemniej bardzo ciekawym, perspektywicznym i obiecującym" – zaznaczył prezes BBI Development.

Drapacz chmur w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie to kolejny komercyjny projekt BBI Development tej skali, jak podkreśla spółka. Obecnie, wspólnie z Liebrecht&Wood, Spółka buduje centrum biurowo – handlowe Plac Unii o powierzchni użytkowej ok. 56 tys. mkw. W portfolio BBI Development znajduje się ponadto m.in. realizowany etapowo kompleks wielofunkcyjny na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser o łącznej powierzchni użytkowej ok. 69 tys. m.kw.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W centrum Warszawy powstanie 180-metrowy drapacz chmur

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl