SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W walce z grypą, katarem i kaszlem

Dziewięciu na dziesięciu Polaków (91%) w razie przeziębienia czy grypy sięga po dostępne bez recepty, ogólnie działające farmaceutyki - najpopularniejsze z nich to Aspirin, Fervex, Gripex, Polopiryna, Rutinoscorbin i Scorbolamid

Nieco mniej, bo trzy czwarte badanych (75%), za pomocą środków OTC (dostępnych bez recepty) walczy z kaszlem, a tylko 43% korzysta z nich w nich razie kataru - wynika z badania OTC Track zrealizowanego przez TNS OBOP.

Ponad połowa Polaków deklaruje zarazem, że nigdy nie używa dostępnych bez recepty leków na katar. Przyczyną tego jest fakt, że katar występujący wraz z innymi objawami przeziębienia często jest leczony wyłącznie przy użyciu wszechstronnie działających środków na przeziębienie.

Z badania OTC Track wynika ponadto, że wśród osób bardzo często przeziębiających się (przynajmniej 4 razy w roku) prawie co druga zawsze sięga po dostępne bez recepty leki na przeziębienie i grypę (45%). Natomiast wśród badanych, którzy często uskarżają się na katar, po dostępne bez recepty środki zwalczające tę dolegliwość zawsze sięga tylko co piąta osoba, a około 40%, respondentów w tej grupie nie używa ich nigdy.

Badanie OTC Track dostarcza też interesujących danych na temat zapamiętania reklam. Okazuje się, że relatywnie lepiej zapamiętane zostały reklamy środków na przeziębieniei grypę - dwie na trzy osoby były w stanie spontanicznie wymienić co najmniej jedną znaną reklamę ogólnie działającego środka przeciwko tym dolegliwościom. W przypadku środków na kaszel i katar proporcja ta jest zdecydowanie niższa i wynosi odpowiednio po około 25%.

"Środki na kaszel, a także środki na katar razem otrzymują dużo słabsze wsparcie reklamowe, niż środki na przeziębienie i grypę. Są też rzadziej używane, a zatem relatywnie mniej osób zna te leki z własnego doświadczenia. Sprawia to, że nawet przy podobnej intensywności reklamy obu tych rodzajów farmaceutyków, to właśnie reklamy środków na przeziębienie i grypę prawdopodobnie nadal będą najlepiej pamiętane" - tłumaczy Rafał Bera z TNS OBOP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W walce z grypą, katarem i kaszlem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl