SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WHO: zdrowy rozwój dziecka to mniej czasu przed ekranem, lepszy sen i więcej ruchu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała nowe wytyczne dotyczące rozwoju dzieci w wieku do 5 lat. Dotyczą one ich aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia oraz snu.

Article

Według WHO, dzieci poniżej 5 roku życia powinny spędzać mniej czasu patrząc w ekran i generalnie siedząc, lepiej się wysypiać oraz mieć więcej czasu na aktywną zabawę.

- Poprawi to ich formę fizyczną i psychiczną oraz samopoczucie, a także pomoże w zapobieganiu otyłości dziecięcej i związanym z nią chorobom w późniejszym życiu - stwierdziła dr Fiona Bull, ekspert WHO.

Lepsze nawyki przez całe życie

Organizacja podkreśla, że wdrożenie od małego prawidłowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną, siedzącym trybem życia oraz snem, pomaga w ich stosowaniu przez całe życie.

WHO zaleca, aby dzieci w pierwszych dwunastu miesiącach swojego życia były aktywne fizycznie wiele razy w ciągu dnia i na różne sposoby.

Minimum pół godziny dziennie powinny one spędzać na brzuchu, a w ekran telewizora czy telefonu nie powinny wpatrywać się ani przez minutę. Ich sen, łącznie z drzemkami, powinien trwać od 14 do 17 godz. (dla dzieci w wieku do 3 mies.) lub od 12 do 16 godz. (4-11 mies.).

W przypadku dzieci w wieku 1-2 lata rekomendowany czas fizycznej aktywności to co najmniej 180 minut. Roczne dziecko w ogólnie nie powinno spędzać czasu przed ekranem, a dwuletnie - co najwyżej 1 godzinę. Zalecany czas snu to od 11 do 14 godzin.

Z kolei dzieci mające 3-4 lata również powinny przeznaczać na aktywność fizyczną przynajmniej 180 minut dziennie, przy czym co najmniej 60 minut tej aktywności powinno mieć umiarkowane lub intensywne natężenie. Rekomendowany czas przed ekranem to maks. 1 godz. dziennie, a czas snu - od 10 do 13 godz.

W każdej grupie wiekowej WHO zaleca, aby dziecko nie siedziało, czy też nie było krępowane (np. w wózku, krzesełku czy chuście) dłużej niż przez godzinę w ciągu dnia. Jeśli już dziecko siedzi, to najlepiej aby wtedy do niego mówić czy też mu czytać.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WHO: zdrowy rozwój dziecka to mniej czasu przed ekranem, lepszy sen i więcej ruchu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl