SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

„W Sieci” po przegranej z Gremi Media nie zamierza skracać swojej nazwy, złoży skargę kasacyjną

Zgodnie z wyrokiem sądu apelacyjnego tygodnik „W Sieci” (Fratria) z początkiem sierpnia ma przestać ukazywać się z tą nazwą, a także przeprosić w „Gazecie Wyborczej” firmę Gremi Media za naruszenie praw do jej marki „W sieci opinii”. - Wyrok uważamy za skandaliczny. Będziemy walczyli o utrzymanie „W” w winiecie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii.

Od lewej: Michał Karnowski i Grzegorz Hajdarowicz Article

Gremi Media (wydawca m.in. „Rzeczpospolitej”) pozwało Fratrię w tej sprawie w lutym 2013 roku, krótko po pojawieniu się na rynku tygodnika „W Sieci”. Firma uznała, że nazwa pisma narusza prawa do marki „W sieci opinii”, sekcji serwisu internetowej Rp.pl.

W ramach zabezpieczenia powództwa „W Sieci” od marca do lipca 2013 roku ukazywała się pod nazwą „Sieci”, z wydartą literą „W” w winicie. Pod koniec lipca Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo Gremi Media i tygodnik mógł wrócić do swojej pełnej nazwy.

Gremi Media złożyło skargę kasacyjną, w efekcie której sprawa wróciła do pierwszej instancji. W styczniu 2014 roku Sąd Okręgowy w Warszawie w całości oddalił powództwo, uzasadniając, że podobieństwo nazw „W Sieci” i „W sieci opinii” nie wprowadzało odbiorców w błąd, a siła tej drugiej marki nie przyczyniła się do wzrostu popularności pierwszej.

- Pozywający nie jest w stanie wskazać jednej osoby, która pomyliła się w ten sposób, że kupiła tygodnik „W Sieci”, bo myślała, że to dzieło pana Hajdarowicza (Grzegorz Hadajrowicz to prezes i większościowy akcjonariusz grupy KCI, do której należy Gremi Media - przyp.red.) związane z rubryką „W sieci opinii”. Nie przedstawia ani jednej analizy wskazującej na podobieństwa kręgu odbiorców. Nie wykazuje żadnego podobieństwa znaków graficznych. Nie jest w stanie opisać jednej straty, jaką miałby ponieść wskutek istnienia naszego pisma. W czasie procesu wychodzą za to opisy dokonywane przez twórców rubryki „W sieci opinii”, informujące, iż jest to satyryczny mikroserwis - opisał Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. wydawniczych, w tekście zamieszczonym w piątek na wPolityce.pl.

Wiosną 2015 roku sąd oddalił apelację złożoną przez Gremi Media. Podtrzymano uzasadnienie, że podobieństwo nazw nie wywoływało konfuzji konsumenckiej, ponieważ „W sieci opinii” ma odmienny profil i grupę docelową niż „W Sieci” i konkurowało głównie z innymi serwisami internetowymi.

Wydawca „Rzeczpospolitej” złożył skargę kasacyjną, którą w listopadzie ub.r. uwzględnił Sąd Najwyższy, ponownie kierując sprawę do rozpatrzenia przez sąd apelacyjny. - Sąd Najwyższy wskazał, że dla oceny sprawy niezbędne będzie ponowne ustalenie okoliczności dotyczących pierwszeństwa powoda w używaniu znaku „W sieci opinii”, sposobu jego reklamowania, kręgu odbiorców w kontekście siły odróżniającej - opisał Michał Karnowski.

W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że od 1 sierpnia br. Fratria nie może posługiwać się nazwą „W Sieci”. Ponadto wydawca ma przeprosić Gremi Media na łamach „Gazety Wyborczej” oraz zapłacić 25 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz  Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Tym samym uwzględniono w większości powództwo wydawcy „Rzeczpospolitej”.

Według relacji Michała Karnowskiego sąd uzasadnił, że Fratria naruszyła zasady konkurencji, wykorzystując obecną już wcześniej nazwę „W sieci opinii”, zamiast wprowadzić zupełnie nowej marki. Sędzia zwrócił też uwagę, że do „W Sieci” przeszli niektórzy publicyści związani wcześniej z „Rzeczpospolitą” i „Uważam Rze” (jednym z tych dziennikarzy jest Krzysztof Feusette, którzy współtworzył sekcję „W sieci opinii”). Zaznaczył ponadto, że Fratria jest wrogo nastawiona do Gremi Media, a polskie społeczeństwo na tyle mało świadome, że niektóre osoby mogły sądzić, że „W Sieci” ma coś wspólnego z „W sieci opinii”.

Michał Karnowski mocno skrytykował to orzeczenie. - Trudno ten nagły zwrot akcji odczytywać inaczej, jak odwet świata sędziowskiego za uczciwe i bezkompromisowe opisywanie patologii w środowisku prawniczym. Mamy nadzieję, że sprawiedliwość, w świetle ustaleń sądów I i II instancji bezsporna, w końcu zwycięży. Nie poddamy się - zapowiedział.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karnowski dodaje, że „W Sieci” także po 1 sierpnia będzie ukazywać się ze swoją pełną nazwą. - Tym razem będziemy walczyli o utrzymanie „W” w winiecie, chociaż tytuł „Sieci” też mamy zarejestrowany. Pierwszą ścieżką, którą chcemy wykorzystać, jest złożenie skargi kasacyjnej po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wyroku. Wtedy można złożyć wniosek o zawieszenie wykonania wyroku - informuje.

Zdaniem członka zarządu Fratrii wyrok jest skandaliczny także w części dotyczącej publikacji przeprosin. - Faktu, że przeprosiny mają ukazać się na łamach „Gazety Wyborczej”, trudno nie uznać za pewną złośliwość. Dobrze przynajmniej, że nie u Urbana - komentuje. - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale oczywiście wyroki zawsze wykonujemy - podkreśla Michał Karnowski.

Według danych ZKDP w kwietniu br. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci” wynosiła 67 858 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „W Sieci” po przegranej z Gremi Media nie zamierza skracać swojej nazwy, złoży skargę kasacyjną

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fafik
Zemsta kasty? LOL. Trzeba było być bardziej "kreatywnym" i wymyślić coś własnego, a nie kraść cudze.
74 50
odpowiedź
User
Aspen
Wcześniejszy wyrok był na korzyść Karnowskiego i wtedy nie było kasty szukającej zemsty.
Wyrok został uchylony i nagle pojawiła się mściwa kasta?
69 35
odpowiedź
User
prawnik
Problem skończoności języka a problem kopiowania pomysłów i nazw.
Bardzo trudna sprawa do prawnego rozstrzygnięcia.
Nie ma tu co bajdurzyć o "kastach". W każdym społeczeństwie muszą być wyznaczeni ludzie do rozstrzygania sporów, takich jak ten. I to zwłaszcza w sprawach, w których można logicznie bronić obu poglądów. Ktoś to musi rozstrzygnąć.
A takie wyzywanie od "kasty" uzależnione od tego, czy się wyrok pozwanemu podoba (to wtedy Wysoki Sąd), czy nie podoba (kasta), to zwykły kargulizm.
49 24
odpowiedź
User
Janek
Zawsze mogą się nazwać tygodnikiem opinii - "W- jak wazelina".
49 32
odpowiedź
User
jak
LOL. Sąd, sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Napij się Cisowianki Karnowski to może ochłoniesz.
43 29
odpowiedź
User
dominik
Zgodnie z tym wyrokiem, żadne czasopismo nie może się nazwać, np. "Gazeta Bankowa", "Gazeta Lubelska", bo istnieje już czasopismo o nazwie rozpoczynającej się od "gazeta", albo "Tygodnik Jakiśtam"…
39 27
odpowiedź
User
Babcia Mówi
@dominik, nonsensowna analogia, określenie "tygodnik", nawet w tytule jest odniesieniem do częstotliwości wydawania, "gazeta" do formy wydawania pisma;nie jest zarezerwowane dla konkretnych tytułów, nie ma pierwszeństwa. Dodatkowo Tygodnik..., Gazeta... to jedynie część tytułu dalej są różne nazwy. W przypadku W Sieci cały tytuł jest częścią innej frazy do której ktoś posiada prawa autorskie.
To faktycznie skomplikowany temat, takie krótkie frazy siłą rzeczy mogą się powtarzać, ale gdzie stawiać granice praw do tytułu? Trudna sprawa i bez politycznych oskarżeń
20 16
odpowiedź
User
ja
Zemsta kasty? LOL. Trzeba było być bardziej "kreatywnym" i wymyślić coś własnego, a nie kraść cudze.

Jprle, chłopie, jak nie qmasz w czym rzecz to nie fakeuj! Koleś spod śmietnika, przerżnął w 2 instancjach, ale znalazł się jakiś łączewski, który orzekł, że piątek to wtorek i już, a jak nie, to jesteś przeciw Wadzy Somdowniczej. Zatem najpierw wiedz o czym piszesz, a po wtore dzięki takim Semdzom, lud roz..li nadzyczajnom kaste w trymiga
27 31
odpowiedź
User
jak
Zemsta kasty? LOL. Trzeba było być bardziej "kreatywnym" i wymyślić coś własnego, a nie kraść cudze.

Jprle, chłopie, jak nie qmasz w czym rzecz to nie fakeuj! Koleś spod śmietnika, przerżnął w 2 instancjach, ale znalazł się jakiś łączewski, który orzekł, że piątek to wtorek i już, a jak nie, to jesteś przeciw Wadzy Somdowniczej. Zatem najpierw wiedz o czym piszesz, a po wtore dzięki takim Semdzom, lud roz..li nadzyczajnom kaste w trymiga


Ty to faktycznie z ludu jesteś z taką pisownią.
28 16
odpowiedź
User
prawnik
Zemsta kasty? LOL. Trzeba było być bardziej "kreatywnym" i wymyślić coś własnego, a nie kraść cudze.

Jprle, chłopie, jak nie qmasz w czym rzecz to nie fakeuj! Koleś spod śmietnika, przerżnął w 2 instancjach, ale znalazł się jakiś łączewski, który orzekł, że piątek to wtorek i już, a jak nie, to jesteś przeciw Wadzy Somdowniczej. Zatem najpierw wiedz o czym piszesz, a po wtore dzięki takim Semdzom, lud roz..li nadzyczajnom kaste w trymigaBertrand Russell. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1950:
"To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości".
26 8
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing