SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak przyspieszyć domowe Wi-Fi?

Sieć Wi-Fi jest obecnie jednym z najważniejszych systemów funkcjonujących w naszych domach. Ma jednak swoje wady powodujące, że nie spełnia wymagań związanych z płynną komunikacją internetową czy komfortową rozrywką. Jest jednak kilka sposobów na usprawnienie działania Wi-Fi. Jak? Wyjaśniamy w przejrzystym poradniku.

Standard łączności Wi-Fi tak mocno wrósł w technologiczną rzeczywistość, że w zasadzie nie trzeba szerzej tłumaczyć na czym on polega.

Można jedynie przypomnieć, że chodzi o system pozwalający na bezprzewodowe połączenie z internetem rozmaitych urządzeń, takich jak smartfon, komputer stacjonarny, laptop czy telewizor.

Pierwsza implementacja standardu Wi-Fi sięga 1997 r., pozwalał on wówczas na transfer na poziomie 2 Mb/s, obecna odsłona tej technologii pozwala na wymianę danych z siecią z prędkością 9608 Mb/s.

Czytaj także: Jak usunąć konto w aplikacji Snapchat?

Pomiar prędkości

Łączność Wi-Fi oferuje obecnie większość dostawców internetu, zarówno kablowych, jak i mobilnych. Standard nie jest jednak doskonały, opiera się bowiem na łączności radiowej podatnej na zakłócenia.

Jeśli zatem obserwujemy spowolnienie transferu czy „zacinanie się” filmów na platformach VoD powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności, jaka jest przepustowość naszego połączenia Wi-Fi. Można do tego wykorzystać popularną platformę pomiarową Speedtest.net.

Trzeba pamiętać, że choć oferowane przez firmę Ookla narzędzie pomiarowe jest łatwe w obsłudze, to wymaga pewnych warunków. Zanim zaczniemy sprawdzanie prędkości Wi-Fi powinniśmy odłączyć od domowej sieci wszystkie urządzenia z wyjątkiem tego, na którym zamierzamy dokonać próby.

Poza tym należy pamiętać, by np. w laptopie wyłączyć wszystkie zbędne aplikacje, takie jak program pocztowy czy przeglądarka stron internetowych. Takie oprogramowanie obciąża dodatkowo sieć i może wpływać na wyniki ewentualnego testu. Dodatkowo w czasie pomiaru należy wyłączyć w komputerze program antywirusowy oraz firewall.

Platforma pomiarowa po kilkunastu sekundach powinna podać wyniki dotyczące przepustowości łącza obejmujące takie pozycje jak pobieranie danych (download), wysyłanie (upload) oraz ping, czyli opóźnienie sygnału. W wypadku tej ostatniej wartości im wyższy wynik, tym mniejsza jest sprawność bezprzewodowego połączenia.

Konfiguracja routera

Istotnym elementem przyspieszania domowej sieci Wi-Fi jest odpowiednia konfiguracja routera, urządzenia które łączy nas bezprzewodowo z internetem pozwalając na korzystanie z sieci za pomocą sprzętu różnego typu jednocześnie.

Dane dostępowe do panelu administracyjnego routera są inne u każdego dostawcy sprzętu, zazwyczaj można je uzyskać na stronach pomocy technicznej. Po wpisaniu loginu i hasła w trybie ręcznym możemy samodzielnie wybrać kanał. Zazwyczaj najmniej obciążone są kanały od 6 do 13, i w tym zakresie wybór będzie najlepszy.

Przyspieszenie transmisji sygnału można uzyskać także poprzez wyposażenie routera w dodatkowe, mocne anteny zewnętrzne.

Usunąć przeszkody

Trzeba pamiętać, że bezprzewodowa łączność Wi-Fi może być zakłócana przez rozmaite czynniki, co prowadzi do spowolnienia działania internetu.

Aby zapewnić optymalny przepływ sygnału pomiędzy routerem a konkretnym urządzeniem (np. laptopem) najlepiej unikać na tej drodze ścian w mieszkaniu, czy też umieszczania routera w szafce lub w biurku. Najlepiej też, aby router znajdował się na odpowiedniej wysokości (powyżej jednego metra).

Czytaj także: Jak zniknąć z Facebooka?

Zakłócenie sygnału z routera może być też spowodowane zlokalizowaniem go w sąsiedztwie innych urządzeń elektronicznych. Jakich? Np. dekodera TV, telewizora, radia czy kuchenki mikrofalowej.

Metodą na wzmocnienie sygnału Wi-Fi może być także zastosowanie dodatkowych urządzeń wspomagających transmisję i jej zasięg. Taki sprzęt (repeater lub Access Point) ma w swojej ofercie wielu różnych producentów sprzętu elektronicznego obecnych na polskim rynku.

Dołącz do dyskusji: Jak przyspieszyć domowe Wi-Fi?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
Zasada jest prosta, wifi nie może przechodzic przez więcej niż jedną ścianę. Jeżeli tak jest trzeba dostawić drugi punkt dostępowy połączony kablem. Idealna konfiguracja to router kablowy bez wifi na wejściu do domu, a następnie punkty dostępowe wifi co 2 sciany połączone kablem, jak nie można dostać kablem, można użyć sieci zasilającej (plc). Wszelkie wzmacniacze, repeatery to G.
odpowiedź