SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Waldemar Milewicz zginął w Iraku

Dziennikarz TVP Waldemar Milewicz zginął w zamachu, do którego doszło dzisiaj rano w Mahmudii na południe od Bagdadu. Zabity został także drugi dziennikarz TVP - Algierczyk

Dziennikarz TVP Waldemar Milewicz zginął w zamachu, do którego doszło w piątek rano w Mahmudii na południe od Bagdadu. Zamachowcy zabili też algierskiego montażystę telewizji Mounira Bouamrane oraz ranili polskiego operatora Jerzego Ernsta.

Ekipa TVP nie wjechała na minę - powiedział telewizyjnym "Wiadomościom" ranny operator Jerzy Ernst. Według niego, dziennikarze zostali ostrzelani z ciężkiej broni maszynowej. Inną wersję wydarzeń podaje z kolei amerykańskie dowództwo w Iraku. W informacji przekazanej dowódcy wielonarodowej dywizji, generałowi Mieczysławowi Bieńkowi, stwierdzono, że samochód polskiej ekipy wjechał na minę.

Według relacji towarzyszącego polskiej ekipie irackiego przewodnika Assira Kamela al Kazzaza, bojówkarze podjechali do dziennikarzy od tyłu i otworzyli ogień. Milewicz zginął natychmiast.

- Wtedy zatrzymaliśmy się i ja wysiadłem, razem z dziennikarzem algierskim i polskim kamerzystą. Ale napastnicy zawrócili i na nowo otworzyli ogień. Zabili Algierczyka Mounira Bouamrane i ranili Polaka - opowiada iracki przewodnik.

Ranny operator leży w amerykańskim szpitalu wojskowym nr 31 na terenie Bagdadu.

Dla Mounira Bouamrane - technika montażysty TVP był to pierwszy wyjazd zagraniczny. Jak mówią jego znajomi w TVP nie palił się do wyjazdu do Iraku. Namówił go jednak do tego Waldemar Milewicz, a to dlatego, że Mounir biegle władał językiem arabskim.

Fotoreporter AFP, który był na miejscu wydarzeń, zrobił zdjęcia ostrzelanego samochodu i zabitych dziennikarzy. Są one na tyle drastyczne, że nie zdecydowaliśmy się na ich publikację.

Do ataku na dziennikarzy doszło w strefie na południe od Bagdadu, gdzie często zdarzają się napady irackich partyzantów na przejeżdżające konwoje. W listopadzie zeszłego roku w tej okolicy zginęło siedmiu agentów hiszpańskiego wywiadu. W styczniu w podobnej zasadzce, w tym samym miejscu, zginął reporter telewizji CNN.

Według rzecznika szefa Sztabu Generalnego WP płk. Zdzisława Gnatowskiego, w Obozie Babilon jest oficjalnie akredytowanych dziesięciu dziennikarzy. W obozie są ekipy: TVP (4 osoby), telewizji TVN (4 osoby), Polskiej Agencji Prasowej i Informacyjnej Agencji Radiowej (po jednej osobie z redakcji). W zależności od rozwoju wydarzeń w Iraku poszczególne redakcje komercyjne decydują się na wysyłanie tam reporterów, ale nie są oni oficjalnie akredytowani w Babilonie; mieszkają w hotelach w Bagdadzie. Gnatowski powiedział, że nie wie, ile takich osób jest obecnie w Iraku.

Waldemar Milewicz, urodził się 20 sierpnia 1956 roku w Dobrym Mieście. W Telewizji Polskiej pracował od 3 września 1981 roku, od 1 listopada 1983 roku - w Naczelnej Redakcji Dzienników Telewizyjnych, gdzie był redaktorem i starszym redaktorem dokumentalistą, w 1988 roku pełnił obowiązki Kierownika Redakcji Wymiany i Korespondentów Zagranicznych w Dyrekcji Programów Informacyjnych, a następnie pracował jako dziennikarz. Od 16 sierpnia 1991 roku był publicystą Działu Zagranicznego Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a od 1 sierpnia 1992 roku  -  publicystą „Wiadomości”. Od 9 lat Waldemar Milewicz był korespondentem wojennym. Przygotowywał m.in. reportaże z Bośni, Czeczenii, Kosowa, Abchazji, Rwandy, Kambodży, Somalii, Etiopii i Iraku. Zajmował się też problematyką integracji europejskiej i bezpieczeństwa na naszym kontynencie.
Waldemar Milewicz otrzymał wiele prestiżowych nagród m.in. w 2001 otrzymał tytuł Dziennikarza Roku, dwukrotnie nagrodę Grand Press (w 2000 r. i 2003 r.). Wielokrotnie otrzymywał nagrody Prezesa TVP. Z okazji 50 – lecia Telewizji Polskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był też laureatem nagrody „SAIS-Ciba Prize for Excellence in Journalism” przyznanej przez Johns Hopkins University w Waszyngtonie, nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz nagrody Fundacji Xawerego i Mieczysława Pruszyńskich.

 
Mounir Abdallach Bouamrane urodził się 4 marca 1968 r w Algierze. Jego matka jest Polką. Po maturze, którą zdał w 1988 roku przeniósł się do Polski. Tu zdobył zawód: technik urządzeń audiowizualnych. W TVP pracował od 27 maja 1993 r., był montażystą obrazu i dźwięku w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Był to jego pierwszy wyjazd z ekipą telewizyjną w rejon konfliktu zbrojnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Waldemar Milewicz zginął w Iraku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl