SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WIBOR podlega tylko niewielkim wahaniom

Od końca listopada trzymiesięczny WIBOR podlega tylko niewielkim wahaniom, dzięki czemu raty kredytów hipotecznych w złotych są stabilne. Zmiany tego stanu oczekujemy nie wcześniej niż pod koniec roku.

WIBOR podlega tylko niewielkim wahaniom

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. Dalszy wzrost stóp (w pierwszym półroczu 2011 roku podnoszono je czterokrotnie) spowodowałby coraz większe obciążenie domowych budżetów Polaków, a w ostatnich kwartałach raty kredytów hipotecznych w złotych i tak sporo wzrosły. Od stycznia ubiegłego roku rata kredytu złotowego urosła o ponad 11 proc., z 565 do 631 zł na każde 100 tys. zł kredytu w przypadku rozliczenia go na 30 lat.

Stopy procentowe w Polsce

Stopa referencyjna

4,50

Stopa lombardowa

6,00

Stopa depozytowa

3,00

Stopa redyskonta weksli

4,75

Źródło: NBP.

Jesienią ubiegłego roku nastąpił nagły wzrost stawki WIBOR 3M z 4,75 do 5,00 proc., co sprawiło, że osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych ponoszą każdego miesiąca wyższe koszty. Na szczęście od połowy grudnia sytuacja jest już stabilna, WIBOR 3M nawet o kilka punktów bazowych się obniżył, acz nie dla każdego klienta będzie to oznaczało spadek raty. Banki bowiem wg własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Efekty zmian stóp procentowych i WIBOR-u klienci poszczególnych instytucji odczuwają więc w różnym czasie i stopniu, czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pkt proc. lub 0,25 pkt proc.

Z analizy notowań kontraktów FRA wynika, że rynek spodziewa się większego spadku trzymiesięcznej stawki WIBOR, do poziomu 4,75 proc., dopiero na koniec 2012 roku. W styczniu notowania FRA wskazywały, że do takiego spadku może dojść już na przełomie wiosny i lata 2012 roku. Zmiana jest zapewne efektem komunikatów po styczniowym i lutowym posiedzeniu RPP. W styczniu Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady, powiedział, że „prawdopodobieństwo obniżki stóp zmalało i dziś bardziej prawdopodobna niż obniżka jest ich podwyżka”, a w lutym słowa te potwierdził.Marcin Krasoń, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WIBOR podlega tylko niewielkim wahaniom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl