SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP: w ub.r. Uniwersytet Papieski ocenił nasze programy informacyjne całkowicie odmiennie niż w 2017 r.

Telewizja Polska poinformowała, że w ub.r. zamówiła od Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II raport o jej programach informacyjnych, a uczelnia oceniła je wysoko, zupełnie inaczej niż w raporcie w 2017 roku dla KRRiT. - Wybiórcze omawianie raportu, dotyczącego pierwszej połowy 2017 r., bez wskazania na całkowicie odmienny raport za 2018 r., jest tendencyjnym działaniem wymierzonym w redaktorów serwisów informacyjnych - ocenia nadawca.

Michał Adamczyk w studiu „Wiadomości”, fot. TVPArticle

W czwartek „Gazeta Wyborcza” opisała zawartość nieopublikowanego nadal raportu z tygodniowego monitoringu programów informacyjnych TVP1 w lutym 2017 roku. Analizę na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przeprowadziło Edukacyjne Laboratorium Mediów Społecznościowych z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

W raporcie oceniono, że w głównym wydaniu „Wiadomości” pojawiają się zbyt jednostronne informacje o tematyce politycznej i gospodarczej, a dominuje w nich partia rządząca. Zwrócono uwagę na relacje chwalące sukcesy rządu, krótkie komentarze do kamery (tzw. setki) głównie publicystów z mediów określanych jako prawicowe i sprzyjających rządowi.

Zauważono też, że prowadzący często wypowiadają mocne sformułowania wartościujące i nacechowane emocjonalnie, np. „groteskowa aktywność”, „drwiny z państwa” i „ludzie bez ludzkich odruchów”. Z drugiej strony pochwalono program za dużo własnych materiałów, dobre tempo, poprawny i przystępny język, a także jasne, zrozumiałe wprowadzenia osoby prowadzącej. Mniej zastrzeżeń wyrażono wobec krótszych wydań „Wiadomości”.

Ponadto krytycznie oceniono „Teleexpress”. - Oglądając audycję w badanym tygodniu, można odnieść wrażenie, że Polska to kraj monopartyjny - stwierdzono. Zwrócono uwagę, że w analizowanym okresie w programie pokazano tylko dwie krótkie wypowiedzi polityków opozycji, a KOD przedstawiono jedynie w negatywnym kontekście. Za to wyemitowano sporo materiałów o ustawach i reformach planowanych przez rząd oraz wizytach zagranicznych polityków rządzących.

Dlaczego nadal nie ujawniono raportów?

W 2017 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zleciła jeszcze trzy tygodniowe monitoringi różnych stacji TVP i Polskiego Radia. Wciąż nie ujawniła tych sprawozdań.

Odnosząc się do publikacji „Gazety Wyborczej”, KRRiT w czwartek po południu zauważyła, że zamieściła już omówienia tych raportów. W tych omówieniach nie ma jednak wielu szczegółów sprawozdań z monitoringu, a zawarte wnioski są częściowo neutralne, a częściowo przychylne dla TVP.

- Przedmiotowe monitoringi są coroczną, standardową kontrolą Regulatora mającą na celu zbadanie zgodności ww. planów finansowo-programowych spółek mediów publicznych z ich realizacją. W chwili obecnej nie została jeszcze zakończona procedura związana z analizą ww. raportów wewnątrz spółek. KRRiT udostępnia na swojej stronie internetowej przedmiotowe dokumenty zaraz po otrzymaniu potwierdzenia przeprowadzenia przez publiczne media wskazanych wyżej wewnętrznych procedur. Tak będzie i tym razem - wyjaśniła Krajowa Rada.

Natomiast biuro prasowe Telewizji Polskiej przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl, że firma „zapoznaje się z wnioskami z raportów przekazywanych przez KRRiT”, a „wszelkie racjonalne sugestie i uwagi zgłaszane przez organ konstytucyjny są uwzględniane w funkcjonowaniu TVP”.

TVP: w ub.r. Uniwersytet Papieski całkowicie inaczej ocenił nasze programy informacyjne

Z kolei w piątek po południu Telewizja Polska w oświadczeniu zapewniła, że „na bieżąco analizuje raporty przedstawiane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i wyciąga z nich wnioski”.

Firma opisała, że po analizie raportu z 2017 roku zleciła w ub.r. Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II kolejne badanie jej programów informacyjnych. - W dokumencie wysoko oceniono poziom merytoryczny serwisów informacyjnych TVP, a wnioski z niego płynące są skrajnie różne od konkluzji zawartych w materiale przygotowanym przez tą samą instytucję na zlecenie KRRiT w 2017 r. - stwierdzono w oświadczeniu.

- Wybiórcze omawianie raportu, dotyczącego pierwszej połowy 2017 r., bez wskazania na całkowicie odmienny raport za 2018 r., jest tendencyjnym działaniem wymierzonym w redaktorów serwisów informacyjnych, którzy pełnili swoje obowiązki w 2017 r. - dodał publiczny nadawca.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,41 mln widzów (1,93 mln w TVP1, a 476,2 tys. w TVP Info), „Teleexpress” - 2,13 mln (1,67 mln w TVP1, a 460 tys. w TVP Info), a główne wydania „Panoramy” - 1,34 mln (992,9 tys. w TVP2, a 347,4 tys. w TVP Info).

Od początku maja br. szefową „Wiadomości” jest Danuta Holecka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: w ub.r. Uniwersytet Papieski ocenił nasze programy informacyjne całkowicie odmiennie niż w 2017 r.

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nicko
Czyli o informacje o manipulacjach można z uśmiechem na twarzy przykryć manipulacją.
odpowiedź
User
Bogus
Wczoraj 4 miliony mówił widać że TVP nadal kłamie oglądalność żeby się chwalił Kurski nie nadaje się do TVP
odpowiedź
User
Ubaw po pachy
Czekam na informację, że oglądalność przekroczyła 40 mln., ponieważ te wspaniałą, rzetelną i wiarygodną telewizję oglądają już wszyscy Polacy oraz kraje ościenne od Szwecji po Pragę, od Berlina po Moskwę. Telewizja MIŚ.
odpowiedź
User
YKK
Nie opublikujemy raportu z 2017 ale w 2020 to dopiero będę zachwyceni. Czego tu nie rozumiecie?
odpowiedź
User
Asia
Widzom jednak nie podoba się nowe studio TVP nadal 2 miliony widzów hahaha
odpowiedź