SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Warszawa liderem pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej

Warszawa jest liderem wśród stolic państw Europy Środkowej pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej – wynika z badania firmy Cushman & Wakefield. W tym roku w stolicy zostanie oddanych do użytku ok. 300 tys. mkw., ale tegoroczny rekord zostanie pobity prawdopodobnie już w przyszłym roku. Łącznie w Warszawie, Pradze, Bratysławie i Budapeszcie powierzchnia biurowa to obecnie ponad 11,5 mln mkw.

– W porównaniu z innymi stolicami europejskimi zasoby powierzchni biurowej, jakie posiada Warszawa, są dość dobre, ale daleko nam jeszcze do liderów europejskiego rankingu, np. Paryża, gdzie w ostatnim kwartale przekroczyły 53 mln mkw. Natomiast wciąż w porównaniu z krajami Europy Centralnej jest to wynik bardzo dobry – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, starszy konsultant z działu wycen i doradztwa w Cushman & Wakefield.

Z raportu firmy wynika, że w Warszawie w drugim kwartale br. zasoby powierzchni biurowych wynosiły ponad 4 mln mkw. W Budapeszcie było to ponad 3,1 mln mkw., natomiast w stolicach Czech i Słowacji odpowiednio 3 mln oraz 1,4 mln mkw.

W pierwszej połowie 2013 r. nowa podaż tej powierzchni w Europie Środkowej wyniosła 197 700 mkw. Kolejne biura są w budowie. Np. w Warszawie Miasteczko Orange, którego zakończenie budowy planuje się na koniec 2013 r., dostarczy 44 tys. mkw. nowej powierzchni.

Jak podkreśla ekspert, rynek powierzchni biurowej rozwija się bardzo dynamicznie.

 – W zeszłym roku w Warszawie liczba oddanej do użytku powierzchni biurowej przekroczyła 250 tys. mkw. W tym roku spodziewamy się wyniku rekordowego na poziomie 300 tys. mkw. powierzchni oddanej do użytku. Deweloperzy mają w tej chwili w budowie około 450 tys. mkw. powierzchni, więc prawdopodobnie 2014 rok również okaże się pod tym względem rekordowy. W ciągu najbliższych trzech lat deweloperzy zrealizują około 1 mln mkw. powierzchni – stwierdza Bolesław Kołodziejczyk.

Część deweloperów, niezwiązana wcześniej z nieruchomościami biurowymi, zainteresowała się tym sektorem. Ekspert ocenia, że przyczyną tego były trudności związane ze sprzedażą mieszkań w czasie największego kryzysu.

 – Deweloperzy w pewnym sensie zrazili się wtedy do rynku mieszkaniowego. Wiele firm budowlanych położyło większy nacisk na powierzchnie biurowe, ponieważ to sektor, na który jest stały popyt ze strony najemców. Specyfika nieruchomości komercyjnych jednak bardzo różni się od rynku mieszkaniowego i bez odpowiedniego doświadczenia w tym sektorze trudno traktować taką zmianę, jako złoty środek na kryzys – podkreśla Kołodziejczyk.

Warszawa oferuje kupującym powierzchnie biurowe bardzo dobry standard, który w niczym nie odbiega od jakości tego typu inwestycji za granicą.

 – Takie elementy jak podniesione podłogi i podwieszane sufity to obecnie standard rynkowy i deweloperzy rzadko z niego rezygnują. Jeżeli chodzi o uzyskiwanie tzw. zielonych certyfikatów, potwierdzających standardy energetyczne, to zaledwie 4 proc. budynków w Warszawie je posiada, ale w tej chwili około 40 obiektów przechodzi proces certyfikacji. To biurowce w budowie i planowane, w związku z czym jest szansa, że liczba budynków z zielonymi certyfikatami w najbliższej przyszłości wzrośnie – podsumowuje ekspert.

Największy udział w wynajmie powierzchni biurowej w Europie Środkowej mają firmy zagraniczne, które przyciąga wysoko wykwalifikowana kadra, niższe koszty najmu, dobry standard budynków i stabilność gospodarcza. Kraje regionu są także atrakcyjne dla wielu międzynarodowych firm, zainteresowanych otwarciem centrów outsourcingowych, które coraz częściej świadczą zaawansowane usługi dla biznesu.

W Warszawie najwyższe czynsze wynajmu powierzchni biurowej wynoszą obecnie 25,50 euro/mkw./miesiąc. W Pradze i Budapeszcie w prestiżowych lokalizacjach najemcy płacą maks. 21 euro/mkw./miesiąc, a w Bratysławie – 15 euro. Czynsze te są na atrakcyjnym poziomie w porównaniu ze stawką 112 euro/mkw./miesiąc w londyńskiej dzielnicy West End – najdroższej lokalizacji biurowej świata, według raportu firmy Cushman & Wakefield Office Space Across the World 2013.

Dołącz do dyskusji: Warszawa liderem pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
manro
Warszawa robi się tania - przestaje być po prostu tak dochodowa, nie mogło być inaczej. Jartom ma wolne miejsca np. w Marywilskiej, gdzie przecież teoretycznie nieruchomości powinny być drogie i szybko się rozejść. Jednak gospodarka pokazuje zupełnie inne sytuacje...
odpowiedź