SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Dziennikarze zarzucają „Wiadomościom” manipulację ws. wypadku Beaty Szydło

Niektórzy dziennikarze zarzucili „Wiadomościom” TVP1, że w komputerowej wizualizacji piątkowego wypadku drogowego z udziałem Beaty Szydło błędnie zmieniono na jezdni linię ciągłą na przerywaną.

Wizualizacja wypadku z Beatą Szydło w „Wiadomościach” (z lewej) i w „Faktach” Article

W sobotnich wydaniach „Wiadomości” TVP1 i „Faktów” TVN przedstawiono komputerowe wizualizacje wypadku z udziałem trzech samochodów rządowych (w jednym z nich podróżowała Beata Szydło), do którego doszło w piątek w Oświęcimiu. Rządowe auta wyprzedzały fiata czekającego, żeby skręcić w lewo w boczną drogę. Fiat przepuścił pierwszy samochód, natomiast uderzył w drugi (w którym była premier), wskutek czego uderzył w drzewo.

W wizualizacji w „ Wiadomościach” na całym odcinku drogi jest linia przerywana pozwalająca wyprzedzać. Tymczasem niektórzy dziennikarze sprawdzili w Google Maps (zdjęcia w Oświęcimiu zrobiono w połowie 2013 roku), że jest tam podwójna ciągła, na której nie można wyprzedzać.

Na tej podstawie zarzucono „Wiadomościom” manipulację. - Sprawdziłam „Wiadomości” zmanipulowały i pokazały linię przerywaną na drodze, choć jest tam podwójna linia ciągła - napisała Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej”. - Naprawdę? Przemalowali? Tak ja usunęli serduszko WOŚP? - dopytywała Katarzyna Kolenda-Zaleska z „Faktów”.

- Podobno w pracowni graficznej przy Placu Powstańców zalągł się jakiś Belzebub - żartował Kamil Dziubka z Onetu. - Podwójną ciągłą też Belzebub nakrył ogonem? - zapytał Marcin Dobski z „Rzeczpospolitej”. To nawiązanie do wyjaśnienia prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego po tym, jak na początku stycznia w „Wiadomościach” zamazano serduszko WOPŚ w ujęciu z posłem PO pokazanym w dniu finału tej akcji. - TVP informowała o WOŚP i nie wycinała serduszek. Tajemnicze zniknięcie z kurtki pana Posła musiało być robotą Belzebuba - napisał Kurski na Twitterze.

- Grafik płakał jak kończył pracę. @WiadomosciTVP #Dezinformacja coś dla Ciebie generale @MisiewiczB #WypadekSzydlo #BOR - napisał Jarosław Kuźniar z Onetu. - Znikające serduszko, znikające linie ciągłe. Czy wy tam naprawdę uważacie się wciąż za dziennikarzy??? @WiadomosciTVP - zapytał Krzysztof Luft, członek poprzedniego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Skala kłamstw i manipulacji „Wiadomości” każe spytać czy już przestało być procesowe nazywanie tego serwisu „goebbelsowskim”. Na liście hańby epoki państwa PIS, pracujący w „Wiadomościach” powinni być blisko szczytu - skomentował w niedzielę przed południem Tomasz Lis.

W „Faktach” TVN również zastosowano wizualizację: na większej części głównej ulicy zaznaczono linię przerywaną, a dopiero tuż przed skrzyżowaniem - podwójną ciągłą. Przy czym nie ma to znaczenia, bo w wizualizacji pokazano, że rządowe samochody zaczęły wyprzedzać fiata (zmieniły pas ruchu) jeszcze na linii przerywanej. W żadnym z materiałów „Faktów” o wypadku nie zasugerowano, że auta BOR-u mogły wyprzedzać na podwójnej ciągłej, pytano natomiast, czy oprócz sygnalizacji świetlej miały włączoną sygnalizację dźwiękową (wypowiadające się osoby jej nie słyszały).


W jednym z ujęć w materiale „Faktów” widać, że linie na tej drodze są obecnie mocno zatarte.

Przy czym w niedzielę w „Panoramie” TVP2 i „Wiadomościach” TVP1 zaprezentowano wizualizacje wypadku, w których na prawie całym pokazywanym odcinku drogi jest podwójna ciągła linia.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia oglądalność „Faktów” w TVN wynosiła 2,44 mln widzów, co dało 22,35 proc. udziału w rynku, a głównego wydania „Wiadomości” - 3,31 mln widzów (20,66 proc. udziału).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze zarzucają „Wiadomościom” manipulację ws. wypadku Beaty Szydło

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sehn
Tylko frustracja im została. Dzięki temu ich idole dłuuugo nie wrócą do koryta.
30 35
odpowiedź
User
Gie
A dzisiaj na TVP INFO widziałem jak udowadniano jak wielkim niebezpieczeństwem na drodze są młodzi kierowcy. Czyli ciąg dalszy udowadniania że to młody kierowca Seicento jest wszystkiemu winien.
57 22
odpowiedź
User
Trick
Od kiedy "zaczęcie wyprzedzania na linii przerywanej" rozgrzesza demolowanie cinquecent na linii ciągłej/na skrzyżowaniu? Materiał TVN oddaje rzeczywistość - tak własnie tam jest. Materiał TVP kłamie - pokazując, że na miejscu kolizji była linia przerywana. To proste i jasne. Dlaczego nie potraficie tego zauważyć? Nie wolno wam?
67 19
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Niemożliwą rzeczą jest by narodowe, obiektywne, wzorowe, polskie "Wiadomości" cokolwiek przekłamywały. :) One zawsze mówią prawdę i propagują konserwatywne wartości czyli : poprawną informację, postawę katolicką, patriotyzm i coś jeszcze ale musiałem wyjść wcześniej ze szkolenia i nie pamiętam co. Poza tym funkcjonariuszka Paczuska pilnuje by byłą prawda i zawsze nasza prawda. :)
25 17
odpowiedź
User
conf
Niemożliwą rzeczą jest by narodowe, obiektywne, wzorowe, polskie "Wiadomości" cokolwiek przekłamywały. One zawsze mówią prawdę i propagują konserwatywne wartości czyli : poprawną informację, postawę katolicką, patriotyzm i coś jeszcze ale musiałem wyjść wcześniej ze szkolenia i nie pamiętam co. Poza tym funkcjonariuszka Paczuska pilnuje by byłą prawda i zawsze nasza prawda.


widze że ktoś przejął nicka macka konserwatywnego;) nie zapomnij oddać na skup do tvn sobieniowskiemu i pochanke pustych butelek po imprezie. Podrzucą do rozbitego wozu premier i już mamy jedynkę Faktów- "pijana szydło prawie zabiła młodego działacza kod-u";)
14 20
odpowiedź
User
Gosc
Jakie to ma znaczenie? Jest to skrzyżowanie? Jest. Wyprzedzali na skrzyzowaniu ? Wyprzedzali. Czyli są winni , każde dorabianie do tego jakiś ideologii ma na celu rozmycie odpowiedzialności za wypadek.
35 9
odpowiedź
User
Gosc
Jakie to ma znaczenie? Jest to skrzyżowanie? Jest. Wyprzedzali na skrzyzowaniu ? Wyprzedzali. Czyli są winni , każde dorabianie do tego jakiś ideologii ma na celu rozmycie odpowiedzialności za wypadek.
22 8
odpowiedź
User
Piotr
Tak jak napisał jeden kolega - kłania się kodeks drogowy.
16 2
odpowiedź
User
McGregor
Oprócz znaku poziomego (podwójna ciągła) są tez znaki pionowe mówiące o zakazie wyprzedzania. Kolumna pojazdów uprzywilejowanych ma prawo nie stosować się do przepisów ruchu drogowego, ale tylko gdy używa sygnałów dźwiękowych i świetlnych i przy zachowaniu ostrożności.
28 1
odpowiedź
User
kierowca
Jakie to ma znaczenie? Jest to skrzyżowanie? Jest. Wyprzedzali na skrzyzowaniu ? Wyprzedzali. Czyli są winni , każde dorabianie do tego jakiś ideologii ma na celu rozmycie odpowiedzialności za wypadek.

Prawo o ruchu drogowym - art.53 ust. 2 2. "Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:

1) uczestniczy:

a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo

b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,

c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;

2) pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego;

3) w pojeździe włączone są światła drogowe lub mijania."

Winnym jak widać był ktoś inny, z pewnością nie kolumna BOR
16 11
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry