SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wakacyjne konto walutowe. Czy się opłaca?

Często wyjeżdżasz za granicę i myślisz o założeniu konta walutowego? Wiele nie oszczędzisz, bo tylko nieliczne banki wydają karty debetowe rozliczane w walucie rachunku.

Wakacyjne konto walutowe. Czy się opłaca?

Okres wakacyjny i związane z nim zagraniczne wyjazdy często stają się powodem dociekań konsumentów nad ograniczeniem niekorzystnych różnic kursowych i opłat podczas transakcji w obcych walutach. A ponieważ zabieranie z kraju samej gotówki wydaje się ryzykowne, to coraz częściej w głowach klientów pojawia się pomysł założenia rachunku walutowego. I rzeczywiście ta idea ma sens, ale jest jeden istotny problem, który może zakłócić plany. O ile zdecydowana większość instytucji finansowych oferuje konta w obcych walutach, to tylko wybrane z nich wydają karty debetowe rozliczane w walucie rachunku. A konto bez karty, którą można płacić lub wypłacać środki z bankomatu, jest na zagranicznym wyjeździe praktycznie bezużyteczne.

Oferta rachunków w obcych walutach z pewnością nie jest segmentem, nad rozwojem którego banki intensywnie pracują. Konto w euro wraz z kartą debetową do niego można założyć w dziewięciu bankach. Ale już o rachunek w amerykańskich dolarach czy funtach brytyjskich zdecydowanie trudniej.

Oferta kont walutowych w EUR do których banki wydają karty debetowe

Bank

Nazwa konta

Opłata za konto

Warunki zwolnienia

Opłata za kartę

Opłata za wypłatę z zagr. bankomatu

Alior Bank

Konto walutowe

0

-

wydanie: 15 PLN
obsługa: 5 PLN /mies.

5 PLN

BZ WBK

Konto24 walutowe

0

-

pierwszy rok: 0
kolejne: 10 EUR /rok

1,5 EUR

Citi Handlowy

CitiKonto Direct

7 PLN lub 0

wpływy min. 1,5 tys. PLN

0

Citi: bezpłatnie
pozostałe: 3% (10 - 200 PLN)

Citi Handlowy

CitiKonto

7 PLN lub 0

wpływy min. 1,5 tys. PLN

3

Citi: bezpłatnie
pozostałe: 3% (10 - 200 PLN)

HSBC

HSBC Advance

10 PLN lub 0

wpływy min. 2,5 tys. PLN

0

0

ING Bank Śląski

Rachunek walutowy

0

-

1,5 PLN /mies.

3% (min. 5 PLN)

Kredyt Bank

Rachunek walutowy

0

-

1 EUR /mies.

dwie wypłaty 0,

kolejne 2 EUR

mBank

eMax walutowy

0

-

pierwszy rok: 0
kolejne: 30 PLN /rok

0

Bank Pekao

Eurokonto Walutowe

0,99 EUR lub 0

posiadanie Eurokonta: Aktywne Plus, Premium, Premium Plus lub Prestiżowe

1,59 lub 0,99 EUR /mies.
(min. 4 trans. bezgot. /mies.)

UniCredit: bezpłatnie
pozostałe: 4% (min. 2,9 EUR)

Raiffeisen Bank

Konto walutowe

0

-

10 EUR /rok

2 EUR

Źródło: Open FinanceZałożenie rachunku walutowego przed wakacyjnym wyjazdem lepiej dobrze wpierw przemyśleć. Ze względu na cykliczne opłaty za prowadzenia konta lub za kartę debetową rozwiązanie takie ma szansę sprawdzić się wyłącznie u aktywnych podróżników lub internautów często dokonujących zakupów w zagranicznych sklepach. Jednak w obu przypadkach niezbędne jest ograniczenie się do jednego obszaru walutowego.

Interesujące rozwiązanie oferuje swoim klientom Citi Handlowy, gdzie właściciel rachunku osobistego w PLN i walutowego w EUR może bezpośrednio przed zagraniczną płatnością zmienić przynależność karty do innego konta. Plastik wydany do ROR-u rozliczanego w złotych po złożeniu telefonicznej dyspozycji może zostać „przepięty” do rachunku w euro. Za pomocą tej samej karty co w Polsce klient ma możliwość korzystać ze środków zgromadzonych na koncie walutowym, tylko bez zbędnej różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty. Rozwiązanie to, podobnie jak w Banku HSBC, pozwala korzystać z konta walutowego i karty do niego za darmo. Wiąże się to jednak z koniecznością zapłaty za rachunek rozliczany w złotych, jeśli klient nie zapewni stałych wpływów.

Opłata za transakcje gotówkowe (wypłatę z bankomatu) za granicą może być równie wysoka, co w przypadku rachunków osobistych rozliczanych w PLN. W najdroższych przypadkach wynosi 3-4 proc., dlatego jedyna korzyść z posiadania takiego rachunku to brak niekorzystnych, sięgających kilku proc. spreadów walutowych. Bezprowizyjne wypłaty z zagranicznych bankomatów kartą do rachunku walutowego udostępnia Bank HSBC, mBank i dla dwóch pierwszych wypłat w miesiącu Kredyt Bank.

Zakładając wyłącznie wakacyjne konto walutowe warto pamiętać, że po powrocie do kraju może ono generować niepotrzebne koszty. Co więcej waluta rachunku i karty do niego powodują, że będzie on w przyszłości przydatny tylko w ściśle określonych krajach. Na nic zda się konto w euro przy wyjeździe do Egiptu czy Turcji. Dlatego w wielu przypadkach pomysł skorzystania z konta w walutach obcych jest chybiony. Prawdopodobnie znacznie lepiej będzie sięgnąć po zwyczajny rachunek osobisty rozliczany w złotych, który mimo kilkuprocentowego spreadu przy każdej zagranicznej transakcji będzie znacznie bardziej uniwersalny. A wśród nich z powodzeniem można znaleźć oferty kont z bezprowizyjną wypłatą z zagranicznych bankomatów (m.in. Alior Bank, Deutsche Bank, mBank i inne banki w ramach droższych rachunków).


Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wakacyjne konto walutowe. Czy się opłaca?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl