SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Według UOKiK rynek druku prasy jest „wysoce skoncentrowany”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ocenił, że rynek druku prasy jest „wysoce skoncentrowany”. Nie przedstawił jednak drukarniom zarzutów.

fot. Shutterstock.comArticle

UOKiK przebadał 17 największych drukarni. Z ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że wedle oceny organu rynek poligrafii prasowej jest „wysoce skoncentrowany”. Drukarniom nie postawiono jednak zarzutów, które prowadziłyby do interwencji regulatora.

Z analizy UOKiK wynika, że udział Agory i Polska Press w druku dzienników i czasopism niemagazynowych (w technologii coldset) w latach 2015-16 wynosił ok. 30-40 proc. Podium w tym segmencie zamyka Seregni Printing Group z udziałem na poziomie 10-20 proc. Pozostali gracze nie przekraczają 10 proc., to w tym zakresie urząd uznał wysoką koncentrację rynku.

Z kolei na rynku dzienników najwięcej udziałów posiada Agora - ok. 40-50 proc. udziału, kolejno - Seregni Printing - 20-30 proc. i Polska Press - 10-20 proc.. Wskaźnik koncentracji jest w tym zakresie jeszcze wyższy niż dla całego rynku.

Jeśli chodzi o usługi poligraficzne w zakresie czasopism, Polska Press ma 40-50 proc. udziału, Agora - 20-30 proc., a Seregni Printing Group - mniej niż 10 proc.

Natomiast rynek druku prasy w technologii heatset ma być znacznie bardziej skoncentrowany niż technologii coldsetu. Liderem jest spółka LSC, która posiada 60-70 proc. udziałów, a Quad Graphics ma 10-20 proc. udziału.
Nie podano powodów analizy oraz dlaczego zdecydowano się na jej przeprowadzenie.

Zamknięcie drukarni i zwolnienia grupowe

W ubiegłym tygodniu Agora poinformowała, że do końca czerwca br. zamknie swoje drukarnie w Tychach i Pile, skupiając się na tej w Warszawie. W związku z tym planuje zwolnić do 153 pracowników.

Na koniec ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło 2 711 etatów, o 136 mniej niż rok wcześniej. W ub.r. na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników przeznaczono 328,7 mln zł, co wobec 327,6 mln zł rok wcześnie oznacza wzrost o 0,3 proc.

 

Dołącz do dyskusji: Według UOKiK rynek druku prasy jest „wysoce skoncentrowany”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Mam nadzieję, że nie zacznie się teraz nagonka na drukarnie pod pozorem dekoncentracji.
odpowiedź