SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W mediach publicznych mogą wygasnąć umowy tylko kadry kierowniczej

Zespół przygotowujący projekt nowej ustawy medialnej bierze pod uwagę wariant, w ramach którego wraz z jej wejściem w życie wygasną umowy nie wszystkich pracowników mediów publicznych, a jedynie kadry kierowniczej. Decyzja o ostatecznym zapisie na zostać podjęta w najbliższych dniach.

W poprzednich zapowiedziach członkowie zespołu parlamentarnego przygotowującego projekt nowej ustawy medialnej informowali, że po trzech miesiącach od jej wejścia w życie wygasną wszystkie umowy o pracę osób zatrudnionych w mediach publicznych. W tym okresie kierownictwa mediów będą mogły podpisać z wybranymi pracownikami nowe umowy. Sprzeciw wobec takiego rozwiązania wyraziły w zeszłym tygodniu działające w Telewizji Polskiej związki zawodowe Solidarność i Wizja.

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury koordynujący reformę mediów publicznych, na antenie radiowej Trójki powiedział, że brane pod uwagę są dwa warianty w tym zakresie. - Ten pierwotny zakłada wygaszanie wszystkich umów, a drugi, za którym pojawia się coraz więcej argumentów, żeby zrobić to tak, jak przy przekształceniu Radiokomitetu w spółki prawa handlowego w 1992 roku, kiedy wygaszanie umów dotyczyło stanowisk kierowniczych. Być może teraz ograniczymy to wygaszanie do stanowisk kierowniczych - opisał. Dodał, że decyzja o wyborze wariantu zostanie podjęta w ciągu kilku dni.

Czabański potwierdził, że w efekcie nowej ustawy medialnej firmy mediów publicznych (Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, rozgłośnie regionalne Polskiego Radia) będą nadal funkcjonować osobno w dotychczasowym układzie, przy czym nie jako spółki prawa handlowego, tylko państwowe osoby prawne.

Obecne zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych zostały powołane przez ministra skarbu państwa na mocy nowelizacji ustawy medialnej, która weszła w życie na początku stycznia ub.r. Będzie ona obowiązywać do końca czerwca. Nowe kierownictwa mediów mają być wybierane w jawnych konkursach przez nowo powołaną Radę Mediów Narodowych.

- Formułując cele dla tych mediów, zwracamy uwagę na coś, co niestety było przez lata u nas zaniedbywane: na polską historię, żeby ją odkłamywać, żeby bronić polskiego imienia w świecie i na podkreślenie polskiej tradycji i wartości, wartości chrześcijańskich - podkreślił wiceminister kultury.

Projekt nowej ustawy medialnej (składającej się z trzech ustaw) ma zostać złożony w Sejmie pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Dołącz do dyskusji: W mediach publicznych mogą wygasnąć umowy tylko kadry kierowniczej

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
Wygaszanie stanowisk powinno dotyczyć WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW TVP. Tak by raz na zawsze zakończyć z układami, układzikami i rodzinnymi protekcjami. Tak by liczyły się kompetencje osób, które są naprawdę potrzebne w uczciwej i rzetelnej realizacji misji nadawcy publicznego (narodowego).

Jakiekolwiek półśrodki będą źródłem nadużyć, kombinacji i kolejnych układów.
odpowiedź
User
zuza
wziąć sie za towarzystwo wzajemnej adoracji z APTiF!!!wiecej kierowników niż pracownikow!!!banda nierobów!
odpowiedź
User
@paweł
Wygaszanie stanowisk powinno dotyczyć WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW TVP. Tak by raz na zawsze zakończyć z układami, układzikami i rodzinnymi protekcjami. Tak by liczyły się kompetencje osób, które są naprawdę potrzebne w uczciwej i rzetelnej realizacji misji nadawcy publicznego (narodowego).

Jakiekolwiek półśrodki będą źródłem nadużyć, kombinacji i kolejnych układów.


Jeden problem: przyszli weryfikatorzy są najmniej wiarygodni, najmniej kompetentni, najbardziej stronniczy, najbardziej odurzeni ideologicznie ze wszystkich, którzy do tej pory dobierali się do mediów publicznych... Nie można im wierzyć w najmniejszym choćby stopniu...
odpowiedź