SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Według TP, to PTC opóźnia obniżki cen

Obniżenie cen połączeń z sieci TP na komórki może się opóźnić

Telekomunikacja Polska zaprezentowała wczoraj stanowisko wobec negocjacji w sprawie obniżek stawek między operatorami komórkowymi.

 - Telekomunikacji Polskiej zależy na obniżeniu cen połączeń z telefonów stacjonarnych na komórkowe (F2M). Sama  inicjowała działania w tym
celu, kierując się interesem swoich Klientów. Jednak, aby taka obniżka była możliwa,  konieczne jest podpisanie z operatorami komórkowymi aneksów do umów, które potwierdzą obniżenie stawek  rozliczeń miedzyoperatorskich - głównego składnika cen połączeń. Polska Telefonia
Cyfrowa, operator sieci ERA,  odmawia podpisania takiego aneksu.

W końcu sierpnia w wyniku rozmów prowadzonych w URTiP przez Telekomunikację Polską, Polską Telefonię  Cyfrową, Polkomtel i PTK Centertel wszystkie strony doszły do porozumienia w sprawie obniżenia stawek  interconnectowych F2M. TP zobowiązała się do odpowiedniego obniżenia cen detalicznych. Do czasu, aż możliwe  będzie stałe obniżenie cen połączeń, TP zaproponowała ofertę rabatową, umożliwiającą dzwonienie z jej sieci na  komórki o 30 proc. taniej.

Aneks do umowy TP z PTK Centertel został już podpisany, z Polkomtelem powinno to nastąpić w najbliższym czasie.  Niestety Polska Telefonia Cyfrowa, która podpisała już takie aneksy z innymi operatorami, w przypadku TP zwleka i  stawia dodatkowe warunki. Uzależnia decyzję o zmniejszeniu stawek międzyoperatorskich od zadeklarowania  wysokości cen detalicznych, do czego nie ma prawa. Operatorzy o znaczącej pozycji na rynku połączeń  międzyoperatorskich nie mogą w umowach zawieranych pomiędzy sobą uzależniać wysokości cen detalicznych od  wysokości stawek interconnectowych.

Opóźnienie podpisania aneksu z PTC odsuwa w czasie złożenie przez Telekomunikację Polską propozycji nowych  taryf do URTiP, ponieważ wszystkie składniki ceny muszą być odpowiednio udokumentowane (TP nie może oferować  w stałym cenniku usług poniżej kosztów ich świadczenia). Bez tego oferta nie będzie mogła zostać zatwierdzona.

Jeżeli aneksy zostaną podpisane do końca września, to TP jeszcze w tym miesiącu wystąpi do URTiP z propozycją  nowych, niższych taryf na połączenia F2M. Dalsza zwłoka może spowodować, że prezes URTiP  sam wyznaczy  stawki interkonektowe F2M w trybie administracyjnym. Ich poziom może być mniej korzystny dla operatorów  komórkowych, niż ten, który - wydawało się - już uzgodnili sami operatorzy.

Dzięki Telekomunikacji Polskiej w ubiegłym roku dwukrotnie obniżane były ceny połączeń F2M. Od 1 lutego 2003 r.  Klienci TP mogli taniej łączyć się z telefonami komórkowymi sieci ERA i PLUS wieczorami i w weekendy. Takie obniżone  taryfy obowiązywały już od 1 listopada 2002 na połączenia do sieci IDEA. Kolejna obniżka cen połączeń F2M do wszystkich sieci (prawie o jedną piątą) nastąpiła w czerwcu 2003 r. Obniżki te były związane z obniżkami stawek za  zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych - czytamy w komunikacie TP SA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Według TP, to PTC opóźnia obniżki cen

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl