SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wi-Fi Alliance wprowadza protokół WPA3 zapewniający bezpieczniejsze połączenia bezprzewodowe

Organizacja Wi-Fi Alliance zakończyła prace nad nowym protokołem bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych WPA3. Zapowiedziany standard ma znacznie utrudnić hakerom cyberataki na połączenia Wi-Fi, WPA3 zaoferuje też narzędzie Easy Connect do łatwego podłączania sprzętu IoT. Pierwsze urządzenia z certyfikatem WPA3 mają się pojawić na rynku w 2019 roku.

Article

Obecnie na rynku obowiązuje stworzony w 2004 r. protokół WPA2, który pomimo wprowadzanych w nim modyfikacji nie zapewnia według Wi-Fi Alliance (organizacji zrzeszającej producentów bezprzewodowego sprzętu elektronicznego) wystarczających zabezpieczeń w połączeniach realizowanych za pomocą platformy Wi-Fi.

Dlatego na początku br. Wi-Fi Alliance zapowiedziała wprowadzenie nowego standardu oznaczonego jako WPA3. Teraz stowarzyszenie poinformowało o zakończeniu prac nad nowym standardem i rozpoczęcie procesu certyfikacji produktów, do którego mogą przystępować producenci.

Według zapowiedzi WPA3 zapewnia lepszą niż dotąd ochronę przed atakami na sieci bezprzewodowe oraz łamaniem haseł którymi chroniony jest dostęp do konkretnych urządzeń. Nowy protokół zapewnia m.in., że ataków nie będzie można dokonać za pomocą komputerów czy innych urządzeń, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie konkretnego punktu dostępowego.

Wi-Fi Alliance zaznacza, że z punktu widzenia użytkownika niewiele zmieni się w obsłudze urządzeń pracujących w standardzie WPA3. Aby korzystać z Wi-Fi nadal konieczne będzie wprowadzenie nazwy konkretnej sieci oraz przypisanego do niej hasła. W WPA3 zastosowano rozwiązanie o nazwie Easy Connect, które ma ułatwiać podłączanie do sieci Wi-Fi inteligentnych urządzeń z segmentu IoT.

Według planu pierwsze urządzenia bezprzewodowe korzystające z protokołu WPA3 mają pojawić się na rynku z początkiem 2019 r.

 

Dołącz do dyskusji: Wi-Fi Alliance wprowadza protokół WPA3 zapewniający bezpieczniejsze połączenia bezprzewodowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl