SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wesoła Szkoła 2

Multimedialna gra edukacyjna Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A.

Klient: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A.
Agencja: isens
Projekt: Wesoła Szkoła 2
Grupa docelowa: drugoklasiści i ich nauczyciele
Cel: stworzenie atrakcyjnej multimedialnej gry edukacyjnej.


Założenia
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. są liderem na rynku książek dla nauczania początkowego. Flagowy produkt – seria „Wesoła Szkoła”  został wzbogacony w 2005 roku o płytę multimedialną z grą edukacyjną dla klasy pierwszej. Bazując na dużej popularności i ciepłym przyjęciu WSiP zlecił isens przygotowanie drugiej płyty dla klasy 2. Założenia do produkcji ze strony WSiP były następujące:
- zgodność treści merytorycznej z treścią zawartą w książkach z serii Wesoła szkoła 2 i dostarczonymi założeniami metodycznymi
- edukacyjny charakter gry dostosowany do percepcji drugoklasisty
- atrakcyjny wygląd graficzny i ciekawe rozwiązania multimedialne
- intuicyjna obsługa zarówno dla dzieci jak i nauczyciel
- moduł do konfiguracji programu dla nauczycieli

      

Agencji isens dano dużą dowolność, jeżeli chodzi o technologie wykonania, sposób prezentacji i narracji.

Zawartość
Gra oparta jest o historię przewodnią, którą opowiada specjalny narrator - profesor Hieronim Zagadka. Bohater przemieszcza się w 9 krainach, gdzie w każdej z nich spotyka przewodnika, który prowadzi nas przez daną krainę oraz zachęca do wykonania przygotowanych zadań. W dwóch krainach, w nagrodę za ukończenie wszystkich zadań dziecko otrzymuje dyplomy, które można wydrukować. Cały czas dziecku podczas zabawy towarzyszy papuga Ada, która „gada i podpowiada”. Jej zadaniem jest pomoc w trudniejszych zadaniach i opowiadanie ciekawostek.Po odwiedzeniu wszystkich krain i wypełnieniu wszystkich zadań użytkownik zasiada za sterami wehikułu czasu. Gra z założenia jest produktem edukacyjnym dlatego wszystkie ćwiczenia są dostosowane do materiału, który powinien opanować drugoklasista.

    

Technologie


Jako podstawową technologie wykonania projektu wybrany został program Macromedia Flash. Program ten posiada możliwości połączenia grafiki, dźwięków oraz wewnętrzny język programowania. Za pomocą tego języka oprogramowane zostały wszystkie funkcjonalności gry. Gra przystosowana jest do wykorzystania przez wielu użytkowników na jednym komputerze. Możliwe jest to poprzez system logowania do gry. Każdy użytkownik tworzy własną postać, którą wybiera za pierwszym razem gdy uruchamia grę. Wyniki gry są zapisywane – ponieważ z założenia dziecko wykonuje kolejne zadania wraz z nabyciem w szkole odpowiednich umiejętności. Dzięki temu dziecko może kontynuować grę od momentu, w którym przerwało ją ostatnio. Ciekawostką jest moduł dla nauczycieli, który pozwala na zdefiniowanie kolejności zadań i ich realizacji np. podczas lekcji.

     
Wykonanie

Tworzenie tego typu projektów multimedialnych jest czasochłonnym procesem (w tym wypadku 5 miesięcy) i o jego sukcesie decydują uzgodnienia podjęte we wstępnych fazach projektu. Bazując na doświadczeniach zebranych podczas realizacji pierwszej części szczególną uwagę zwróciliśmy na:

- stworzenie historii przewodniej – dokładny opis bohaterów i celów wprowadzenia ich do gry
- stworzenie scenariusza całej gry, w oparciu o koncepcję metodyczną otrzymaną od WSiP – każdego zadania oddzielenie w postaci: storybordów, tekstów poleceń i opisu funkcjonalności
- stworzenie propozycji grafiki

Program został wpisany do wykazu środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego przez MENiS.

      

Wykonanie projektu było już konsekwentną realizacją scenariusza i składało się na nie:
- stworzenie atrakcyjnej grafiki – do tego zadania został wykorzystany program Flash i talent grafików
- oprogramowanie wymaganych funkcjonalności zadań i połączenie ich w jedną całość
- nagranie ciekawych i dowcipnych poleceń do poszczególnych zadań i postaci w grze i ich podłączenie do programu – w nagraniu uczestniczyło ośmiu lektorów.

Ostatnia faza – testowanie trwało 4 tygodnie. Przy tej ilości zadań i szczegółów merytorycznych ilość uwag i pytań, które należy wyjaśnić jest duża. Zważywszy na ogólną dostępność programu (będzie on załączany jako insert do książki) testowanie przeprowadzane było na wielu komputerach i różnych systemach operacyjnych.

     

Efekt


Po pięciu miesiącach ciężkiej pracy oddaliśmy Klientowi produkt mający cechy ciekawej, miłej dla oka i ucha gry edukacyjnej dla drugoklasistów. Na grę składa się ok. 50 zadań za pomocą których uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności z matematyki, języka polskiego, muzyki i logicznego myślenia. Program instaluje się na dysku komputera, a do jego poprawnego działania wymagane  jest umieszczenia oryginalnej płyty CD w napędzie.

Wersje demonstracyjne programów:
http://www.isens.pl/dl/wesola_szkola_demo_2.zip
http://www.isens.pl/dl/wesola_szkola_demo_3.zip

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wesoła Szkoła 2

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jhj
lol
odpowiedź