SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” w drugiej relacji z gali Wiktorów pochwaliły się, że Aleksander Sikora został uznany za najlepiej ubraną gwiazdę

W niedzielnym wydaniu „Wiadomości” wyemitowano drugi materiał na temat czwartkowej gali Wiktorów. Zaznaczono, że prezenter TVP Aleksander Sikora w internetowym głosowaniu został uznany za najlepiej ubranego uczestnika wydarzenia.

Reaktywowana po siedmiu latach przerwy gala Wiktorów odbyła się w czwartek po godz. 20. Relację z wydarzenia wyemitowano w piątek w głównym wydaniu „Wiadomości”, podkreślając wątki ukraińskie oraz nagrody przyznane przedstawicielom Telewizji Polskiej.

Do gali powrócono też w niedzielnym wydaniu „Wiadomości”, materiał autorstwa Mateusza Nowaka został zaanonsowany napisem na „pasku”: „Triumfy na gali Wiktorów”.

„Wiadomości”: Aleksander Sikora najlepiej ubrany na gali Wiktorów

- Wróciły po 7 latach i cały czas jest o nich głośno. Gala rozdania Wiktorów wzbudziła niemałe emocje, wyróżnienia przypadły także naszym koleżankom z Telewizji Polskiej - i nie mówimy tu tylko o tych przyznanych przez Akademię Telewizyjną - stwierdził Michał Adamczyk, zapowiadając relację.

Na początku materiału Mateusz Nowak poinformował, że w ankiecie na jednym z portali internetowych za najlepiej ubraną gwiazdę podczas gali uznano prezentera TVP Aleksandra Sikorę, współprowadzącego m.in. „Pytanie na śniadanie”. Sikora w krótkiej wypowiedzi przywołał staropolską sentencję: „Szata wydaje człeka obyczaje”.

W relacji poinformowano o najważniejszych wydarzeniach podczas gali, m.in. przyznaniu specjalnego wyróżnienia dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Przytoczono fragmenty wypowiedzi szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeby, prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego i laureatów części nagród.

„Wiadomości” od paru lat obszernie informują o wielu współorganizowanych przez Telewizję Polską wydarzeniach rozrywkowych i kulturalnych. Na przełomie grudnia i stycznia w programie praktycznie każdego dnia pojawiają się materiały o „Sylwestrze Marzeń” w Zakopanem.

29 grudnia ub.r. pierwsze 18 minut programu w całości dotyczyło koncertu sylwestrowego, zajęła się tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, do której skierowano skargi z zarzutami, że relacje w „Wiadomościach” były tak naprawdę przekazem handlowym.

Z kolei pod koniec lutego 2019 „Wiadomości” w osobnym materiale podkreśliły, że Zuzanna Falzmann, ówczesna korespondentka TVP w USA, na gali Oskarów „została przez wiele światowych mediów okrzyknięta ‘cudowną kobietą na czerwonym dywanie’”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” 2,94 mln widzów, z czego 2,15 mln w TVP1, a 785 tys. zł w TVP Info.

Wiktory dla Poczobuta, Zełenskiego, Nowakowskiego, "Voice Senior", Nowakowskiej

W rozstrzygniętej w czwartek edycji Wiktorów w kategorii Dziennikarz Roku statuetkę przyznano Andrzejowi Poczobutowi, dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” od ponad roku więzionemu na Białorusi. Pozostałymi nominowanymi byli Przemysław Babiarz, Elżbieta Jaworowicz, Piotr Kraśko i Bogdan Rymanowski.

Sportowcem Roku został Robert Lewandowski. Szansę na statuetkę mieli też Róża Kozakowska, Dawid Kubacki, Iga Świątek i Anita Włodarczyk.

W kategorii Twórca Roku nagrodzony został Jan Holoubek (nominowani byli też Ilona Łepkowska, Remigiusz Mróz, Rinke Rooyens i Adam Sztaba), w kategorii Aktorka Roku - Maria Dębska (nominacje: Magdalena Cielecka, Agata Kulesza, Teresa Lipowska, Kinga Preis), a w kategorii Aktor Roku - Marcin Dorociński (pozostałe nominacje: Maciej Stuhr, Tomasz Włosok, Tomasz Ziętek, Artur Żmijewski).

W kategorii Osobowość Roku statuetkę otrzymał dr Paweł Grzesiowski (nominowani byli też Przemysław Kossakowski, Maryla Rodowicz, Tadeusz Sznuk, Iga Świątek), Programem Telewizyjnym Roku został „The Voice Senior” (nominacje przyznano też programom „Czarno na białym”, "Down The Road", "Rolnik szuka żony" i "Twoja twarz brzmi znajomo"), Serialem Roku - "Osiecka"(szanse na statuetkę miały też seriale "Chyłka", "Klangor", "Skazana", "Stulecie Winnych"), a Projektem Internetowym Roku - "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka (nominowani byli też kanał Roberta Makłowicza, "Nauka. To lubię" Tomasza Rożka, , "Rezerwacje" Katarzyny Janowskiej, Sexed.pl).

Artystą Sceny Roku została Sanah (pozostali nominowani to Cleo, Robert Górski, Dawid Kwiatkowski, Dawid Podsiadło), a Odkryciem Roku - Krystian Ochman (nominowani byli też Sandra Drzymalska, Hubert Hurkacz, Sara James, Ralph Kamiński). Wiktora Publiczności zdobyła Ida Nowakowska (nominowane były też Katarzyna Kasia, Marta Manowska, Małgorzata Socha, Martyna Wojciechowska).

Honorowego SuperWiktora przyznano prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w jego imieniu statuetkę odebrał goszczący w Polsce minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

- Prezydent Zełenski podczas pierwszych godzin inwazji Rosji na Ukrainę stanowił dla nas wszystkich wzór do naśladowania. Zostały wysłane specjalne oddziały, żeby go zabić, a on się tego nie bał. Co więcej Ukraińcy też się nie boją. Nie mam wątpliwości, że prezydent Zełenski tę nagrodę dedykowałby wszystkim Ukraińcom, którzy walczą o wolność i tym, którzy czekają na wyzwolenie spod okupacji Rosji (...). To na naszym terenie prowadzona jest wojna, ale ta wojna jest również dla państwa wolności. Chcemy, żeby Polska nigdy nie doświadczyła tego, przez co my właśnie przychodzimy. Wspólnie wygramy. Sława Ukrainie, sława Polsce" - mówił.

Z kolei SuperWiktory otrzymali Alicja Majewska, Cezary Pazura i Karol Strasburger.

Wszystkie Wiktory, z wyjątkiem tego od publiczności, przyznała kapituła złożona z poprzednich laureatów tych nagród.

Oprócz Andrzeja Poczobuta statuetek osobiście nie odebrali, z różnych powodów, Holoubek, Lewandowski, Dębska, Dorociński, dr Grzesiowski, Majewska, Rosiak, Sanah, Seweryn i Strasburger. Niektórzy nagrodzeni nagrali krótkie wystąpienia.

Podczas gali wystąpili m.in. ukraińska piosenkarka Jamala (zwyciężczyni konkursu Eurowizja z 2016 roku), ukraińska dziewczynka Amelia wspólnie z Kasią Łaską oraz Edyta Górniak. Prowadzącymi byli Agata Konarska i Marek Bukowski

Wiktory przyznawane od 1986 roku

Pierwszy raz Wiktory zostały wręczone za rok 1985. W paru pierwszych edycjach laureatów wybierali widzowie TVP i czytelnicy „Życia Warszawy”, akademię złożoną z wcześniejszych zwycięzców powołano w 1992 roku. W 1989 roku, żeby nie wzbudzać dodatkowych emocji politycznych, zdecydowano, że jedynym laureatem został papież Jan Paweł II.

Od połowy lat 90. Wiktory wręczano podczas gal, ostatnia jak na razie odbyła się pod koniec marca 2015 roku. Rok później nagród nie wręczono, Józef Węgrzyn tłumaczył, że „ze względu na duże zawirowania w telewizji publicznej”.

 

Najwięcej Wiktorów mają w swoim dorobku Tomasz Lis (dziewięć) i Grażyna Torbicka (osiem).

Nie wystąpił Sting, niektórzy nominowani i dawni laureaci zbojkotowali galę

Najpierw ogłoszono, że na Wiktorach wystąpi Sting. Mariusz Szczygieł (a za nim kilku innych dziennikarzy), zaapelował do do muzyka, aby ten zrezygnował z uświetniania gali. - Prawdopodobnie nie wie Pan, że występując na Gali Wiktory TVP, autoryzuje i uwiarygadnia Pan telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami – napisał dziennikarz do Stinga. List – w dwu wersjach językowych, po polsku i angielsku - znalazł się na fanpage’u Szczygła i na jego instagramowym koncie.

Ostatecznie Sting wycofał się z występu na Wiktorach, a jako przyczynę podano to, że muzyk koncentruje się na „wyczekiwanej przez fanów trasie koncertowej „My Songs", przełożonej z powodu pandemii, oraz premierze singla charytatywnego „Russians (Guitar/Cello Version)", z którego zysk netto wesprze organizację charytatywną Help Ukraine Center”. 

Nieliczni tylko zauważyli prawdopodobnie prawdziwą przyczynę: artysta w tym czasie odwołał wszystkie swoje koncerty (aż do 1 kwietnia włącznie), a powodem tego jest Covid-19 wykryty u jednego z członków jego zespołu.

 

Niektórzy nominowani i dawni laureaci zapowiedzieli, że nie pojawią się na gali. Maciej Stuhr, który dostał co prawda nominację, ale nie zaproszono go na uroczyste wręczenie, stwierdził:  - Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść, dzieli społeczeństwo, okłamuje każdego dnia miliony ludzi, stwarza i piętnuje rzekomych wrogów publicznych, niszczy pluralizm i wolność słowa! - napisał na swoim facebookowym koncie aktor.

Magda Mołek i Robert Janowski oświadczyli, że jako dawni laureaci Wiktorów w tym roku powstrzymają się od głosowania. - Poproszono mnie "dziś", jak co roku, o głos w tej sprawie, o moje "typy" w każdej kategorii. Odmówiłem. Organizatorem gali jest Media Corporation, ta sama firma, z którą pracowałem wiele lat przy programie "Jaka to melodia?", a którą Telewizja Polska odsunęła od teleturnieju kilka lat temu. Lojalnie odszedłem razem z nimi – napisał Janowski w mediach społecznościowych.

Swoją nieobecność na gali zapowiedzieli też Jan Holoubek (nominacja w kategorii Twórca roku), Piotr Kraśko (nominacja: Dziennikarz roku), Dariusz Rosiak (Projekt internetowy roku), Monika Olejnik (członkini kapituły) czy Robert Makłowicz (dostał nominację w kategorii Projekt internetowy roku).

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” w drugiej relacji z gali Wiktorów pochwaliły się, że Aleksander Sikora został uznany za najlepiej ubraną gwiazdę

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
?
Ile razy promuja swoje imprezy TVN czy Polsat? Dzien bez hejtu na TVP dniem straconym.
odpowiedź
User
Tp
Kaczynski mial racje mowiac przed laty o przemysle pogardy. Mysle, ze nawet jesli bylaby to prywatna telewizja, to nadal bylaby "chlopcem do bicia". Jak sie tu pisalo o GP czy Karnowskich przed 2015? Bleh.
odpowiedź
User
Co w tym zlego?
Kategorii "najlepej ubranego" nie wylansowaly czasem pisma kolorowe z zachodnim kapotalem, dyktujace Polkom jak maja zyc?
odpowiedź