SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„W Sieci” musi przeprosić Tomasza Lisa za sportretowanie go na okładce „prawie jak Goebbelsa”

Wydawca i redaktor naczelny „W Sieci” mają przeprosić Tomasza Lisa za pokazanie go na okładce tygodnika w mundurze nazistowskim - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie, podtrzymując wyrok pierwszej instancji. Obecny wyrok jest prawomocny i podlega wykonaniu.

Tomasz Lis, fot. Ringier Axel Springer PolskaArticle

Na okładce jednego z wydań „W Sieci” (Fratria) w październiku 2013 roku Tomasz Lis został przedstawiony w mundurze nazistowskim, z zakrwawionym różańcem w ręku i tytułem „Prawie jak Goebbels”. Była to zapowiedź artykułu opisującego teksty w kierowanym przez Lisa „Newsweeku” krytykujące Kościół.

Lis pozwał wydawcę i redaktora naczelnego „W Sieci” za naruszenie jego dóbr osobistych. Domagał się publikacji przeprosin w 10 mediach (oprócz „W Sieci” i wPolityce.pl także w informujących o sprawie głównych portalach internetowych, serwisach branżowych i stacjach radiowych) oraz 250 tys. zł odszkodowania dla Caritasu.

W listopadzie 2015 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że poprzez publikację okładki przekroczono granice wolności wypowiedzi, a porównanie Tomasz Lisa do Goebbelsa, jest mało uzasadnione, ponieważ ten drugi był nie tylko propagandzistą i manipulatorem, lecz także zbrodniarzem współodpowiedzialnym za śmierć milionów ludzi. W wyroku nakazano pozwanym zamieszczenie przeprosin wobec Lisa we „W Sieci” tygodniku (na trzeciej stronie) i na wPolityce.pl (mają być widoczne przez tydzień na stronie głównej) oraz zapłatę 20 tys. zł na cel społeczny.

Od wyroku odwołali się zarówno Tomasz Lis (chciał przeprosin także w innych mediach i wyższego odszkodowania), jak też wydawca i redaktor naczelny „W Sieci” (wnioskowali o oddalenie pozwu”). Ci drudzy argumentowali, że okładki nie należy odbierać dosłownie - była ona sprzeciwem wobec agresywnych ataków na księży i Kościół w publikacjach „Newsweeka”, które krytykował także ks. Kazimierz Sowa.

W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddali obie apelacje, uznając je za nieuzasadnione. Podtrzymał orzeczenie pierwszej instancji dotyczące naruszenia dóbr osobistych Tomasza Lisa. Zaznaczył, że odszkodowanie w wysokości 250 tys. zł mogłoby wywołać efekt mrożący wśród dziennikarzy, a publikacja przeprosin w 10 mediach byłaby nadmierna.

Prawnik „W Sieci” zapowiedział, że decyzja o wniesieniu skargi kasacyjnej zostanie podjęta po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku. Pełnomocniczka Tomasza Lisa nie zamierza kierować takiej skargi.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

W I kwartale 2017 roku. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci" wyniosła 66 tys. egz.

Dołącz do dyskusji: „W Sieci” musi przeprosić Tomasza Lisa za sportretowanie go na okładce „prawie jak Goebbelsa”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Znakomicie, wŚmieci niech przeprasza i płaci za swoje oszczerstwa. Teraz zresztą jadą na kasie z rządowych spółek, więc dla nich to nic. To co wyprawiają tam bracia redaktorzy to czyste karnowstwo
odpowiedź
User
ała
Takich okładek nie powinno się tworzyć. Ani z Lisem, ani z nikim innym.

Z psucia standardów nic dobrego nie wynika.
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
To będą niepokorne przeprosiny czy niezłomne?
odpowiedź