SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP: w ub.r. Uniwersytet Papieski ocenił nasze programy informacyjne całkowicie odmiennie niż w 2017 r.

Telewizja Polska poinformowała, że w ub.r. zamówiła od Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II raport o jej programach informacyjnych, a uczelnia oceniła je wysoko, zupełnie inaczej niż w raporcie w 2017 roku dla KRRiT. - Wybiórcze omawianie raportu, dotyczącego pierwszej połowy 2017 r., bez wskazania na całkowicie odmienny raport za 2018 r., jest tendencyjnym działaniem wymierzonym w redaktorów serwisów informacyjnych - ocenia nadawca.

Michał Adamczyk w nowym studiu „Wiadomości”, fot. TVP Article

W czwartek „Gazeta Wyborcza” opisała zawartość nieopublikowanego nadal raportu z tygodniowego monitoringu programów informacyjnych TVP1 w lutym 2017 roku. Analizę na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przeprowadziło Edukacyjne Laboratorium Mediów Społecznościowych z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

W raporcie oceniono, że w głównym wydaniu „Wiadomości” pojawiają się zbyt jednostronne informacje o tematyce politycznej i gospodarczej, a dominuje w nich partia rządząca. Zwrócono uwagę na relacje chwalące sukcesy rządu, krótkie komentarze do kamery (tzw. setki) głównie publicystów z mediów określanych jako prawicowe i sprzyjających rządowi.

Zauważono też, że prowadzący często wypowiadają mocne sformułowania wartościujące i nacechowane emocjonalnie, np. „groteskowa aktywność”, „drwiny z państwa” i „ludzie bez ludzkich odruchów”. Z drugiej strony pochwalono program za dużo własnych materiałów, dobre tempo, poprawny i przystępny język, a także jasne, zrozumiałe wprowadzenia osoby prowadzącej. Mniej zastrzeżeń wyrażono wobec krótszych wydań „Wiadomości”.

Ponadto krytycznie oceniono „Teleexpress”. - Oglądając audycję w badanym tygodniu, można odnieść wrażenie, że Polska to kraj monopartyjny - stwierdzono. Zwrócono uwagę, że w analizowanym okresie w programie pokazano tylko dwie krótkie wypowiedzi polityków opozycji, a KOD przedstawiono jedynie w negatywnym kontekście. Za to wyemitowano sporo materiałów o ustawach i reformach planowanych przez rząd oraz wizytach zagranicznych polityków rządzących.

Dlaczego nadal nie ujawniono raportów?

W 2017 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zleciła jeszcze trzy tygodniowe monitoringi różnych stacji TVP i Polskiego Radia. Wciąż nie ujawniła tych sprawozdań.

Odnosząc się do publikacji „Gazety Wyborczej”, KRRiT w czwartek po południu zauważyła, że zamieściła już omówienia tych raportów. W tych omówieniach nie ma jednak wielu szczegółów sprawozdań z monitoringu, a zawarte wnioski są częściowo neutralne, a częściowo przychylne dla TVP.

- Przedmiotowe monitoringi są coroczną, standardową kontrolą Regulatora mającą na celu zbadanie zgodności ww. planów finansowo-programowych spółek mediów publicznych z ich realizacją. W chwili obecnej nie została jeszcze zakończona procedura związana z analizą ww. raportów wewnątrz spółek. KRRiT udostępnia na swojej stronie internetowej przedmiotowe dokumenty zaraz po otrzymaniu potwierdzenia przeprowadzenia przez publiczne media wskazanych wyżej wewnętrznych procedur. Tak będzie i tym razem - wyjaśniła Krajowa Rada.

Natomiast biuro prasowe Telewizji Polskiej przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl, że firma „zapoznaje się z wnioskami z raportów przekazywanych przez KRRiT”, a „wszelkie racjonalne sugestie i uwagi zgłaszane przez organ konstytucyjny są uwzględniane w funkcjonowaniu TVP”.

TVP: w ub.r. Uniwersytet Papieski całkowicie inaczej ocenił nasze programy informacyjne

Z kolei w piątek po południu Telewizja Polska w oświadczeniu zapewniła, że „na bieżąco analizuje raporty przedstawiane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i wyciąga z nich wnioski”.

Firma opisała, że po analizie raportu z 2017 roku zleciła w ub.r. Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II kolejne badanie jej programów informacyjnych. - W dokumencie wysoko oceniono poziom merytoryczny serwisów informacyjnych TVP, a wnioski z niego płynące są skrajnie różne od konkluzji zawartych w materiale przygotowanym przez tą samą instytucję na zlecenie KRRiT w 2017 r. - stwierdzono w oświadczeniu.

- Wybiórcze omawianie raportu, dotyczącego pierwszej połowy 2017 r., bez wskazania na całkowicie odmienny raport za 2018 r., jest tendencyjnym działaniem wymierzonym w redaktorów serwisów informacyjnych, którzy pełnili swoje obowiązki w 2017 r. - dodał publiczny nadawca.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,41 mln widzów (1,93 mln w TVP1, a 476,2 tys. w TVP Info), „Teleexpress” - 2,13 mln (1,67 mln w TVP1, a 460 tys. w TVP Info), a główne wydania „Panoramy” - 1,34 mln (992,9 tys. w TVP2, a 347,4 tys. w TVP Info).

Od początku maja br. szefową „Wiadomości” jest Danuta Holecka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: w ub.r. Uniwersytet Papieski ocenił nasze programy informacyjne całkowicie odmiennie niż w 2017 r.

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nicko
Czyli o informacje o manipulacjach można z uśmiechem na twarzy przykryć manipulacją.
20 2
odpowiedź
User
Bogus
Wczoraj 4 miliony mówił widać że TVP nadal kłamie oglądalność żeby się chwalił Kurski nie nadaje się do TVP
7 2
odpowiedź
User
Ubaw po pachy
Czekam na informację, że oglądalność przekroczyła 40 mln., ponieważ te wspaniałą, rzetelną i wiarygodną telewizję oglądają już wszyscy Polacy oraz kraje ościenne od Szwecji po Pragę, od Berlina po Moskwę. Telewizja MIŚ.
16 2
odpowiedź
User
YKK
Nie opublikujemy raportu z 2017 ale w 2020 to dopiero będę zachwyceni. Czego tu nie rozumiecie?
14 2
odpowiedź
User
Asia
Widzom jednak nie podoba się nowe studio TVP nadal 2 miliony widzów hahaha
9 2
odpowiedź