SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Więcej Polaków w sieci, 6,7 mld zł wydatków na internet

9,7 mln gospodarstw domowych w Polsce ma komputer, a 9,4 mln dostęp do internetu. Miesięczne wydatki na dostęp do sieci w polskiej rodzinie to 60 zł - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Article

Dane dotyczące wykorzystania internetu i nowych technologii przez Polaków zebrane przez GUS wskazują, że w 2014 r. w Polsce ponad 77 proc. gospodarstw domowych dysponowało komputerem, zaś w ciągu 12 miesięcy o 400 tys. wzrosła liczba rodzin korzystających z dostępu do sieci.

Z danych GUS-u wynika, że obecnie Polacy chętniej posługują się laptopami niż komputerami stacjonarnymi - te pierwsze posiada ponad 7 mln gospodarstw domowych, te drugie - 5 mln. Okazuje się też, że 25 proc. Polaków jest wyposażonych w smartfony. Spośród innych urządzeń w 760 tys. domów stoi telewizor podłączony do internetu, a 470 tys. rodzin posiada stacjonarną konsolę do gier.

Informacje GUS wskazują, że dzisiaj 9,4 mln polskich rodzin korzysta z dostępu do internetu. W 7,5 mln domów funkcjonuje stacjonarne łącze szerokopasmowe, a w ponad 3 mln - jego mobilny odpowiednik. 64 proc. badanych przez GUS Polaków korzysta z sieci głównie w domu, z kolei 21 proc - w miejscu pracy.

W 2014 r. przeciętna polska rodzina z dostępem do internetu wydała na związane z nim usługi 60 zł, co w sumie daje kwotę ponad 6,7 mld zł w skali całego kraju. To więcej niż w roku 2013, gdy polscy internauci wydali na dostęp do sieci 6,57 mld zł. Przy okazji wydatków na nowe technologie okazuje się też, że pojedyncze gospodarstwo domowe wydaje co miesiąc 76 zł na sprzęt komputerowy, a 28 zł na oprogramowanie, w tym gry.

Dane GUS-u potwierdzają, że 2,8 mln rodzin w Polsce nadal nie korzysta z komputera, a 3,1 mln - z internetu. Na pytanie o przyczyny braku dostępu do sieci 1,8 mln Polaków stwierdza, że nie odczuwają potrzeby korzystania z niego, natomiast ponad 11 proc. badanych wskazuje na brak umiejętności poruszania się w sieci.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Więcej Polaków w sieci, 6,7 mld zł wydatków na internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl