SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Według "zetek" nadchodzi era współpracy człowieka z maszyną

89 proc. osób urodzonych po 1996 roku (tzw. postmillenialsów) zgadza się z opinią, że wchodzimy w erę współpracy człowieka z maszyną. Połowa wierzy, że ludzie i maszyny będą pracować jako zintegrowane zespoły - wynika z globalnego raportu przeprowadzonego na zlecenie Dell Technologies.

Article

Badanie „Generacja Z: nadeszła przyszłość” przeprowadzone na próbie 12 tys. uczniów szkół średnich i studentów wyższych uczelni z 17 krajów, opisuje poglądy młodego pokolenia na technologie i perspektywy kariery zawodowej.

Niemal wszyscy ankietowani (98 proc.) korzystali w trakcie edukacji ze zdobyczy technologii, niewiele mniej (91 proc.) osób twierdzi, że wybierając jedną z kilku podobnych ofert pracy, weźmie pod uwagę technologie oferowane przez pracodawcę.

38 proc. postmillenialsów chce pracować w informatyce, niemal tyle samo (39 proc.) pragnie związać zawodową przyszłość z cyberbezpieczeństwem. 46 proc. młodych respondentów zamierza zajmować się pracami badawczo-rozwojowymi w dziedzinie najnowszych technologii.

Aż osiem na dziesięć przepytanych osób twierdzi, że technologia i automatyzacja stworzą bardziej sprawiedliwe środowisko pracy, wolne od uprzedzeń i dyskryminacji.

89 proc. ankietowanych zgadza się z opinią, że wchodzimy w erę współpracy człowieka z maszyną. Zdaniem 51 proc. respondentów, ludzie i maszyny będą pracować jako zintegrowane zespoły, podczas gdy 38 proc. uważa maszyny za narzędzia, z których ludzie mogą korzystać w razie potrzeby.

Pewni-niepewni technologii

Choć młodzi ludzie deklarują doskonałą znajomość technologii, mniej pewnie podchodzą do jej wykorzystania w życiu zawodowym.

73 proc. badanych ocenia swoją znajomość technologii jako dobrą lub doskonałą. 68 proc.  deklaruje umiejętność kodowania na poziomie powyżej przeciętnej. Co ciekawe, aż 77 proc. chętnie podejmie się szkolenia starszych współpracowników, którzy mogą sobie gorzej radzić z nowymi technologiami.

Mimo tego, 94 proc. postmillenialsów ma obawy odnośnie do swojej kariery zawodowej. Tylko 57 proc. respondentów ocenia swoje wykształcenie jako dobre lub doskonałe pod względem przygotowania do pracy. Nieco ponad połowa (52 proc.) uważa, że ma wymagane przez pracodawcę kompetencje technologiczne, ale niekoniecznie posiada umiejętności innego typu.

W poszukiwaniu kontaktu z człowiekiem

Badanie Dell Technologies pokazuje, że postmillenialsi mimo przywiązania do technologii, tęsknią za bezpośrednimi relacjami międzyludzkimi w miejscu pracy.

43 proc. z nich najbardziej lubi bezpośredni kontakt z innymi w miejscu pracy. Trzy czwarte ankietowanych oczekuje, że będzie się uczyć w trakcie pracy od współpracowników i innych osób poprzez bezpośredni kontakt, nie w trybie online. Ponad połowa badanych (53 proc.) woli pracować w biurze niż z domu, a 58 proc. chętniej pracuje w zespole niż indywidualnie.

Jednocześnie 82 proc. uważa, że media społecznościowe mogą być wartościowym narzędziem w miejscu pracy.

- Można było oczekiwać, że tzw. ‘digital natives’ wykażą się zaawansowanymi umiejętnościami w dziedzinie technologii i analizy danych. Zaskakuje jednak poziom cyfrowej dojrzałości przyszłych pracowników - powiedziała Jenn Saavedra, wiceprezes ds. HR w Dell Technologies. - Ich zdaniem technologie nie tylko są narzędziami postępu, lecz także pomagają w wyrównywaniu szans. To wizjonerski sposób myślenia.”

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Według "zetek" nadchodzi era współpracy człowieka z maszyną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl