SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Warszawski Nowy Świat najdroższą ulicą w Polsce, a Causeway Bay z Hongkongu – na świecie

Najdroższą ulicą handlową w Polsce jest, podobnie jak przed rokiem Nowy Świat w Warszawie.  Z kolei na świecie pierwsze miejsce pod tym względem zajęła ulica Causeway Bay z Hongkongu, która na czele stawki znalazła się po raz pierwszy od pięciu lat, wyprzedzając Górną Piątą Aleję w Nowym Jorku - wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield Main Streets Across the World.

Logo Wikimedia CommonsArticle

Realizowany co roku raport prezentuje ranking 446 najdroższych ulic handlowych świata w 65 krajach. Powstaje w oparciu o dane własne firmy Cushman & Wakefield dotyczące wysokości czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe.

W tegorocznym 30 już raporcie pierwsze miejsce zajęła Causeway Bay w Hongkongu – tam czynsz  kosztuje 2671 dolarów za stopę kwadratową rocznie. Na drugie miejsce – z pierwszego przed rokiem – spadła Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku (czynsz 2250 dolarów za st.kw. rocznie).Utrata pierwszej pozycji przez tę lokalizację spowodowana jest obniżeniem czynszu względem ub.r. - wtedy wynosi 3 tys. dolarów).

Trzecie miejsce wśród najdroższych ulic na świecie zajmuje londyńska New Bond Street z czynszem w wysokości 1744 dolarów za st.kw. Rocznie.

Kolejne miejsca w tym rankingu zajęły: Pola Elizejskie (1519 dolarów za st. kw.), Via Montenapoleone w Mediolanie (1466 dolarów za st. kw.), Ginza w Tokio (1219 dolarów za st. kw.).

Wśród lokalizacji na drugim końcu zestawienia – z czynszami w przedziale 20-30 USD/st. kw./rok – znalazły się głównie ulice na rynkach wschodzących w Afryce i Ameryce Łacińskiej.

- Nadal obserwujemy spore zainteresowanie najbardziej atrakcyjnymi lokalizacjami handlowymi na świecie, a największe sieci handlowe wykorzystują sklepy w ramach strategii pogłębiania doznań zakupowych. Pomimo pewnych różnic, globalne trendy łączy także kilka wspólnych cech. Najbardziej widoczne z nich to dalsza ekspansja sprzedaży online i wielokanałowej, która stanowi już standardowy i znaczny element inwestycji w projekt architektoniczny sklepów. Technologie wciąż rewolucjonizują świat handlu, ale dzięki nim także sklepy stacjonarne mogą reagować na zmiany, ponieważ pozwalają lepiej poznawać klientów i uatrakcyjniać im dokonywanie zakupów – powiedział Darren Yates, autor raportu i dyrektor działu badań rynku handlowego w regionie EMEA, Cushman & Wakefield.

Najdroższą ulicą w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie, gdzie trzeba zapłacić 960 euro czynszu za m.kw. rocznie.
Drugie miejsce w zestawieniu należy do ulicy Floriańskiej w Krakowie ze stawką 900 euro za m.kw., a trzecią lokatę zajmuje ul. Marszałkowska w Warszawie z czynszem w wysokości 760 euro za m.kw. rocznie.

Kolejne miejsca zajmują: warszawski Plac Trzech Krzyży (660 euro za m.kw. rocznie), ul. Chmielna w Warszawie (600 euro), krakowski Rynek (600 euro), ul. Półwiejska w Poznaniu (600 euro), katowicka ul. 3 Maja (540 euro), Aleje Jerozolimskie w Warszawie (480 euro), ul. Stawowa w Katowicach (480 euro) i ul. Świdnicka we Wrocławiu (480 euro).

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) najniższe czynsze za powierzchnie przy głównych ulicach handlowych obowiązują w Kownie, na Litwie, gdzie wynoszą 19 dolarów za st. kw. rocznie.

Najdroższą ulicą handlową w regionie jest londyńska New Bond Street. W pierwszej dziesiątce miast europejskich są cztery miasta we Włoszech (Mediolan, Rzym, Wenecja i Florencja), a 10. pozycję zajęła najdroższa lokalizacja w Niemczech – ulice Kaufinger/Neuhauser w Monachium.

Dołącz do dyskusji: Warszawski Nowy Świat najdroższą ulicą w Polsce, a Causeway Bay z Hongkongu – na świecie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolo
Fakt. Spójrzcie tylko ile pustych lokali na Chmielnej....
odpowiedź