SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W USA w ciągu dekady zatrudnienie w newsroomach spadło o 23 procent, najbardziej w tradycyjnej prasie

Od 2008 do 2017 roku liczba pracowników newsroomów w redakcjach tradycyjnych amerykańskich mediów zmniejszyła się o około 26 tysięcy - wynika z analiz firmy badawczej Pew Research Center. Największe cięcia kadrowe przypadły na segment prasy, a rosnących redukcji nie rekompensuje wzrost zatrudnienia w mediach internetowych.

fot. Pixabayfot. Pixabay

Jak wynika z badań Pew Research Center w 2008 r. w newsroomach we wszystkich redakcjach działających w USA pracowało ok. 114 tys. reporterów, wydawców, fotografów oraz grafików. W 2017 r. liczba ta spadła o 23 proc. do poziomu ok. 88 tys. pracowników.

Analitycy podkreślają, że choć redukcje dotknęły wszystkich segmentów tradycyjnych mediów, to największe spadki zanotowano w działach newsowych w prasie. W ciągu dekady liczba zatrudnionych zmniejszyła się tam aż o 45 proc., z ok. 71 tys. w 2008 do ok. 39 tys. w 2017 r.

Na drugim miejscu pod względem spadków znalazły się stacje radiowe, tam liczba pracowników newsroomów zmalała o 27 proc., z ok. 4,6 do 3,3 tys. w ciągu dekady. W porównaniu z tymi danymi relatywnie stabilna sytuacja jest w segmencie telewizyjnym oraz u nadawców kablowych.

Inaczej przedstawia się sytuacja w działach newsowych mediów cyfrowych. Tam od 2008 do 2017 r. zatrudnienie wzrosło aż o 79 proc., z ok 7,4 do 13 tys. Według analityków choć jest to korzystny trend, to jednak większa liczba pracowników newsroomów w serwisach internetowych nie jest w stanie zrekompensować redukcji etatów newsowych w redakcjach prasowych.

Pomimo największych spadków zatrudnienia w całym segmencie newsowym w amerykańskich mediach prasa posiada wciąż największy udział na poziomie 45 proc. 33 proc. przypada na tradycyjną telewizję, a 15 proc. na media cyfrowe.

 

Dołącz do dyskusji: W USA w ciągu dekady zatrudnienie w newsroomach spadło o 23 procent, najbardziej w tradycyjnej prasie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl