SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” muszą sprostować informację nt. Bertolda Kittela z TVN24

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał orzeczenie pierwszej instancji nakazujące publikację w „Wiadomościach” TVP sprostowania informacji o rzekomej znajomości Bertolda Kittela z redakcji „Superwizjera” TVN z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim.

Bertold Kittel, fot. TVNArticle

O prawomocnym wyroku w tej sprawie Bertold Kittel poinformował w poniedziałek na Twitterze. - „Wiadomości” TVP muszą opublikować sprostowanie kłamstw. Orzeczenie jest prawomocne i natychmiast wykonalne - napisał.

Wyrok pierwszej instancji zapadł w styczniu br. Szef „Wiadomości” Jarosław Olechowski skierował apelację, w której nie zgodził się z dokonaną przez Sąd Okręgowy zmianą osoby trzeciej na pierwszą w treści sprostowania, a także z tym, że w sprostowaniu ma znaleźć się data emisji kwestionowanych informacji. Odwołanie zostało w całości oddalone przez Sąd Apelacyjny.

Proces dotyczył informacji podanych w „Wiadomościach” na początku października ub.r., jakoby Bertold Kittel od wielu lat znał Radosława Witkowskiego, od 2014 roku prezydenta Radomia, a wcześniej posła PO. Takie informacje znalazły się w materiale Bartłomieja Graczaka.

Dlaczego to istotne? Pod koniec września ub.r. w „Superwizjerze” wyemitowano reportaż Bertolda Kittela o tzw. układzie radomskim. W materiale opisano powiązania kilku polityków PiS z miejscowym biznesmenem z branży budowlanej i to, że firmy należące do nich i członków ich rodzin mają nieruchomości na terenie, przez który przebiega nowy wariant planowanej trasy S12

Za to w „Wiadomościach” i TVP Info relacjonowano wtedy inną sprawę określaną jako układ radomski. - Tajni współpracownicy SB i ludzie z prokuratorskimi zarzutami są w układzie, który w Radomiu i w Kozienicach funkcjonuje od wielu lat - informuje „Gazeta Polska Codziennie”. Grupa jest podejrzana o korupcję na gigantyczną skalę. Czuli się bezkarni, bo parasol ochronny miał rozpościerać nad nimi jeden z najważniejszych polityków PSL - czytamy w zapowiedzi materiału pokazanego w „Wiadomościach” 25 września.

Bertold Kittel podkreślił, że przed realizacją o układzie radomskim nie widział się nigdy z Radosławem Witkowskim, a nikt z redakcji „Wiadomości” nie skontaktował się z nim, żeby potwierdzić informację co do rzekomej znajomości z tym politykiem. - Dowiedziałem się o tym kłamliwym materiale z mediów społecznościowych po fakcie - przekazał dziennikarz portalowi Wirtualnemedia.pl w styczniu br.

Kittel skierował też pozew o sprostowanie informacji o jego rzekomej znajomości z prezydentem Radomia podanych w TVP Info. W pierwszej instancji uwzględniono jego powództwo.

Według danych Nielsen Audience Measurement w marcu br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” w TVP1 wynosiła 2,21 mln widzów, a w TVP Info - 544,1 tys.

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” muszą sprostować informację nt. Bertolda Kittela z TVN24

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Przecież sam Witkowski mówił ze zna Kittla od lat! Nagranie jest na youtube. Co te sady wyprawiaja?!
odpowiedź
User
temida
"nasze sądy" są niezależne i obiektywne inaczej
odpowiedź
User
@Ja
Ibisza czy Wałęsę też "mnóstwo ludzi zna od lat". Czy to znaczy, że Ibisz i Wałęsa wszystkich znają? Słyszałeś o czymś takim, jak relacja niesymetryczna?
odpowiedź