SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W prasie na całym świecie ukazują się teksty o Janie Pawle II. Akcję zorganizował Instytut Nowych Mediów z Orlenem

Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Fundacji Orlen zorganizował akcję publikowania w światowych mediach tekstów poświęconych Janowi Pawłowi II. - Papież jest emblematycznym symbolem tego, co ukształtowało Polskę i Europę - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Eryk Mistewicz, szef Instytutu. Teksty będą ukazywały się do wtorku, 19 maja, a potem zostaną zebrane na specjalnej internetowej stronie.

Jan Paweł II, fot. Shutterstock.comArticle

Pretekstem do publikacji tekstów jest setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Akcja odbywa się w ramach przedsięwzięcia "Opowiadamy Polskę światu - w 100-lecie urodzin Jana Pawła II". Artykuły pojawiają się zarówno w mediach papierowych, jak i elektronicznych, na całym świecie: począwszy od Meksyku po Japonię, ale także we Francji i w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Czechach.

- To jest efekt półrocznej pracy ludzi z Instytutu, ale także naszych osobistych relacji z dziennikarzami mediów na całym świecie - mówi Eryk Mistewicz. - W akcji chodzi o opowiadanie Polski poprzez osobę wielkiego Polaka. Jan Paweł II jest emblematycznym symbolem tego, co ukształtowało Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią. Nie sposób zrozumieć tego, co tu się działo, bez jego postaci. Umiłowanie wolności, solidarności - to wszystko bierze się z myśli Jana Pawła II.  

Wśród autorów tekstów publikowanych w zagranicznych mediach są m.in. Rocco Buttiglione, prof. Wojciech Roszkowski, Marcello Bedeschi, Tatsuo Shirahama, Jan Rokita, ks. Jan Sochoń, Tabaldo Vinciguerra, Massimo Faggioli, o. Maciej Zięba, ks. prof. Józef Kloch, Krzysztof Zanussi, Guy Consolmagno, George Weigel, prof. Arkady Rzegocki, Janusz Kotański oraz Martin O'Brien. Jednym z autorów ma być też premier Mateusz Morawiecki.

Projekt przygotowywany przez zespół Instytutu Nowych Mediów finansowany jest przez Fundację Orlen. Teksty ukazują się m.in. we francuskim "Le Figaro" i "L'Opinion", brytyjskim "The Tablet" i włoskim "Avvenire". Zostaną zebrane i opublikowane także na stronie StulecieJP2.pl oraz w najnowszym numerze miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze". - Na stronę będą trafiały sukcesywnie, nie wszystkie od razu. Redaktorzy naczelni pism prosili, by dać im prawo pierwszeństwa publikacji, stąd te opóźnienia - mówi nam Eryk Mistewicz.

Instytut Nowych Mediów to fundacja zajmująca się m.in. promocją polskiego stanowiska za granicą. Na początku br. współorganizowała wraz z Polską Fundacją Narodową kampanię edukacyjną „The truth that must not die”, w ramach której publikowano teksty (m.in. premiera Mateusza Morawickiego i prezydenta Andrzeja Dudy) dotyczące „prawdy o Polsce”. W ub.r. z okazji 60. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut w zagranicznych tytułach prasowych zorganizował też (również z PFN) akcję drukowania dodatków o historii tego konfliktu z polskiej perspektywy. Od 2017 roku INM wydaje też magazyn „Wszystko Co Najważniejsze”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W prasie na całym świecie ukazują się teksty o Janie Pawle II. Akcję zorganizował Instytut Nowych Mediów z Orlenem

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jolo
Czyli kolejne opowiastki dla naiwnych za pieniądze spółek skarbu państwa. To są teksty sponsorowane, nie mające nic wspólnego ani z dziennikarstwem, ani z rzeczywistym "dorobkiem" najbardziej znanego obrońcy pedofili w kościele katolickim.
odpowiedź
User
Misio
Papa Twitter wie, gdzie stoi konfiturki
odpowiedź
User
Jan
A za rok prasa na całym świecie będzie opowiadać o trzeciej części filmu Sekielskich. W końcu.
odpowiedź