SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wartość kredytów hipotecznych przekroczy 200 mld zł

Wartość kredytów hipotecznych w Polsce przekroczy 200 mld zł w 2011 r. Relacja kredytów mieszkaniowych do PKB w tym okresie będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie i wyniesie 16-18%.

Wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Według raportu IBnGR "Biznes i ryzyko na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce w perspektywie 2011 r.", opublikowanego we wtorek, rynek mieszkaniowych kredytów hipotecznych w Polsce czeka nadal bardzo dobra koniunktura.

"Potencjał tego rynku jest ciągle niedoceniany, a ryzyka są przejaskrawiane. Relacja kredytów mieszkaniowych do PKB będzie zatem w roku 2011 dwukrotnie wyższa niż obecnie i wyniesie 16-18%. Pozostawia to nadal wysoki potencjał wzrostu kredytów hipotecznych w porównaniu do krajów UE-15"- czytamy w raporcie.

Eksperci IBnGR szacują, że łączny wolumen kredytów hipotecznych w Unii Europejskiej przekroczy 6 bln euro w połowie 2007 r. Jest to poziom o ok. 40% niższy od wartości kredytów hipotecznych udzielonych w Stanach Zjednoczonych.

Dobra koniunktura na europejskim rynku kredytów hipotecznych trwa od ponad 10 lat. W okresie tym średnia dynamika wzrostu kredytów hipotecznych w UE wynosiła 9,4%. W rezultacie średnia relacja wartości kredytów hipotecznych do PKB osiągnęła poziom 50% w 2006 r. Jest to jednak poziom niższy o ponad 20% niż w USA.

Biorąc pod uwagę wzrost dochodów Polaków, dobrą koniunkturę gospodarczą, spadające bezrobocie i niską inflację - prognozy wzrostu kredytów hipotecznych są optymistyczne - twierdzą eksperci.

Najbardziej prawdopodobny wariant prognozy zakłada przekroczenie wartości 100 mld zł kredytów pod koniec 2007 r. oraz osiągniecie poziomu ponad 200 mld zł w 2011 r.

Dodatkowym impulsem dla wzrostu rynku kredytów hipotecznych będzie zaangażowanie firm budowlanych w prace inwestorskie w związku z przygotowaniami do Euro 2012. Wpłynie to na wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych i wzmocni popyt na kredyt.

Głównym ryzykiem dla wzrostu kredytów hipotecznych jest spadek wartości rynkowej zabezpieczeń, czyli spadek cen nieruchomości. Eksperci Instytutu szacują jednak, że prawdopodobieństwo spadku cen nieruchomości w Polsce w perspektywie 2011 roku jest jednak bliskie zeru.

Ewentualny kryzys na rynku nieruchomości UE również nie stanowi specjalnego zagrożenia dla Polski.

Najnowszy raport Instytutu ocenia ryzyko kursowe w Polsce jako niskie. Kurs CHF do złotówki z dużym prawdopodobieństwem nie przekroczy poziomu 2,5 zł.

Ryzyko stopy procentowej natomiast według autorów raportu jest wyższe niż ryzyko kursowe. Eksperci z IBnGR nie przewidują jednak do roku 2011 wyższych stóp procentowych na CHF (LIBOR CHF 3M) niż 2,9% oraz wyższych stóp procentowych na złotówkę (WIBOR 3M) niż 5,9%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość kredytów hipotecznych przekroczy 200 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl