SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” i TVP Info oceniane jako dużo mniej rzetelne niż stacje i programy informacyjne Polsatu i TVN

„Wiadomości” za nierzetelne uznaje 50 proc. Polaków, a TVP Info - 43,2 proc. Za to ponad połowa respondentów pozytywnie ocenia wiarygodność „Wydarzeń” Polsatu, „Faktów” i TVN24, a tylko 11-12 proc. ma przeciwne zdanie o „Wydarzeniach” i Polsat News.

Danuta Holecka, fot. TVPArticle

W sondażu IBRIS, którego wyniki podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”, „Wiadomości” jako rzetelne oceniło tylko 29,1 proc. respondentów, a TVP Info - 29,7 proc. Przeciwne zdanie o tym programie ma 50 proc. pytanych osób, a o kanale - 43,2 proc.

Nieco lepiej wypada pod tym względem „Teleexpress”: pozytywnych ocen jest 36,8 proc., a negatywnych - 28,5 proc.

Za dużo bardziej rzetelne uznawane są sztandarowe programy i stacje informacyjne TVN oraz Polsatu. W przypadku „Wydarzeń” pozytywnych ocen jest 59,3 proc., a negatywnych tylko 11,4 proc., a w przypadku Polsat News - odpowiednio 45,7 i 12 proc.

„Fakty” są rzetelne dla 56,3 proc. Polaków, a TVN24 - dla 54,3 proc. Przeciwne zdanie o programie TVN ma 22,5 proc. osób, a o stacji - 18,3 proc.

Opinie o poszczególnych programach i kanałach w dużym stopniu zależą od preferencji politycznych widzów. „Wiadomości” za rzetelne uznają aż trzy czwarte zwolenników PiS, przy czym 15 proc. ma przeciwne zdanie (w przypadku TVP Info negatywnych opinii jest 8 proc.).

Natomiast wśród osób popierających Koalicję Obywatelską tylko 3 proc. jako wiarygodny ocenia serwis informacyjny TVP1, a o „Faktach” taką opinię ma aż 86 proc.

W przypadku „Wydarzeń” są dużo mniejsze różnice w rozkładzie pozytywnych i negatywnych ocen wśród zwolenników dwóch największych bloków politycznych. Natomiast aż 42 proc. osób nie ma opinii o rzetelności Polsat News, co wynika zapewne z faktu, że stacja ta notuje dużo niższą oglądalność od TVP Info i TVN24.

Sondaż przeprowadził IBRIS w dniach 25-26 stycznia metodą CATI na grupie tysiąca Polaków.

58 proc. Polaków za rezygnacją Jacka Kurskiego

Na wyniki „Wiadomości” i TVP Info mogło wpłynąć dużo krytycznych opinii o nich w drugiej połowie stycznia. W „Minęła 20” trzy dni przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazano animację satyryczną, która sugerowała, że pieniądze ze zbiórki zabiera na własne cele Hanna Gronkiewicz-Waltz, a w „Wiadomościach” w dniu śmierci Pawła Adamowicza jako przykłady mowy nienawiści podano tylko wypowiedzi polityków opozycji. Na oba materiały zgłoszono do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po kilkadziesiąt skarg. W kolejnych znalazły się zarzuty, że w relacjach z uroczystości pogrzebowych Adamowicza w negatywnym kontekście pokazywano Donalda Tuska.

Po materiałach w dniu śmierci Adamowicza prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował o odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Taki wniosek skierował też Grzegorz Podżorny, członek Rady Mediów Narodowych z ramienia Kukiz ’15, ale przewodniczący RMN nie przyjął tego wniosku pod obrady. Z kolei władze Platformy Obywatelskiej zdecydowały, że wszyscy politycy tej partii nie będą przychodzić do programów TVP. Z pozostałych ugrupowań opozycyjnych do bojkotu przyłączyła się tylko partia Teraz.

W sondażu SW Research dla serwisu internetowego „Rzeczpospolitej” zapytano, czy Jacek Kurski powinien zrezygnować z pełnionej funkcji. Za opowiedziało się 57,9 proc. ankietowanych, przeciw - 15,3 proc., a pozostali nie potrafili wyrazić opinii.

Sondaż zrealizowano 29-30 stycznia na grupie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” i TVP Info oceniane jako dużo mniej rzetelne niż stacje i programy informacyjne Polsatu i TVN

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaaa
Spośród głównych stacji tylko Polsat jest rzetelny. TVP to każdy wie, a TVN niewiele lepszy, tylko stosują nieco mniej nachalną propagandę i oczywiście w przeciwnym kierunku.
odpowiedź
User
Nick
Pewnie o 19.30 szczękościsk Lewandowska opowie nam jak plugawe to badanie i jak oszukańcze są jego wyniki.
odpowiedź
User
Mirek
Szok i niedowierzanie!!
odpowiedź
User
widz
Bardzo lubię oglądać Wydarzenia i Polsat News ale błagam, weźcie tam jakiś zespół kreatywny zbudujcie żeby się przykładał do roboty. Merytoryka to nie wszystko, w dzisiejszych czasach opakowanie tez powinno być ładne a tam na Ostrobramskiej ciągle duch jednej kamery i kręcenia w dzień. O spaniu podczas ważnych wydarzeń w godzinach od 23 do 6 rano nie wspomnę. Social media dla Polsatu to też niestety czarna magia, a szkoda. Do dzisiaj pamiętam też jak nie potrafili wykorzystać potencjału Tak czy Nie w okolicach 2013/14/15 roku który na YT miał na pirackich kontach wyświetlenia w setkach tysięcy a Polsat nawet nie umiał tego wrzucać i monetyzować
odpowiedź
User
Manipulacja
Ostatnie Fakty TVN: "Taśmy publikowane w "Gazecie Wyborczej" to - zdaniem PiS - "laurka" i "kapiszon". A jednak Jarosław Kaczyński grozi "Gazecie Wyborczej" procesem"..... Doskonale wiedzą, że to pozew o naruszenie dóbr osobistych, za pomówienia, a jednak próbują stworzyć wrażenie, że Kaczyński komuś grozi.. Lemingom oglądającym tvn można wszystko wcisnąć. I tak wygląda robienie wody z mózgu przez tvn. Każde wydanie jest pełne takich smaczków, których przeciętny widz nie wyłapie i już zawsze będzie przekonany, że to jedyny najbardziej obiektywny serwis. A potem na wirtualnych są takie artykuły z wynikami
odpowiedź