SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W III kwartale PKB wzrósł o 3,3 proc. rok do roku

W trzecim kwartale 2014 r. PKB wzrósł o 3,3 proc. rok do roku - ogłosił GUS w tzw. szybkim szacunku. Urząd skorygował też dane za drugi kwartał br. - podał, że PKB w tym czasie zwiększył się o 3,5 proc. rdr, a nie jak wcześniej szacowano o 3,3 proc.

Article

"W III kwartale 2014 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4 proc." - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS, PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 3,4 proc.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Patrząc na dane dotyczące przemysłu i sprzedaży detalicznej w III kwartale br., a także biorąc pod uwagę znacznie wyższą bazę wzrostu PKB w III kwartale 2013 roku można było się spodziewać, niższej dynamiki wzrostu PKB w III kwartale br. Tymczasem, według wstępnych danych GUS,  PKB wzrósł aż o 3,3 proc. Ten szybki wzrost gospodarczy nie powinien jednak budzić zdziwienia, albowiem w trzecim kwartale mieliśmy do czynienia z deflacją.  A to oznacza, że PKB za III kwartał, który podawany jest w cenach z roku poprzedniego  właśnie dzięki deflacji był o ok. 0,3 pkt proc. wyższy. Z wyciąganiem dalej idących wniosków musimy jednak poczekać na szczegółowe informacje dotyczące struktury wzrostu PKB. Wydaje się jednak, że w III kwartale motorem napędowym wzrostu gospodarczego były spożycie indywidualne i inwestycje. Szacuje się, że w tym roku inwestycje realizowane z wykorzystaniem leasingu będą o ok. 20 proc. większe niż w roku ubiegłym. A to oznacza, że inwestują już nie tylko średnie i duże firmy, których nakłady inwestycyjne w ciągu pierwszych 6. miesięcy br. były wyższe o 14,4 proc. r/r, ale dołączyły do nich również mikro i małe przedsiębiorstwa.

Wszystko wskazuje także na to, że mimo problemów ze sprzedażą naszych towarów do Rosji i Ukrainy,  negatywny wpływ eksportu netto na PKB będzie w III kwartale niewielki.

W całym 2014 roku, biorąc pod uwagę korektę wzrostu PKB w II kwartale br. (z 3.3 proc. na 3,5 proc.), wyniki III kwartału, a także spodziewaną deflację w IV kwartale, wzrost gospodarczy powinien wynieść 3,3-3,4 proc.

 

 

  • Więcej informacji:
  • PKB
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W III kwartale PKB wzrósł o 3,3 proc. rok do roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl