SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„W Sieci” odpowiada „Gazecie Wyborczej”: wywiad z Anną Kurską oddaje to, co chciała powiedzieć

Wczoraj wicenaczelni „Gazety Wyborczej” (Agora) skrytykowali wywiad z matką Jacka i Jarosława Kurskich w tygodniku „W Sieci”, wskazując na brak autoryzacji i manipulowanie faktami. - Wywiad oddaje dokładnie to, co Anna Kurska chciała powiedzieć - tłumaczy Michał Karnowski, członek zarządu Grupy Fratria ds. redakcyjnych.

Michał Karnowski, fot. FratriaArticle

W bieżącym numerze tygodnika „W Sieci” opublikowano przeprowadzony przez Andrzeja Rafała Potockiego wywiad z Anną Kurską, matką Jarosława Kurskiego, który pracuje w Agorze na stanowisku pierwszego zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, i Jacka Kurskiego - od półtora tygodnia prezesa Telewizji Polskiej, a wcześniej przez wiele lat polityka partii prawicowych.

Potocki pytał Kurską o przypisywane Jackowi Kurskiemu słowa „ciemny lud to kupi”, które miał wypowiedzieć w październiku 2005 roku poza anteną w studiu TOK FM. Polityk miał w ten sposób komentować nagłośnioną przez PiS informację o tym, że dziadek Donalda Tuska służył w Wehrmachcie. Wielokrotnie potem Kurski zaprzeczał, jakoby to powiedział. Anna Kurska odpowiadała również m.in. o ostatnie artykuły dziennikarki „GW” Agnieszki Kublik, która krytycznie opisywała nominację Jacka Kurskiego na szefa TVP.

- Muszę stwierdzić, że w tych tekstach pisanych ręką Agnieszki Kublik nie ma żadnej rzetelności. Typowe dziennikarstwo tendencyjne. Obraża Jacka epitetami w sposób złośliwy i nieelegancki - mówi Anna Kurska. - Gdy powiedziałam Jarkowi o tym artykule, zaległo zupełne milczenie. Nie zareagował, ale musiał przyznać mi rację. Spytałam go o rzetelność dziennikarzy pracujących w gazecie, która mieni się „europejską”. Na to, o dziwo, Jarek zamilkł, choć zawsze znajdował sto argumentów przeciwko - stwierdza w dalszej części wywiadu.

We wtorek rano zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Wojciech Fusek, Piotr Stasiński i Jerzy Wójcik odnieśli się we wspólnym oświadczeniu do wywiadu z „W Sieci”. W imieniu całej redakcji sprzeciwiają się tezom postawionym w rozmowie. - Za pomocą pytań ze z góry założoną tezą oraz z odpowiedzi pani Anny Kurskiej prowadzący rozmowę sporządził paszkwil na „Gazetę Wyborczą” i jej dziennikarzy, w szczególności na Agnieszkę Kublik, zarzucając jej skrajną nierzetelność. Co więcej, oskarżył Jarosława Kurskiego, zastępcę redaktora naczelnego „Wyborczej”, że prywatnie, w rodzinie, milcząco potwierdzał zarzuty pod adresem swojej dziennikarki. Jest to nikczemne kłamstwo. Jarosław Kurski - podobnie jak my i nasz zespół - bardzo wysoko ceni pracę Agnieszki Kublik i wielokrotnie ją za tę pracę nagradzał - stwierdzili.

Wicenaczelni zarzucili autorowi, że wywiad nie został autoryzowany, pomimo życzenia Anny Kurskiej. W oświadczeniu podano również, że Kurska w poniedziałek wysłała do redakcji „W Sieci” sprostowanie, w którym zapewnia, iż „zaledwie jedna czwarta treści wywiadu oddaje to, co powiedziała”.

Michał Karnowski, członek zarządu Grupy Fratria ds. redakcyjnych, wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl, że dziennikarz „W Sieci” przeprowadził wywiad w sposób rzetelny.

- Wywiad był przeprowadzony przez redaktora Andrzeja Rafała Potockiego zgodnie z wszystkimi zasadami sztuki dziennikarskiej, zgodnie z umową z panią Anną Kurską i oddaje dokładnie to, co Pani Anna Kurska chciała powiedzieć i co powiedziała. Reszta jest próbą histerycznego zagłuszania kłopotliwych dla „Wyborczej” wewnątrzredakcyjnych reperkusji tego wywiadu. Współczujemy, ale nic nie możemy zrobić - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Michał Karnowski z zarządu Grupy Fratria.

Z danych ZKDP wynika, że w październiku ub.r. sprzedaż ogółem „W Sieci” wyniosła 73 034 egz. , a „Gazeta Wyborcza” w listopadzie ub.r. sprzedawała się w ilości 157 055 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „W Sieci” odpowiada „Gazecie Wyborczej”: wywiad z Anną Kurską oddaje to, co chciała powiedzieć

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dość po-lityki
Wyborcza niech sie zajmie sobą i tym jak sączy swoją narracje
odpowiedź
User
San Martin
Tak prawdziwe, jak wszystko co piszą i mówią bliźniacy w brunatnych koszulkach!
odpowiedź
User
P.S.
P.S. Skądinąd nowe standardy dziennikarstwa. Wywiad nie jest tym, co chciał powiedzieć rozmówca, Tylko "oddaje", to co chciał powiedzieć
odpowiedź