SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wszystkie drogi prowadzą do Lizbony (relacja z Web Summit)

Web Summit powstał w 2010 roku jako idea łączenia ludzi biznesu technologicznego. Obecnie jest to jedna z najważniejszych imprez na świecie. Po co tu jesteśmy? Technologia odwraca do góry nogami wszytko - społeczeństwo, politykę, biznes. Wywiera wpływ na nasze życie – o wszystkim co najważniejsze na tegorocznym evencie Web Summit piszą dla Wirtualnemedia.pl z Lizbony Aleksandra Bujnowska, digital director i Wiola Łada-Szewczenko, head of Ecselis z Havas Media Group.

Article

Od poniedziałku ulice Lizbony zapełniają się uczestnikami konferencji Web Summit. Miasto wita uczestników już na lotnisku setkami wolontariuszy, którzy wskazują drogę do miejsca rejestracji. Podobnie w metrze czy przy głównych trasach komunikacyjnych. Przez kolejne dni przez Lizbonę przejdzie 60 tysięcy ekspertów i specjalistów z różnych obszarów marketingu, technologii, mediów, ale też przedstawicieli rządów oraz organizacji non-profit. To wydarzenie dla wszystkich, którzy szukają wspólnego mianownika w pojęciu „web”.

Event tradycyjnie otworzył Paddy Cosgrave CEO i twórca Web Summit. Tym razem jednak powitał ze sceny szczególną osobę z publiczności, swojego rocznego synka. Społecznym akcentem łączącym tysiące osób siedzących w hali była możliwość „Say hello” do swoich najbliżej siedzących sąsiadów.

Web Summit powstał w 2010 jako idea łączenia ludzi biznesu technologicznego. Obecnie jest to jedna z najważniejszych imprez na świecie. Po co tu jesteśmy? Technologia odwraca do góry nogami wszytko - społeczeństwo, politykę, biznes. Wywiera wpływ na nasze życie.

W tym roku 20 grup tematycznych w 5 halach będzie zaspokajać ciekawość doświadczania technologii i inspirować uczestników.

Nuno Sebastiao z Feedzai, powstałego w 2015 roku jako startupu a dziś wartego 50 mln $ biznesu podkreślił jak wielką wartość dla rozwoju społecznego mieć będzie AI. Na potwierdzenie możliwości ułatwiania życia przez technologie specjalnym gościem tegorocznej edycji został Stephen William Hawking. Uczenie maszynowe jest szansą do budowania społecznego kontaktu i doświadczania świata, ale tez ogromnym zagrożeniem związanym z niekontrolowanym wykorzystaniem np. w zakresie tworzenia nowych broni. Genialny fizyk zaapelował o rozwagę w wykorzystaniu AI oraz wspólne ogólnoświatowe ustalenie zasad co do wykorzystania inteligentnych technologii.

Następnie Bryan Johnson, założyciel Kernel, opowiedział o humanizacji technologii i nowym podejściu do jej interpretacji. Czy przyszłością ludzkości jest powstanie nowej rasy? Wykorzystując analogię leków swojej 7 letniej córki przedstawił społeczne problemy z jakimi boryka się społeczeństwo. Z prezentacji wizjonera technologii wynika, że połączenie możliwości funkcji mózgu z AI jest podstawą rewolucji dla nowej ery funkcjonowania człowieka. Plany Johnsona dotyczące zhakowania mózgu człowieka wydają się być bardzo realne. Wprowadził również do dyskusji spotkania nowe pojęcie ‚human digital data security’, którego w opinii badacza nie zbuduje koalicja rządowa, ale funkcjonalne przebudowanie zasad programowania web.

Na scenie rozpoczęta została kontrowersyjna dyskusja pomiędzy Margrethe Vestager (unijna komisarz ds. konkurencji) a Karą Swisher (współzałożycielka Recode) na temat równych zasad, które powinny zabezpieczać społeczeństwo, ale tez biznes przed nieograniczonym wpływem technologii. W swojej walce z globalnymi gigantami m.in. z Google, komisarz chce zabezpieczyć równość i prawa ludzi. Pytanie dyskusji - „How much you fuck up the silicon walley?” Komisarz zwraca uwagę, ze giganci technologiczni zabierają przestrzeń innowacjom niszcząc konkurencję, a to w konsekwencji hamuje rozwój biznesu. Najważniejszym z obszarów w opinii komisarz jest edukacja dzieci w zakresie zagrożeń, ale też praw jakie mają wobec technologii. Wszystko po to, aby dostrzegły, że digital life tak jak im pomaga, również może im szkodzić. „We have to take our democracy back because technology is for people” – zakończyła komisarz.

Na zakończenie oficjalnej częściej otwarcia Web Summit 2017 pojawił się wątek polityczny. Inżynier Antonio Guterres, który jest sekretarzem generalnym ONZ zwrócił uwagę, że innowacja powinna pracować dla budowania praw ludzi. Technologia pracuje również dla dobra planety, czego wyrazem są projekty z zakresu ‚green innovation’. To dzięki takim działaniom naukowym możemy wspólnie zapewnić przyszłość pokoleniom. Innowacja poszerza horyzonty. Na koniec gali o otwartości kultury na technologie mówił Antonio Costa, Premier Portugalii. Co ważne w części przemówienia w języku portugalskim na ekranach pojawił się symultaniczny translator, który ku zadowoleniu zebranej publiczności, prawie idealnie wywiązał się ze swojego zadania.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wszystkie drogi prowadzą do Lizbony (relacja z Web Summit)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl