SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W III kw. udaremniono próby wyłudzeń kredytów na kwotę 128 mln zł

Wartość prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem cudzej tożsamości osiągnął rekordowy poziom ponad 128 mln zł w III kw., tj. ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem, wynika z „Raportu o dokumentach infoDOK", opracowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP).

W III kw. udaremniono próby wyłudzeń kredytów na kwotę 128 mln zł

W tym roku dzięki systemowi „Dokumenty Zastrzeżone"udaremniono próby wyłudzeń na kwotę ponad 300 mln zł.

W III kwartale udaremniono 1865 prób wyłudzeń, a średnia kwota próby wyłudzenia wzrosła o 9% w skali roku osiągając wartość 32,1 tys. zł, a najwyższa kwota jaką próbowano wyłudzić wynosi ponad 24 mln zł.  Najwięcej takich prób odnotowano w województwie mazowieckim i śląskim.

W ostatnim kwartale wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ liczyła 28,7 tys. dokumentów, co oznacza wzrost o 18% w skali roku i o 73% więcej niż w 2007 r.

„Szacujemy, że jest to wynik coraz większej świadomości Polaków w zakresie przeciwdziałania przestępczości i ochrony własnej tożsamości" – podano w raporcie

Kradzione dokumenty wykorzystywane są nie tylko do prób wyłudzenia kredytów na cudzą tożsamość, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, zawłaszczenia pieniędzy, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat.

System DZ, w którym gromadzone są informacje o skradzionych i zagubionych dokumentach tożsamości, chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty i ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Łącznie w Systemie DZ zgromadzono już ponad 920 tys. dokumentów (dane na koniec września 2010 r.). Ta liczba systematycznie wzrasta. Kwartalnie zgłaszanych jest do 30 tys. nowych danych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W III kw. udaremniono próby wyłudzeń kredytów na kwotę 128 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl