SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„W Sieci” musi przeprosić Tomasza Lisa za sportretowanie go na okładce „prawie jak Goebbelsa”

Wydawca i redaktor naczelny „W Sieci” mają przeprosić Tomasza Lisa za pokazanie go na okładce tygodnika w mundurze nazistowskim - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, podtrzymując wyrok pierwszej instancji. Obecny wyrok jest prawomocny i podlega wykonaniu.

Tomasz Lis, fot. "Newsweek" Article

Na okładce jednego z wydań „W Sieci” (Fratria) w październiku 2013 roku Tomasz Lis został przedstawiony w mundurze nazistowskim, z zakrwawionym różańcem w ręku i tytułem „Prawie jak Goebbels”. Była to zapowiedź artykułu opisującego teksty w kierowanym przez Lisa „Newsweeku” krytykujące Kościół.

Lis pozwał wydawcę i redaktora naczelnego „W Sieci” za naruszenie jego dóbr osobistych. Domagał się publikacji przeprosin w 10 mediach (oprócz „W Sieci” i wPolityce.pl także w informujących o sprawie głównych portalach internetowych, serwisach branżowych i stacjach radiowych) oraz 250 tys. zł odszkodowania dla Caritasu.

W listopadzie 2015 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że poprzez publikację okładki przekroczono granice wolności wypowiedzi, a porównanie Tomasz Lisa do Goebbelsa, jest mało uzasadnione, ponieważ ten drugi był nie tylko propagandzistą i manipulatorem, lecz także zbrodniarzem współodpowiedzialnym za śmierć milionów ludzi. W wyroku nakazano pozwanym zamieszczenie przeprosin wobec Lisa we „W Sieci” tygodniku (na trzeciej stronie) i na wPolityce.pl (mają być widoczne przez tydzień na stronie głównej) oraz zapłatę 20 tys. zł na cel społeczny.

Od wyroku odwołali się zarówno Tomasz Lis (chciał przeprosin także w innych mediach i wyższego odszkodowania), jak też wydawca i redaktor naczelny „W Sieci” (wnioskowali o oddalenie pozwu”). Ci drudzy argumentowali, że okładki nie należy odbierać dosłownie - była ona sprzeciwem wobec agresywnych ataków na księży i Kościół w publikacjach „Newsweeka”, które krytykował także ks. Kazimierz Sowa.

W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddali obie apelacje, uznając je za nieuzasadnione. Podtrzymał orzeczenie pierwszej instancji dotyczące naruszenia dóbr osobistych Tomasza Lisa. Zaznaczył, że odszkodowanie w wysokości 250 tys. zł mogłoby wywołać efekt mrożący wśród dziennikarzy, a publikacja przeprosin w 10 mediach byłaby nadmierna.

Prawnik „W Sieci” zapowiedział, że decyzja o wniesieniu skargi kasacyjnej zostanie podjęta po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku. Pełnomocniczka Tomasza Lisa nie zamierza kierować takiej skargi.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

W I kwartale 2017 roku. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci" wyniosła 66 tys. egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „W Sieci” musi przeprosić Tomasza Lisa za sportretowanie go na okładce „prawie jak Goebbelsa”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Znakomicie, wŚmieci niech przeprasza i płaci za swoje oszczerstwa. Teraz zresztą jadą na kasie z rządowych spółek, więc dla nich to nic. To co wyprawiają tam bracia redaktorzy to czyste karnowstwo
52 45
odpowiedź
User
ała
Takich okładek nie powinno się tworzyć. Ani z Lisem, ani z nikim innym.

Z psucia standardów nic dobrego nie wynika.
43 18
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
To będą niepokorne przeprosiny czy niezłomne?
28 32
odpowiedź
User
bla
Karnowscy wytrzasną pewnie gorszące materiały na sędziego
27 29
odpowiedź
User
Anna
W Polsce nie obowiązują już chyba żadne zasady etyki dziennikarskiej. Nie przepadam za Lisem,ale okładka to po prostu idiotyzm i rynsztok
28 20
odpowiedź