SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Waszczykowski o San Escobar, Suski o lipie, Petru o „you” i Neumann o Pinokiach wśród nominowanych do Srebrnych Ust Trójki

Dziesięciu kandydatów trafiło do finału plebiscytu „Srebrne Usta 2017”. Wśród nich znaleźli się m.in. prezydent Andrzej Duda, Paweł Kukiz, Jarosław Kaczyński, Ryszard Petru i Marek Suski. To już dwudziesta druga edycja zabawy, organizowanej przez Program III Polskiego Radia.

Witold Waszczykowski został laureatem plebiscytu Srebrne Usta 2017 / Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio Article

Plebiscyt zaczął się w czwartek, 8 marca, głosowanie słuchaczy trwa do 27 marca. Uroczysta gala, na której zostanie ogłoszone nazwisko zwycięzcy, zaplanowana jest na 5 kwietnia. Podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się ona w Studiu im. Agnieszki Osieckiej i będzie transmitowana na żywo na antenie Trójki. W tym roku rywalizować będzie dziesięciu kandydatów: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Sławomir Neumann, Ryszard Petru, Marek Suski i Witold Waszczykowski.

W roku ubiegłym laureatem „Srebrnych Ust” został poseł Marek Suski, który podczas jednego z posiedzeń komisji ds. Amber Gold dopytywał świadka o znajomość z carycą Katarzyną.

W ramach tegorocznej edycji plebiscytu codziennie na antenie Trójki prezentowane będą gorąco komentowane wypowiedzi znanych polityków. Słuchacze mogą głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-a z nazwiskiem wybranego kandydata, oraz za pośrednictwem strony internetowej srebrneusta.polskieradio.pl, na której można wysłuchać wypowiedzi wszystkich nominowanych. Na stronie dostępny jest także regulamin plebiscytu.

Plebiscyt „Srebrne usta” został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. W poprzednich edycjach laureatami byli między innymi: Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Lech Wałęsa, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Ryszard Petru, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Marek Sawicki.

Według badania Radio Track od listopada ub.r. do stycznia br. Trójka zanotowała 5,9 proc. udziału w rynku słuchalności.

Nominacje do Srebrnych Ust 2017:

Bartosz Arłukowicz
„Poseł Pawłowicz wrzeszczy do mnie: ‘Szatanie!’. Stańmy do konkurencji, pani poseł,. Ciekawe, kto kim zostanie” (wypowiedź z 25 maja ub.r. w czasie debaty sejmowej na temat zmian w świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych)

Joachim Brudziński
„Dzisiaj, proszę państwa, w polskim parlamencie niejednokrotnie ma miejsce taka sytuacja, że nawet - chciałoby się powiedzieć obrazowo - najgłupsza koza ma poczucie, że może skakać jak na pochyłą wierzbę na Jarosława Kaczyńskiego, na panią premier czy na Prawo i Sprawiedliwość. No cóż, my to znosimy cierpliwie i z pokorą, ale chcę państwu powiedzieć, że nawet gdyby te najgłupsze kozy skakały do końca tej kadencji, to wcale nas to ani nie przestraszy, ani nie zniechęci do tego, żeby kolejne wybory dzięki państwa poparciu i państwa zaangażowaniu wygrać” (9 września ub.r. w czasie wiecu poparcia w Siedlcach dla reform PiS)

Andrzej Duda
„Ja państwu powiem, że ja pracuję cały czas, cały czas czegoś się uczę, bez przerwy. Ja się uczę w mieszkaniu, w samochodzie jak jadę, w samolocie kiedy lecę, jak się cały czas czegoś uczę. Jak się nie uczę tego, co mam powiedzieć, to się uczę tego, co będę chciał kiedyś powiedzieć i wydaje mi się, że warto, w związku z tym czytam jakąś książkę. Jeżeli nie, to siedzę i uczę się języka, nowe słówka. Cały czas się czegoś uczę, bo uważam, że to jest jedyna droga do tego, żeby cały czas trzymać się na wysokim C” (16 listopada na Uniwersytecie Rzeszowskim).

Jarosław Kaczyński
„Przypuszczam - nie jestem pewien, ale przypuszczam - że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno, no była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii - fałszywa świadomości” (22 lutego ub.r. do Grzegorza Schetyny w czasie debaty nad wnioskiem o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu)

Władysław Kosiniak-Kamysz
„Narobił więcej szkód niż największy nawet kornik. Można powiedzieć, że zastał Polskę drewnianą, a zostawi wykarczowaną” (21 lutego ub.r. w czasie konferencji prasowej na temat wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki)

Paweł Kukiz
„Jeśli chodzi o zużycie zdrowe, to jak najbardziej tak. Codziennie rano ćwiczenia. [Dziennikarka: Jakie ćwiczenia? Co pan ćwiczy?] Wolę nie pokazywać, bo niektóre ćwiczenia są z zakresu… Nie mogę pokazać, nawet nie mogę opowiadać o tych ćwiczeniach, bo to są ćwiczenia specyficzne, które pokazali mi fizjoterapeuci, o takich specyficznych ruchach, nazywa się to ćwiczeniem ogona, kości ogonowej i dlatego wolałbym nie rozwijać tego tematu. To są mięśnie takie wewnątrz, pod tak zwanym kaloryferem. [Dziennikarka: Ale na co to jest?] No na ogon” (10 października ub.r. w „Salonie politycznym Trójki”)

Sławomir Neumann
„Jesteście rządem Pinokiów, codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wszyscy wystrugani na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto. On to zrobił, on was wszystkich stworzył i wystrugał” (7 kwietnia ub.r. w czasie sejmowej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło)

Ryszard Petru
„Po angielsku wszyscy jesteśmy na ‘you’, czyli wszyscy jesteśmy na ‘ty’” (7 lutego ub.r. w czasie konferencji prasowej dotyczącej wizyty Angeli Merkel w Warszawie)

Marek Suski
„[Michał Tusk: razem wiedzieliśmy, że jest to, kolokwialnie mówiąc, lipa, że są pewne podejrzenia wokół Marcina P.] Mówi pan, że wiedzieliście obaj z tatą, że to była lipa, a jednocześnie dla tej lipy pan pracował, i od tej lipy pobierał pan pieniądze” (21 czerwca ub.r. podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold)

Witold Waszczykowski
„Mamy okazję prawie do 20 spotkań odbyć z różnymi ministrami, z niektórymi, na przykład na Krainach po raz pierwszy w historii naszej dyplomacji, na przykład z takimi krajami jak San Ecsobar albo Belize. A każdy z tych krajów to jest jeden głos w zgromadzeniu tutaj w ONZ” (10 stycznia ub.r. w czasie briefingu prasowego na temat spotkań z przedstawicielami państw ONZ w Nowym Jorku)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Waszczykowski o San Escobar, Suski o lipie, Petru o „you” i Neumann o Pinokiach wśród nominowanych do Srebrnych Ust Trójki

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
A ta Michniewicz nie poszłaby na emeryturę???
27 15
odpowiedź
User
Seler
A ta Michniewicz nie poszłaby na emeryturę???

Jak mi się włączy radio na jej głos i pisk to załamka. Nie ma sensownych absolwentów dziennikarstwa?
30 14
odpowiedź
User
Nico
A ta Michniewicz nie poszłaby na emeryturę???

Jak mi się włączy radio na jej głos i pisk to załamka. Nie ma sensownych absolwentów dziennikarstwa?
Paweł Lisicki i Piotr Słomka prawdziwi radiowcy
19 11
odpowiedź
User
Maciej Kościelny
Nico, strzał w dziesiątkę! Paweł Lisicki i Piotr Semka to faktycznie wytrawni dziennikarze, jednak zbyt poważni aby publikować na antenie kandydatury posłów do konkursu. Jeśli już musi być ten konkurs, to idealnym kandydatem na przedstawianie wypowiedzi posłów byłby Jan Pietrzak lub Marcin Wolski.

Tyle w temacie!
10 15
odpowiedź
User
prawnik
San Escobar było zabawne.

A teraz mamy rzeczywiste problemy. Mało zabawne.
16 18
odpowiedź