SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W marcu 15 skarg do KRRiT na „Wiadomości”, żadnej na „Fakty”

Od początku marca do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 15 skarg na „Wiadomości” TVP1, ale także - dwie skargi na „Wydarzenia” Polsatu. - Nikt natomiast nie poskarżył się w tym okresie na „Fakty” TVN - informuje portal Wirtualnemedia.pl Karolina Czuczman z biura prasowego KRRiT.

Danuta Holecka w studiu "Wiadomości", fot. TVPDanuta Holecka w studiu

Rada otrzymała skargi na „Wiadomości" TVP1 emitowane w dniach 1, 9, 15, 16, 17, 18 i 22 marca. Wśród zarzutów skarżący wymienili sposób relacjonowania działań wojennych, pokazywanie drastycznych scen z wojny bez ostrzeżenia, ale także stronniczy (zdaniem wnoszących skargę) materiał pt. „Tusk w objęciach rosyjskiej bestii" (materiał wyemitowano na antenie TVP 15 marca). Skargi dotyczą też ataków na Donalda Tuska, a także wskazują na porównanie Tuska do Putina (materiał z 16 marca).

Innym podnoszonym zarzutem w marcowych skargach są ataki na opozycję i kraje Unii Europejskiej. Troje członków rady programowej TVP poprosiło z kolei o interwencję w sprawie „skandalicznego”  (jak ujęto we wniosku) napis na pasku w „Wiadomościach: „EPP - Europejska Partia Putina".  -  Zarzucamy nadawcy działanie sprzeczne z art. 18 ust. 1 Ustawy o Radiofonii i Telewizji poprzez rozpowszechnianie treści godzących w polską rację stanu oraz z art. 21 ust 2 poprzez niezachowanie zasad rzetelności i kierowania się odpowiedzialnością za słowo - napisali autorzy skargi.

Skargi też na „Wydarzenia” Polsatu

Trzy indywidualne skargi wpłynęły w marcu ogólnie na kanał TVP Info. - Wśród zarzutów skarżący wymienili mowę nienawiści wobec Donalda Tuska, sugerowanie powiązań prorosyjskich, a także ataki na opozycję w wypowiedzi red. Tomasza Sakiewicza – informuje nas Karolina Czuczman z biura regulatora.

Ale nie tylko „Wiadomości” nadawały treści, które nie spodobały się widzom. W marcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odnotowała także skargę na „Wydarzenia" Polsatu (z 2 marca).  Zarzut to „drastyczne sceny z wojny w Ukrainie”, które znalazły się w materiale pt. „Ukraina krwawi".  Druga skarga wpłynęła na materiał wyemitowany 28 lutego na antenie kanału Wydarzenia24, a dotyczyła użycia sformułowania „doniecka republika ludowa” i „ługańska republika ludowa".

Jedynym programem informacyjnym, na który nie skarżyli się w mijającym miesiącu widzowie, były „Fakty” TVN – przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl przedstawicielka KRRiT.

W lutym br. „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info miały 21,11 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W tym samym okresie „Fakty” TVN i TVN24 BiS w lutym 2022 roku oglądało średnio 3,13 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 22,78 proc. udziału w rynku telewizyjnym. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej serwis stracił 5,84 proc. widzów, czyli 194 tys. oglądających, a jego udział spadł z 23,44 proc.

Widownia „Wydarzeń” w Polsacie, Polsat News i Wydarzeniach24 wynosiła średnio 2,25 mln osób, po wzroście rok do roku o 11,29 proc. (228 tys. widzów).

Dołącz do dyskusji: W marcu 15 skarg do KRRiT na „Wiadomości”, żadnej na „Fakty”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Współczuję oglądającym Wiadomości, parę razy chciałem obejrzeć ale po zapowiedziach rezygnowałem z podwyższonym ciśnieniem.
odpowiedź
User
A0
Siedza postkomuchy na emeryturach po 7-8 tysiecy we wlasosciowych mieszkaniach, z 2-3 majac na wynajem, wszystko "poprzeksztalcane" ze sluzbowych w latach 90tych

...i z nudow skargi pisza.
odpowiedź
User
Ogladam i lubie.
Zaangazowanie spoleczne serwisu informacyjnego to zarzut? Pfff. Dla mnie zaden problem. Wygrajcie sobie wybory i nawijajcie swoja wersje rzeczywostosci, a nie czepiajcie sie o to ze ktos ma swoje flow.
odpowiedź